Co lubi dziecko w brzuchu? Sprawdź, a się zdziwisz!

Jeszcze do niedawna nie zajmowano się rozwojem dziecka w brzuchu, ale na szczęście dziś, dzięki nowoczesnej diagnostyce prenatalnej wiemy, czego potrzebuje płód i co umie robić jeszcze przed narodzinami.
fot. Edipresse
Dziecko w brzuchu kręci się jak fryga, bawi się pępowiną, ssie palce, słucha bicia serca mamy. I czeka na sygnały od ciebie i od świata. Sprawdź, czego uczy się dziecko jeszcze przed narodzinami i jak możesz nawiązać z nim kontakt.
 

1. Dziecko w brzuchu lubi słuchać serca mamy

W brzuchu mamy nie panuje cisza. Dzięki temu zmysł słuchu płodu jest przez cały czas stymulowany i to już mniej więcej od 20. tygodnia ciąży – właśnie wtedy ośrodek nerwowy, odpowiadający za słuch, zaczyna funkcjonować. Maluch słyszy dźwięki dobiegające z twojego organizmu: bicie serca, szum krwi, twój oddech, a także odgłosy ze świata zewnętrznego, przytłumione przez wody płodowe. Największą radość sprawia mu słuchanie bicia serca mamy – jego rytm jest stały i działa uspokajająco na dziecko w brzuchu. Płód zdąży go dobrze poznać i zapamiętać. Słuchanie znajomego rytmu to jeden z powodów, dlaczego dziecko po urodzeniu tak lubi przytulać do ciebie.

Czytaj też: Co warto wiedzieć o przytulaniu?
 
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

2. Od połowy ciąży dziecko w brzuchu rozpoznaje głos mamy

Głos mamy brzmi dla dziecka inaczej niż pozostałe dźwięki. Płód słyszy go, od kiedy tylko zaczyna funkcjonować jego zmysł słuchu. Uwielbia, gdy ton twego głosu jest ciepły, spokojny. Bez względu też na to, co myślisz o swoim śpiewaniu, możesz być pewna, że maleństwo za nim przepada. Staje się wtedy bardziej aktywne ruchowo – fikanie i kopnięcia to jego odpowiedzi. Twój głos dziecko dobrze zapamięta. Badania potwierdzają, że już noworodki doskonale rozpoznają słowa swojej mamy (sprawdź też: Co lubią noworodki?).
 

3. Dziecko w brzuchu słyszy głosy innych ludzi

Od 6. miesiąca ciąży dziecko w brzuchu słyszy, jak ktoś z tobą rozmawia. Nie rozumie oczywiście, o czym mówicie, doskonale jednak rozróżnia tembr głosu, nastrój rozmowy. Jeśli tata często rozmawia z dzieckiem, także i jego głos rozpozna ono po urodzeniu.
 

5. Przed narodzeniem dziecko żywiołowo reaguje na muzykę

Kiedy ty jej słuchasz, słyszy ją też twój maluch. Lubi melodie spokojne, relaksujące. Czuje, że w tym momencie odprężasz się; on robi to samo. Jeśli lubisz muzykę poważną, słuchaj Mozarta, ale jeśli nie przepadasz za klasyką, nie zmuszaj się do jej słuchania – najnowsze badania mówią, że coś takiego, jak efekt Mozarta nie istnieje. Lepiej włącz płytę, którą lubisz. Gdy ty będziesz zrelaksowana, odpręży się również twoje dziecko w brzuchu.

Czytaj też: Czekolada i 20 innych rzeczy, które poprawią nastrój dziecka w brzuchu

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy