dlaczego dzieci kopią w brzuchu mamy
fot. Adobe Stock

Już wiadomo, dlaczego dzieci w brzuchu mamy kopią!

Twoje nienarodzone dziecko kopie podczas snu żeby stymulować swój mózg i uczyć się własnego ciała. Robi to jeszcze kilka tygodni po porodzie! Daj mu więc spać spokojnie.
Ewa Janczak-Cwil
dlaczego dzieci kopią w brzuchu mamy
fot. Adobe Stock
Pierwsze kopnięcia dziecka to dla kobiety ważny moment – namacalny dowód na to, że nosi w sobie nowe życie. Okazuje się, że dla dziecka kopnięcia mają o wiele większe znaczenie niż dla jego mamy...

Ruch aktywuje mózg

Naukowcy postanowili zbadać, co dzieje się w mózgach noworodków, które machają rączkami i nóżkami podczas snu. Okazało się, że ruch kończyn wywołuje aktywność określonych części mózgu. I tak np.: ruch prawej rączki aktywuje obszar w lewej półkuli mózgu odpowiadający za odczuwanie dotyku prawą ręką. Co ciekawe, u wcześniaków powstające w ten sposób fale mózgowe są intensywniejsze niż u dzieci urodzonych w terminie.
Redakcja poleca: Pierwsze ruchy dziecka - wideo
Kiedy kobieta w ciąży powinna poczuć pierwsze ruchy dziecka i co robić, gdy ruchy dziecka nie są wyczuwalne?

Mózg płodu tworzy mapę ciała

Odkrycie to sugeruje, że w trzecim trymestrze, gdy ruchy płodu są gwałtowne i częste, dziecko w ten sposób stymuluje rozwój swojego mózgu, a konkretniej – jego obszarów odpowiadających za wrażenia dotykowe. Dzięki temu tworzy też mapę własnego ciała. Fale mózgowe pojawiające się na tym etapie rozwoju dziecka zanikają, gdy niemowlę kończy kilka tygodni od terminowego porodu.

Na czym polega mapowanie ciała

Gwałtowne i spontaniczne ruchy dziecka oraz wynikające z nich interakcje z otoczeniem są niezbędnym etapem rozwoju płodu i noworodka. Dzięki nim w mózgu rozwijają się obszary bezpośrednio związane z odbieraniem przez ciało wrażeń dotykowych z otoczenia. A dziecko uczy się w ten sposób, że konkretny bodziec płynie z konkretnej partii ciała. Dzięki temu wie, gdzie ma rączki i nóżki i czuje je.

Dajmy noworodkom spać!

Ponieważ do opisanych wyżej zjawisk dochodzi podczas snu dziecka, naukowcy sugerują, że dla nowo narodzonych oraz przedwcześnie urodzonych niemowląt istotne mogą być warunki w jakich śpią. Korzystne jest zawijanie dzieci w kocyki, które dostarczają bodźców czuciowych oraz nieprzerywanie im snu np. procedurami medycznymi.

Źródło: sciencedaily.com [content:0_27351,0_26146,0_27337:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy