w czepku urodzony
fot. Adobe Stock

W czepku urodzony: co to znaczy? [ZDJĘCIA]

W czepku urodzony, czyli wyjątkowy szczęściarz. To sformułowanie, którego używamy w przenośni, jednak takie dzieci rodzą się naprawdę! Przychodzą one na świat w worku owodniowym, czyli błonie, która osłania je, gdy są jeszcze w brzuchu mamy.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
w czepku urodzony
fot. Adobe Stock
W czepku urodzony oznacza, że w przyszłości ktoś będzie miał dużo szczęścia. Są to wyjątkowe dzieci, które czeka wspaniała przyszłość. Nic dziwnego, taki poród – dziecka w worku owodniowym – jest rzadkością. Prezentujemy zdjęcia, na których macie okazję z bliska zobaczyć, jak natura wspaniale wymyśliła ochronę płodu, by nie stała mu się krzywda w brzuszku mamy i jak wygląda noworodek urodzony w czepku.

Spis treści:
  1. Dziecko urodzone w czepku - co to znaczy
  2. W czepku urodzony- zdjęcia
  3. W czepku urodzony: dziecko w worku owodniowym

Dziecko urodzone w czepku - co to znaczy?

Dziecko w czepku urodzone – tak mówimy o dzieciach, które urodziły się w worku owodniowym. Ten związek frazeologiczny oznacza, że taki maluch będzie cieszył się szczególnym szczęściem i powodzeniem w życiu.

Rzadko kiedy możemy zobaczyć dziecko, które urodziło się w worku owodniowym, gdyż ten zazwyczaj pęka, co objawia się odejściem wód płodowych. Czasami worek owodniowy przebijany jest przez położną w czasie porodu, by przyspieszyć akcję porodową. Według badań w worku owodniowym rodzi się 1 na 80 tys. dzieci.

Dziecko urodzone w czepku - zdjęcia

Urodzenie dziecka w worku owodniowym, zwane popularnie „urodzeniem się w czepku”, zdarza się niezwykle rzadko. Dziecko w czepku urodzone wygląda tak:

w czepku urodzony - 1 zdj
w czepku urodzony - 2 zdj
w czepku urodzony - 3 zdj
fot. The Crunchy Twin Mom

W czepku urodzony: dziecko w worku owodniowym

Worek owodniowy to szczelna warstwa błony płodowej wypełniona płynem. Błona ta w całości osłania dziecko w czasie ciąży. Odgrywa ogromną rolę, gdyż chroni dziecko przed:
  • urazami mechanicznymi,
  • bakteriami,
  • wahaniami temperatury,
  • niekorzystnymi bodźcami z zewnątrz.

Dziecko znajduje się w worku owodniowym od początku ciąży, natomiast przestaje mu być on potrzebny, gdy przychodzi na świat – worek pęka w trakcie porodu. Jeżeli worek nie pęknie - nie stanowi to żadnego zagrożenia dla dziecka.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Wielkość i kształt brzucha w ciąży - film
Czy brzuch w ciąży może być za mały albo za duży? Od czego zależy i o czym świadczy kształt ciążowego brzucha?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy