dziecko w czepku urodzone
fot. Adobe Stock

Dziecko w czepku urodzone - musicie zobaczyć te niezwykłe zdjęcia!

Dziecko w czepku urodzone - te zdjęcia dokładnie pokazują, jak wygląda dziecko urodzone w worku owodniowym. Jesteśmy pod wrażeniem!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
dziecko w czepku urodzone
fot. Adobe Stock
O dzieciach urodzonych w czepku (czyli w worku owodniowym) mówi się, że będą szczęściarzami. Nic dziwnego, taki poród jest przecież rzadkością. Na tych zdjęciach macie okazję z bliska zobaczyć, jak natura wspaniale wymyśliła ochronę płodu, by nie stała mu się krzywda w brzuszku mamy i jak wygląda noworodek urodzony w czepku.

Spis treści:
  1. Zdjęcia dziecka urodzonego w czepku
  2. Co to znaczy, że dziecko urodziło się w czepku?
  3. Jak często zdarzają się narodziny dziecka w worku owodniowym?
  4. Rola worka owodniowego

Dziecko w czepku urodzone: zdjęcia

Urodzenie dziecka w worku owodniowym, zwane popularnie "urodzeniem się w czepku", zdarza się niezwykle rzadko. Dziecko w czepku urodzone wygląda tak:dziecko w czepku urodzone
dziecko w czepku urodzone - zdjęcie
dziecko w czepku urodzone
fot. The Crunchy Twin Mom
Redakcja poleca: Wielkość i kształt brzucha w ciąży - film
Czy brzuch w ciąży może być za mały albo za duży? Od czego zależy i o czym świadczy kształt ciążowego brzucha?

Dziecko w czepku urodzone (czyli worku owodniowym)

Dziecko w czepku urodzone - tak mówimy o dzieciach, które urodziły się w worku owodniowym. Ten związek frazeologiczny oznacza, że taki maluch będzie cieszył się szczególnym szczęściem i powodzeniem w życiu.

Urodzić się w czepku - rzadkie zdarzenie

Rzadko kiedy możemy zobaczyć dziecko, które urodziło się w worku owodniowym, gdyż ten zazwyczaj pęka, co objawia się odejściem wód płodowych. Czasami worek owodniowy przebijany jest przez położną w czasie porodu, by przyspieszyć akcję porodową. Według badań, w worku owodniowym rodzi się 1 na 80 tys. dzieci.

Dziecko w worku owodniowym

Worek owodniowy to szczelna warstwa błony płodowej wypełniona płynem. Błona ta w całości osłania dziecko w czasie ciąży. Odgrywa ogromną rolę, gdyż chroni dziecko przed:
  • urazami mechanicznymi
  • bakteriami,
  • wahaniami temperatury
  • niekorzystnymi bodźcami z zewnątrz.

Dziecko znajduje się w worku owodniowym od początku ciąży, natomiast przestaje mu być on potrzebny, gdy przychodzi na świat - worek pęka w trakcie porodu. Czasami zdarza się, że worek owodniowy nie pęka i wtedy mówimy, że dziecko jest w czepku urodzone. Nie ma się co martwić, jeżeli worek nie pęknie, gdyż nie stanowi to zagrożenia dla dziecka.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy