10 sprawdzonych pomysłów na zacieśnianie rodzinnych więzi

Zabawa to ulubiony sposób zdobywania przez dzieci różnych umiejętności, także bycia razem. Bawiąc się, dasz smykowi wielką radość z tego, że jesteście rodziną.
Małgorzata Wódz

Jak by nie patrzeć, rodzina to poważna sprawa. Ale zakładając ją, można się też dobrze bawić. Podsuwamy pod rozwagę kilka pomysłów. Być może dzięki nim poczujecie się sobie jeszcze bliżsi.

Sprawdź także: Rodzina to jest siła!

Narada rodzinna

Stwórzcie Radę Rodzinną, do której będą należeć wszyscy członkowie rodziny. Rada od czasu do czasu musi spotykać się na zebraniach (osoby, które chodzą na zebrania, w oczach maluchów są ważne!). Ustalcie termin spotkań, np. co tydzień, raz w miesiącu, lub organizujcie je tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.
Zebrania służą wspólnemu rozwiązywaniu problemów, planowaniu np. wolnego czasu (gdzie pójdziemy w sobotę po południu, dokąd udamy się na wakacje, kogo zaprosimy na imieniny). Pamiętajcie o demokracji – głos dzieci liczy się tak samo jak wasz. Spiszcie pomysły, które podsuwają maluchy (te kontrowersyjne też). Omówcie je, wskazując wady i zalety.

Sprawdź także: Kochać, znaczy szanować

Redakcja poleca: Domowe eksperymenty: cukierkowa tęcza [WIDEO]
Co robić, kiedy pada deszcz? Dobrze się bawić! Zróbcie z dziećmi tęczę z cukierków. To proste!

Wspólna pasja

Dzwonki, modele samochodów, muszle. Znajdźcie coś, co chcielibyście kolekcjonować. Wspólna pasja bardzo zbliża, pozwala spędzać razem więcej czasu i w domu, i poza nim.
Dzielcie zainteresowania swoich dzieci, biorąc jednak pod uwagę, że bardzo będą się zmieniać w miarę dorastania maluchów. Od zbioru dziwnych patyków przez niezliczone ilości kasztanów, kolekcję pocztówek ze starymi tramwajami itp. Pomóżcie dziecku w gromadzeniu tych skarbów, za jakiś czas waszą uwagę pochłoną bardziej wartościowe eksponaty.

Umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie

Przekażcie dziecku swoje umiejętności. Przynajmniej jedną, ale za to popisową, której nauczyliście się od waszych rodziców lub dziadków, np. robienie sernika według przepisu babci, który udaje się tylko wtajemniczonym. A może żonglowanie trzema piłeczkami na miarę zręczności taty.

Kronika rodzinna

Wiele rodzin chce ją mieć, ale tak naprawdę niewiele rodzin ją prowadzi. Głównie z obawy, że nie podołają konieczności żmudnego opisywania dnia po dniu. Nie musicie wypełniać jej tak drobiazgowo, wystarczy opisywać ważne wydarzenia rodzinne, imieniny, urodziny, święta, wizyty szczególnych gości (można poprosić ich o wpis), przyjęcia. Wartość kroniki podniosą zdjęcia, rysunki zrobione przez dzieci itp.

Rodzinny symbol

Opracujcie swój znak, gest na powitanie i pożegnanie albo hasło i odzew. Drużyna piłkarska ma jednakowe koszulki, więc może i wy zafundujecie sobie swój strój, np. T-shirt z rodzinnym zdjęciem (do zrobienia w prawie każdym punkcie foto).
Dobrym pomysłem jest zamówienie pieczątki z waszym logo (wcześniej musicie je opracować). Ostemplujcie rodzinne dokumenty, np. uchwały Rady Rodziny, kartki wysyłane na święta itp.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem