dziecko w szpitalu
fot. fotolia.com

Dziecko w szpitalu. Jak mu pomóc radzi dr Maria Korzon

Gdy dziecko trafia do szpitala, nie wie, co je czeka. Jest przestraszone, boi się obcego wnętrza, traci dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa. Jak mu pomóc, radzi prof. n.med. Maria Korzon, członek zarządu oraz prezes gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
dziecko w szpitalu
fot. fotolia.com

Jeśli dziecko zostanie w szpitalu samo, przeżywa ogromny stres, czuje się opuszczone, zdradzone przez najbliższych. Pobyt tam trwa w jego poczuciu bez końca – ma bowiem inne poczucie czasu niż dorosły. Po takich przeżyciach maluch przez wiele miesięcy „wraca do siebie”. Jest lękliwy, czasem agresywny. Nie może przebaczyć rodzicom, że opuścili go w tak trudnych dla niego chwilach.

W szpitalu razem z mamą

Na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Dzięki staraniom Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego od 1992 roku rodzice mają prawo towarzyszyć swoim pociechom podczas pobytu w szpitalu. To ogromny przełom w opiece nad małymi pacjentami. Dzięki niemu można zmniejszać negatywne skutki przebywania w szpitalu, które kładą się cieniem na rozwoju małego dziecka.
Redakcja poleca: Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]
Przyjazna atmosfera w szpitalu zmniejsza stres u dziecka i wspomaga leczenie. O domowej atmosferze w szpitalach, kolorowych salach i o tym, dlaczego choroby reumatyczne dotykają nawet małe dzieci, opowiada dr Piotr Gietka z Instytutu Reumatologii.

...i przytulanką

Można i trzeba zmniejszać stres związany z przyjęciem maluszka do szpitala. Pomaga nie tylko mama ale i ulubiona przytulanka. Nawet kilkunastolatki mają przy sobie futrzane zwierzątka czy lalki. Przytulanka spełnia bowiem ogromną rolę – jest „odgromnikiem” i pocieszycielem w chwilach smutku. Musi być więc starannie dobrana, by dziecko chciało mieć ją przy sobie. Powinna być kolorowa i miękka. Jeśli jest zbyt mocno wypchana twardym materiałem, nie można jej miętosić, a to bardzo uspokaja. Musi też nadawać się do prania.

Dziecko zwykle zabiera przytulankę, z którą sypia w domu. Czasem jednak woli ją zostawić, „by w szpitalu nie zachorowała”. Wtedy przyda się prezent, który wkrótce będzie wręczany w ramach naszej akcji na oddziałach pediatrycznych. Rozweseli przestraszone dziecko, doda mu otuchy.

Co jeszcze spakować do szpitala?

Kilkulatek lubi sam decydować w takich sprawach, ale nie umie przewidzieć, co będzie mu potrzebne. Warto mu cierpliwie pomóc w pakowaniu. Nie powinien jednak zabierać do szpitala drogich elektronicznych zabawek. Może natomiast wziąć przenośne radio lub mały telewizor, jeśli będzie dłużej leżeć. Przydadzą mu się też książki, kredki i książeczki do kolorowania. Warto, by oprócz własnej bawełnianej piżamki, maluch miał ze sobą bawełniany jasny dresik, kapcie, mały jasiek, kilka smoczków (jeśli ich używa) oraz ulubioną zabawkę. Nie można zapomnieć o przyborach toaletowych (i szczotce do zębów).
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy