przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka

Dziecko w wirtualnym świecie

Dziecko urodzone w XXI wieku komputer traktuje zwyczajnie, jak telewizor, telefon komórkowy czy lodówkę. Naucz je mądrze z niego korzystać.
przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka
Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem. A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat?

Komputer od najmłodszych lat

Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych.
Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem. W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor, ikona, drukarka, spacja, program itd.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Komputer zabawkowy czy prawdziwy?

Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces.

W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym wykasowaniem ważnych plików włącznie (dzieci często klikają na ikony na pulpicie).

Gry komputerowe dla dzieci

Na naszym rynku dostępne są programy komputerowe dla dzieci już od drugiego roku życia. A co może robić 2-latek przed komputerem? Całkiem sporo. Zadania dla najmłodszych zaprojektowano tak, by uczyły dzieci korzystania z klawiatury i myszki. Programy komputerowe dla 2–4-latków utrzymane są w konwencji zabawy. Kolorowa grafika przyciąga wzrok i uwagę, gry pomagają poznawać kształty, kolory, głosy zwierząt, dźwięki instrumentów, uczą nowych słów. Są wesołe, dynamiczne, towarzyszą im piosenki, rymowanki, a przewodnikami po wirtualnym świecie są postacie ze znanych dzieciom bajek.

W Babyonline.pl także znajdziesz mnóstwo gier online dla swojego dziecka

Wybierz grę dostosowaną do wieku dziecka

Kupując dziecku grę edukacyjną, zwróć uwagę na wiek użytkownika. Programy dla dzieci mają różne oznaczenia. Międzynarodowy symbol „3+” oznacza, że gra zawiera treści bezpieczne (nie ma strzelania i krwawych bijatyk). Nie określa natomiast rzeczywistego poziomu trudności. Czytaj uważnie opisy gier i – jeśli to możliwe  – obejrzyj je w sklepie.

Im starsze dziecko, tym zadania bardziej skomplikowane. Edukacyjne programy dla 5–6-latków rozwijają orientację przestrzenną, wyobraźnię matematyczną. Jeśli są odpowiednio dobrane, ułatwiają kojarzenie faktów, rozwijają m.in. cierpliwość, umiejętność podejmowania decyzji, spostrzegawczość, zręczność, sprawność manualną, refleks.

Zrób test: Czy twoje dziecko jest uzależnione od komputera?

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Niestety w internecie łatwo trafić na treści nieodpowiednie dla dzieci. Czasem znajdują się pod z pozoru niewinnym adresem, wtedy zamiast ulubionej bajki otwiera się strona tylko dla dorosłych. Przed takimi sytuacjami może chronić program filtrujący. Ma kilka poziomów cenzurowania internetu. Podstawowy to czarna lista słów w adresach, do których dostęp będzie blokowany. Drugi poziom to słowa, które mogą znaleźć się w treści strony. Warto wybrać taki filtr, który umożliwia tworzenie własnych list zakazanych słów i stron. A najlepiej zawsze wybieraj się razem z dzieckiem w jego wirtualną podróż.  

Czy wiesz: Jak wybrać tablet dla dziecka? 


Jak długo dziecko może siedzieć przed monitorem?

Im młodsze dziecko, tym krócej powinny trwać zabawy informatyczne. Ze względu m.in. na nadmiar różnych bodźców, troskę o jego oczy czy kręgosłup.
  • 2–4-letnie dzieci mogą korzystać z przeznaczonych dla nich programów komputerowych nie więcej niż kilkanaście minut 2–3 razy w tygodniu. 
  • Sprawdzaj, ile czasu dziecko spędza przed komputerem. Przestrzegaj przerw na odpoczynek i pilnuj, by dziecko dużo przebywało na powietrzu. Nie łudź się i nie oczekuj, że samo będzie wiedziało, kiedy odejść od monitora. Sprawdzi się np. nastawienie minutnika, budzika.
O tym pamiętaj!
  1. Nie traktuj komputera jak elektronicznej niani! Nic nie zastąpi dziecku bezpośredniego kontaktu z rodzicami.
  2. Miej dziecko na oku. Mimo że świetnie radzi sobie z większością zabaw komputerowych – bądź obok.
  3. Nie pozwól, by komputer stał się najważniejszą częścią życia. Supermądre gry nie przewyższą zalet, jakie daje zabawa z kolegami.
  4. Nie zmuszaj dziecka, by korzystało z komputera. Ciesz się, że bawi się inaczej.
Poznaj: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog, wykłada w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie, specjalizuje się w psychologii rozwoju, jest doktorantką Polskiej Akademii Nauk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy