GRY
 
 

Dziecko w wirtualnym świecie

Dziecko urodzone w XXI wieku komputer traktuje zwyczajnie, jak telewizor, telefon komórkowy czy lodówkę. Naucz je mądrze z niego korzystać.

przedszkolak, komputer, dziecko, dziewczynka
Dzieci w sposób naturalny interesują się komputerem. Są doskonałymi obserwatorami i widzą, że chętnie spędzasz czas przed monitorem. A skoro tyle zainteresowania poświęcasz tajemniczemu przedmiotowi, dziecko też chce się z nim zapoznać. Powstaje zatem pytanie, kiedy jest dobry moment, by wprowadzić dziecko w komputerowy świat?

Komputer od najmłodszych lat

Z obsługą komputera jest trochę jak z nauką pływania – im wcześniej, tym łatwiej. Małe dzieci są wolne od obaw, lęków i zahamowań związanych z obsługą skomplikowanego urządzenia, tak jak to bywa u dorosłych.
Zdarza się, że już 2-latki lubią bawić się komputerem. W krótkim czasie potrafią go uruchomić, aby obejrzeć swoje ulubione bajki czy zdjęcia. Zwykle kontakt z komputerem miewa większość dzieci we wczesnym wieku przedszkolnym. Na początku uczą się operować myszką, posługiwać klawiszami spacji oraz strzałek. Dla niewprawnych rączek to wielkie wyzwanie. Poznają również fachową terminologię: myszka, enter, monitor, ikona, drukarka, spacja, program itd.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Komputer zabawkowy czy prawdziwy?

Komputer ma tę przewagę, że pobudza wielostronną aktywność dziecka. Często wymaga określonych działań, wymusza aktywność w przeciwieństwie do telewizji (czy DVD), która opiera się tylko na biernym odbiorze. Można też powiedzieć, że komputer jest cierpliwy. Bawiąc się i ucząc z jego pomocą, dziecko ma szansę wiele razy powtarzać te same czynności, aż osiągnie sukces.

W sklepach można kupić zabawki udające komputer. Mają monitor i klawiaturę, gry zręcznościowe i oprogramowanie, które pozwala wykonać proste zadania. Jeśli jednak naprawdę chcesz oswoić dziecko z komputerem, wybierz ten prawdziwy. Idealnie, gdy masz nieużywany, ale działający sprzęt, na którym dziecko może trenować. Udostępniając dziecku komputer, na którym pracujesz, przygotuj się na niespodzianki z przypadkowym wykasowaniem ważnych plików włącznie (dzieci często klikają na ikony na pulpicie).

Gry komputerowe dla dzieci

Na naszym rynku dostępne są programy komputerowe dla dzieci już od drugiego roku życia. A co może robić 2-latek przed komputerem? Całkiem sporo. Zadania dla najmłodszych zaprojektowano tak, by uczyły dzieci korzystania z klawiatury i myszki. Programy komputerowe dla 2–4-latków utrzymane są w konwencji zabawy. Kolorowa grafika przyciąga wzrok i uwagę, gry pomagają poznawać kształty, kolory, głosy zwierząt, dźwięki instrumentów, uczą nowych słów. Są wesołe, dynamiczne, towarzyszą im piosenki, rymowanki, a przewodnikami po wirtualnym świecie są postacie ze znanych dzieciom bajek.

W Babyonline.pl także znajdziesz mnóstwo gier online dla swojego dziecka

Wybierz grę dostosowaną do wieku dziecka

Kupując dziecku grę edukacyjną, zwróć uwagę na wiek użytkownika. Programy dla dzieci mają różne oznaczenia. Międzynarodowy symbol „3+” oznacza, że gra zawiera treści bezpieczne (nie ma strzelania i krwawych bijatyk). Nie określa natomiast rzeczywistego poziomu trudności. Czytaj uważnie opisy gier i – jeśli to możliwe  – obejrzyj je w sklepie.

Im starsze dziecko, tym zadania bardziej skomplikowane. Edukacyjne programy dla 5–6-latków rozwijają orientację przestrzenną, wyobraźnię matematyczną. Jeśli są odpowiednio dobrane, ułatwiają kojarzenie faktów, rozwijają m.in. cierpliwość, umiejętność podejmowania decyzji, spostrzegawczość, zręczność, sprawność manualną, refleks.

Zrób test: Czy twoje dziecko jest uzależnione od komputera?

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!