GRY
 
 

Czy podawać dziecku witaminę D

Czy promienie słoneczne zapewniają małemu dziecku wystarczającą dawkę potrzebnej mu witaminy D3. Odpowiada neonatolog.

Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
edipresse.25234NWLCMYK75.jpg
fot. Edipresse
Co prawda słońce przyczynia się do wytwarzania w organizmie witaminy D3, która zapobiega krzywicy, jednak dzieci w pierwszym roku życia nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Nie grożą im jednak braki tej witaminy. Jeśli noworodek jest karmiony tylko mlekiem modyfikowanym, nie musi otrzymywać dodatkowo witaminy D3, ponieważ jego pokarm ją już zawiera. Lekarz sprawdzi tylko, czy ilość wypijanego mleka gwarantuje dziecku pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Gdyby okazało się, że dziecko wypija za małe porcje mleka, konieczne będzie podawanie witaminy D3 w kroplach.

Witaminę otrzymują też niemowlęta karmione piersią - zazwyczaj od 15. dnia życia. A jeśli mama nie przyjmowała podczas ciąży witaminy D3, krople można podawać od pierwszych dni życia dziecka. Maluszkom, które oprócz mleka mamy są dokarmiane mieszanką, lekarz indywidualnie ustala dawkę witaminy D3. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza - zmniejszenie i zwiększenie dawki może źle wpłynąć na rozwój dziecka.

Zobacz także:
Witaminy - co trzeba o nich wiedzieć?
Redakcja poleca: Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]
Witamina D w kroplach jest najlepsza dla niemowląt, a w jakiej postaci podawać ją starszym dzieciom? I kiedy właściwie należy suplementować dzieciom witaminę D? Zapytaliśmy o to eksperta z Centrum Zdrowia Dziecka.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj