dziecko z ADHD
fot. Panthermedia

Jak pomóc dziecku z ADHD?

Dziecko z ADHD przede wszystkim trzeba nauczyć większego panowania nad własnymi zachowaniami. Bo głównym problemem w nadpobudliwości psychoruchowej jest to, że za myślą od razu idą czyny.
Aleksandra Sokalska
dziecko z ADHD
fot. Panthermedia

Dziecku z ADHD trudno poczekać, zastanowić się, przewidzieć konsekwencje. Dlatego dzieci z nadpobudliwością psychoruchową częściej od rówieśników ładują się w tarapaty: przewracają się, spadają z roweru, narażają na gniew kolegów (bo np. odebrały zabawkę). Jak im pomóc?

Jak najbardziej usystematyzuj dziecku rytm dnia

Im większa w nim będzie regularność, tym bardziej dziecko będzie mogło planować, przewidywać. O tym, jak ważny jest codzienny stały rytm świadczy fakt, że dzieci z ADHD w przedszkolu czy szkole zwykle zachowują się lepiej (bo znają plan dnia i wiedzą, co za chwilę nastąpi).

Sprawdź w przedszkolu przegląd zajęć dodatkowych
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Pokazuj dziecku konsekwencje jego działań

Np. stawiaj szklankę na końcu stołu i mów, że tak postawiona może łatwo spaść. Pamiętaj, że dzieciom nadpobudliwym potrzeba więcej powtórzeń, by zapamiętały konsekwencje działań.

Przywiązuj uwagę tylko do rzeczy istotnych

Zachowanie dziecka z ADHD trzeba podzielić na rzeczy ważne i te mniej istotne, do których nie trzeba przywiązywać uwagi. Bo takiego dziecka nie da się całkiem zmienić. Np. zamiast tępić jego ruchliwość, można ją mądrze ukierunkować, pozwalając smykowi wyjeździć się na rowerze, zmęczyć na podwórku itp.

Poznaj 6 zabaw ruchowych dla przedszkolaka

Nagradzaj za skupianie uwagi

Jeśli dziecko musi zrobić coś, co go mało interesuje (np. ułożyć puzzle), niech za to dostaje, np. słoneczko. Pięć słoneczek oznacza małą nagrodę, np. lizaka, loda, wspólne rysowanie, wygłupianie z tatą na tapczanie. Dzięki temu systemowi dziecięcy układ nerwowy coraz sprawniej pracuje, uczy się skupiać na rozkaz. A w konsekwencji zaczyna to robić machinalnie, bez zbędnego wysiłku. Dzięki temu dziecko w szkole nie będzie miało kłopotów z nauką.

Pozwól dziecku uwierzyć w siebie

Wiara w siebie dla nadpobudliwego dziecka jest bardzo ważna. Jemu przecież tyle rzeczy nie wychodzi, bo potyka się, wierci, zrzuca, jest upominany przez dorosłych, bo za szybko, za niedokładnie... A taki smyk potrzebuje mocnego przekonania, że potrafi, jest wstanie, umie, jeśli tylko zechce. Zatem chwal, chwal, chwal...

Czytaj też: Naucz dziecko pewności siebie

Zorganizuj mu czas

Dziecko z ADHD to często wulkan energii. Oto sposoby, jak ją rozładować, a jednocześnie nauczyć malca kilku ważnych dla niego rzeczy.
Basen. Dziecko nie tylko ma szansę zmęczyć się, ale także nabiera wiary we własne siły (bo pływanie to trochę zmaganie się z żywiołem).
Jazda konna. Dzięki niej dziecko uczy się przewidywania skutków (gdy nie uczeszę i nie wyczyszczę kucyka, zrobią mu się odparzenia pod siodłem), a także odpowiedzialności.
Własny pies. Dziecko może z nim pobiegać, zwierzyć się ze smutków. Własne zwierzę daje poczucie mocy (to ja jestem jego panem) i w ten sposób umacnia wiarę w siebie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy