GRY
 
 

Chłopiec, którego nikt nie przytulał - tę historię trzeba przeczytać!

Nie boi się wisieć metr nad ziemią, a gdy się przewróci, biegnie dalej i nawet nie zapłacze. Choć każdy, kto go zobaczy, od razu lubi, na razie nikt nie chce go adoptować. Byłby zupełnie kimś innym gdyby nie to, że mama w ciąży piła.

fot. Małgorzata Mikołajczyk
Wojtek ma 3 lata, choć zachowaniem przypomina półtoraroczne dziecko, które dopiero nauczyło się chodzić i gna przed siebie, nie zwracając uwagę na dołki, krawężniki, samochody jeżdżące po ulicy. Zaczął chodzić, gdy miał 2 lata, ale od tej pory gna przed siebie jak Forrest Gump, jak gdyby coś go pchało naprzód. Gdy się przewróci, wstaje i biegnie dalej. I nawet nie zapłacze.
Ma mniejsze odczuwanie bólu, to typowe dla dziecka z FAS - mówi "ciocia" Dorota, która na dworze nie odstępuje Wojtka ani na krok.

Poduszka od Pana Boga

Wojtek ma FAS, czyli płodowy zespół poalkoholowy. To dlatego też wygląda jakby miał najwyżej półtora roku. Niski, szczupły, mała główka, szeroko rozstawione oczy, wąskie wargi – typowe cechy dziecka, które w życiu płodowym było narażone na alkohol.
Biologicznej mamy pewnie nigdy nie pozna. Ojca też. Został od nich zabrany, gdy miał 9 miesięcy: po kolejnej awanturze alkoholowej przyjechała policja z interwencją. Wojtek leżał zaniedbany i chory. Ważył tyle co 4-miesięczne dziecko: 7 kg. Ledwo przewracał się na boki. Niczego się nie domagał. Nie płakał nawet jak był głodny – typowa cecha dziecka, które pierwsze miesiące życia spędziło w rodzinie, gdzie nikt nie zwracał na niego uwagi.
- I zdrowe dziecko może ważyć mniej, ale Wojtek był umierający emocjonalnie: nie wydawał dźwięków, nie płakał, bo wiedział, że musi oszczędzać swoją energię na to, żeby przeżyć. Smutna buzia, oczy bez nadziei - wspomina Dorota.

Czytaj też: Rozmawiajmy o życiu, nie o piciu
Biologiczni rodzice Wojtka są pozbawieni praw rodzicielskich. Nigdy się nim nie interesowali. Jest w rodzinie zastępczej u "cioci" Doroty. Czeka na adopcję: w tej chwili już za granicą, bo w Polsce nikt jak na razie go nie chce.
Dorota od początku przeczuwała, że to może być FAS, bo kilka lat temu miała już pod opieką chłopca z podobnym problemem. Dr Maria Fiszer, która w Elblągu zajmuje się diagnozą dzieci z FAS, potwierdziła jej przypuszczenia.
Wojtek jeszcze nie mówi. To znaczy: powie, że gołąbek robi "grrr", piesek "hau", ale do słów jeszcze daleko. Choć postępy są: to efekt miesięcy pracy z logopedą i rehabilitantem, a potem Doroty w domu. 24 godziny na dobę.
Za to w swojej kategorii wiekowej Wojtek byłby za to mistrzem akrobatyki. Na placu zabaw wdrapuje się na najwyższe drabinki, uwielbia wisieć na trzepaku półtora metra nad ziemię.
 

Wojtek uwielbia akrobacje. I niczego się nie boi.
 
Ląduje bezpiecznie, jakby był z gumy. - Pan Bóg podkłada mu pod nogi poduszkę, żeby krzywda mu się nie stała - mówi Dorota.
 

A tu już moment "lądowania"

W domu bez trudu wdrapuje się na szafkę jego wysokości. Siada i czeka, aż Dorota wyciągnie ręce, żeby mógł w nie bezpiecznie skoczyć...
- Gdy go zabierałam go ze szpitala, był umierający. Przez wiele miesięcy nie dawał się przytulić, odpychał się ode mnie. A teraz w nocy przychodzi do mnie do łóżka. I daje ręce do całowania. Nikt wcześniej go pewnie nie całował - mówi Dorota.

Czytaj też: Kasia dziś pracuje przy bazach danych, a miała spędzić życie jako osoba upośledzona. To była maska FAS
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.

Medalik na szyi

Wojtek miał szczęście, że trafił do Doroty. Dała mu serce. Od 20 lat jest rodziną zastępczą: ma tylko jedną własną córkę (już dorosłą, w Anglii), a miłości macierzyńskiej znacznie więcej. Do tej pory przez jej dom przewinęło się już 30 dzieci. – Każdemu z moich "dzieci" daję medalik z Matką Boską. Nie z krzyżykiem, bo one swój krzyż już od życia dostały. Są w mnie na chwilę, rozpieszczam je, bo co ja mogę im dać: nie mam majątku. Kocham je, może dzięki temu będą kiedyś miały poczucie, że był ktoś, kto je kochał - mówi Dorota.
Teraz oprócz Wojtka w rodzinie zastępczej Doroty jest też Karolina (18 lat, ma umiarkowany stopień upośledzenia umysłowego) i jej brat, Adam (15 lat, ADHD). Bywa, że dzieci z rodzin zastępczych wracają do swoich biologicznych rodziców. Jeśli rodzicom zostały odebrane prawa rodzicielskie, czasem znajdują się rodziny adopcyjne. Jeżeli nie, dziecko może zostać w rodzinie zastępczej do skończenia 18 lat (dłużej, jeśli kontynuuje naukę - ale maksymalnie do 25 lat). Potem musi się usamodzielnić.
Karolina i Adam cieszą się, że Wojtek jest z nimi. Nie da się go nie lubić: pogodny, wesoły. Ale co chwila przerzuca swoje zainteresowania z jednego przedmiotu na drugi. Gdy skrajnie zmęczony na chwilę przysiądzie, wypije kilka łyków wody, a po chwili znów podrywa się z miejsca, siada na samochód, przewiesza się na mim, biegnie do kuchni. Nie ma mowy, by na chwilę usiadł przy książeczce, puzzlu czy grze. Choć już raz sparzył się żelazkiem, nie odstrasza go to i znów wyciąga rękę.

Czytaj też: Karać kobietę, która w ciąży pije, czy...

Nie oskarżam, ale...

Dorota chciałaby, żeby znalazła się rodzina, która zaakceptuje i pokocha Wojtka takiego, jaki jest. Dzieci z FAS rozwijają się inaczej, nie można przykładać do nich takiej samej miarki jak do dzieci zdrowych, mieć takich samych planów i oczekiwań. Prawdziwe problemy zaczynają się w szkole, gdy trzeba usiąść na 45 minut i skupić uwagę. Dziecko może mieć problem z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych, z nauką. Rzadko kiedy rozumieją je nauczyciele, a rówieśnicy często odrzucają, wykorzystują, wyśmiewają.
- Gdybym spotkała kiedyś mamę Wojtka, to powiedziałabym, że jest mi przykro za niego. Nie oskarżam, ale nie potrafię zrozumieć. Jeśli kobieta nie chce dziecka, to może je urodzić i oddać do adopcji. Ale jeśli pije w czasie ciąży, to konsekwencje przez całe życie będzie ponosił tylko ono. Jak byłam w ciąży, to nie piłam, moja mama i babcia też nie piły w ciąży, bo zawsze się wiedziało, że nie wolno. A teraz co się dzieje z tymi młodymi dziewczynami? To taka moda czy bezradność jakaś?  – zastanawia się.
 

Wojtek z "ciocią" Dorotą. Każdego dnia ciekawy świata. 

Ma jednak nadzieję, że z "jej" Wojtusiem będzie inaczej. To dziecko szczęścia. Tak długo przecież nie chodził, a potem ruszył jak burza. Może tak samo będzie z mową? Skoro tak lubi się wspinać, to może zostanie kiedyś cyrkowcem albo alpinistą? I może znajdzie się rodzina, która da mu miłość?

Artykuł pochodzi z numeru charytatywnego "Mamo, To Ja", w którym piszemy o alkoholu w ciąży. Zbieramy też pieniądze na rehabilitację Wojtka. Chłopiec jest podopiecznym Fundacji Przyjaciółka. A może znajdzie się rodzina, która zechce go adoptować?

Artykuł powstał w ramach akcji: „W ciąży nie piję!” „Mamo to Ja” i Babyonline.pl 

Ocena (13 ocen)

5.2
Doładuj
Przeładuj