fot. Fotolia.pl

Dziecko zapachem przejmuje strach od swojej matki

Zapach wydzielony przez przestraszoną matkę wystarczy, by nowo narodzone dziecko nauczyło się bać tego samego co ona – wykazują naukowcy z Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu Nowojorskiego.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Już wcześniej zostało wykazane, że znany zapach matki może uspokajać niemowlę. Zachęceni tym naukowcy zaczęli sprawdzać, czy jest również odwrotnie. Czy woń może przekazywać również negatywne emocje i lęki?

Dziecko uczy się reakcji matki

Swoje doświadczenia związane z przenoszeniem strachu na dziecko naukowcy zaczęli od badań na zwierzętach. Nauczyli samice szczurów reagowania strachem na zapach mięty pieprzowej jeszcze zanim zaszły w ciążę. Następnie przystąpiono do testów na nowo narodzonych gryzoniach. Obserwowano, czy jej dzieci także zaczną obawiać się mięty. Okazało się, że zapach strachu matki wystarczał, aby małe szczurki również zaczęły reagować lękiem. Matka nawet nie musiała być obecna w pomieszczeniu. Ważne, by maluchy miały możliwość poczuć jej woń.

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Nauka matczynej ekspresji strachu

Stwierdzono, że za naukę reakcji strachu na nowe bodźce poprzez zapach odpowiada rejon mózgu zwany jądrem bocznym ciała migdałowatego. Ośrodek ten w późniejszym życiu pełni główną rolę w wykrywaniu zagrożenia i planowaniu reakcji na nie.
- Nasze badanie pokazują, że dzieci mogą uczyć się na podstawie matczynej ekspresji strachu na bardzo wczesnym etapie życia. Przejmują doświadczenia matki, jeszcze zanim same są w stanie zdobyć własne – mówi Jacek Dębiec, współautor badania. - Co najważniejsze, takie przekazane przez matkę wspomnienia są bardzo trwałe, podczas gdy inne informacje, jeśli nie są powtarzane, szybko zanikają.

Antidotum pomoże leczyć przekazane lęki

Informacja ta wzbudza niepokój. Oznacza to bowiem, że nowo narodzone niemowlęta przejmują w ten sposób na stałe lęki swoich mam. Ale spokojnie, naukowcy odkryli też, że jest na to metoda. Kiedy pracownicy naukowi dali malutkim szczurom substancję, która blokowała odczuwanie strachu w ciele migdałowatym, nie odczuwały strachu mięty, przejętej od swoich matek.
­- To sugeruje – twierdzi Jacek Dębiec, naukowiec z USA – że to jest sposób na to, by móc interweniować i uniemożliwiać dzieciom uczenie się irracjonalnych albo krzywdzących lęków i fobii, albo chociaż zmniejszyć ich oddziaływanie.
 
Te badania mają przyczynić się do rozwoju psychiatrii. Wiedza ta może pomóc wielu pacjentom  w terapiach lęków i fobii oraz traum przekazanych przez matki we wczesnych dzieciństwie.
 
Źródło: Science Daily

Zobacz także: Jakie emocje przeżywa niemowlę
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy