GRY

Zbieracze skarbów

Zbieranie skarbów to ulubione zajęcie kilkulatków. Wynajdują na plaży, w lesie czy na spacerze rozmaite drobiazgi: szyszki, kasztany, patyczki, muszelki. I bardzo dobrze!

dziecko, dziewczynka, jesień, kasztany

Z pozbieranych podczas spaceru drobiazgów dzieci cieszą się jak z najprawdziwszych klejnotów.  Lubią się nimi bawić: kamyczki, patyczki i muszelki stają się ludzikami, samochodzikami, zwierzątkami... I bardzo dobrze, bo taka zabawa rozwija wyobraźnię. Uczy także, że bawić się można wszystkim, a nie tylko „gotowcami” ze sklepu oraz tego, że przyjemność nie musi się wiązać z pieniędzmi. 

O czym warto pamiętać, gdy dziecko zaczyna gromadzić swoje pierwsze „skarby”?

Zobacz też: Ludziki z kasztanów

Towarzysz dziecku. Zbieranie kasztanów czy muszelek  z mamą to naprawdę coś. Można się czuć jak prawdziwy poszukiwacz skarbów: zapuszczać się w różne zakątki, wymieniać fachowe uwagi, wspólnie zachwycać nowymi znaleziskami.
Najcenniejszym skarbem, jaki można znaleźć podczas takiej wyprawy jest radość z fajnie spędzonego czasu.  

Przeczytaj także: Dzień z dziecięcych marzeń

Pilnuj, by dziecko nie brało znalezionych rzeczy  do buzi.  Maluchy nie mają oporów: bywa, że pakują do ust rzeczy,  których dorosły nie dotknąłby nawet kijem. Jednak nawet lśniący, na oko zupełnie czysty kasztan nie powinien być oblizywany.

Wykorzystujcie skarby  w zabawach...  W ich trakcie brzdąc uczy się wielu rzeczy. Segreguje kamyczki według wielkości, muszelki i szyszki według barw, dzieli je na większe i mniejsze grupki. Tego typu zabawy nie tylko wprowadzają malca w świat przyrody, ale też uczą podstawowych pojęć matematycznych (długie – krótkie, duże – małe).

Przeczytaj także: Zabawa w matematykę: 7 zabaw matematycznych dla dziecka

Puście wodze fantazji. Na przykład kamyki mogą być ludzikami, pionkami do gry, produktami w Waszym domowym warzywniaku, diamentami, materiałem, który przy pomocy flamastrów albo farbek akrylowych można przeobrazić w biedronki, kostki domina, autka...  Pozwalaj dziecku fantazjować do woli, podporządkowuj się scenariuszom i tworzonym przez niego rolom, które Ci przydziela – bądź woźnicą zaczarowanego pojazdu, samolotem, królewną.

Przeczytaj także: Wyobraźnia też jest ważna! 

Urządźcie wystawę. Nie każ dziecku rozstawać się zbyt szybko ze skarbami. Niech się nimi nacieszy!  Ucz je jednak, że nie w tym rzecz, by muszelki czy patyczki plątały się po całym domu. Wyeksponujcie je ładnie i zaproście gości, by i oni mogli je podziwiać. 

Przeczytaj także: Muzeum dziecięcych różności: zróbcie wystawę w domu!

Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?