GRY
 
 

Dziecko zbyt mało waży - czy to powód do zmartwienia?

zapytajnik3.jpg
Mój trzyletni synek waży 12,4 kg przy wzroście 98 cm. Gdy miał rok, ważył 8 kg i miał 74 cm wzrostu, dwa lata - 10,4 kg i mierzył 86 cm. Doświadczony szczeciński pediatra twierdzi, że jego obecna waga oscyluje między 10 a 25 centylem i że wszystko jest w porządku, natomiast nasz lekarz rodzinny na podstawie innych siatek centylowych twierdzi, że Antek ma dużą niedowagę. Moje dziecko przez 1,5 roku piło właściwie tylko mleko z piersi, teraz je wszystko, rozwija się doskonale, ale jest bardzo szczupłe. Morfologię ma w normie.

Proszę się zbytnio nie martwić małą wagą synka. Często pocieszam stroskane mamy, mówiąc, że lepiej być szczupłym niż grubym. U małych dzieci bardziej liczy się wzrost niż waga. Jeżeli mały jest ruchliwym dzieckiem i nie zapada zbyt często na infekcje dróg oddechowych, nie trzeba się martwić tym, że mało waży.
Normy rozwojowe dzieci i siatki centylowe opracowuje się w różnych regionach kraju i z tego faktu wynikają różnice. Inne normy przeznaczone są dla dzieci wiejskich, a inne dla dzieci z dużych miast. Na pewno doświadczony pediatra, nie odnosząc się nawet do siatek centylowych, potrafi zauważyć, czy jego mały pacjent rozwija się prawidłowo. Gdy ma wątpliwości, zaleca wykonanie podstawowych badań: morfologii krwi, OB, ogólnego badania moczu, USG narządów jamy brzusznej. W ocenie rozwoju psychoruchowego dziecka bierze się pod uwagę również wzrost i wagę jego rodziców. Jeżeli oboje są szczupli, to trudno oczekiwać, że ich dziecko będzie grube, i odwrotnie.


Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.

Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj