Cesarskie cięcie z przeźroczystą zasłoną
fot. facebook Birth Without Fear

Dzięki temu kobiety mogą zobaczyć swój poród. Chciałabyś?

Cesarskie cięcie z … przezroczystą zasłoną! Czy szpitale powinny wprowadzić ją jako standard? Skorzystałabyś, gdybyś miała taką możliwość?
Marta Kabulska

Wciąż wiele osób uważa cesarskie cięcie za gorszy rodzaj porodu. Zdarza się, że kobiety, które musiały mieć wykonany taki zabieg (ze względów medycznych) czują, że ominęło je coś ważnego. 

Doskonale wiemy, jak ważny jest kontakt z dzieckiem zaraz po narodzinach i więź, która się wtedy tworzy. Świetnie pamiętam swoją cesarkę. Leżałam nieruchomo na szpitalnym stole, a wszyscy wkoło pomagali przyjść na świat mojemu dziecku. Tylko nie ja. Ja patrzyłam w sufit, wyczekując pierwszego krzyku. Przyznam, że obserwowanie lekarzy (i siebie) w trakcie operacji mogłoby być dość dziwnym przeżyciem. Osobiście mdleję nawet przy pobraniu krwi, więc pewnie nie skorzystałabym z możliwości oglądania własnej cesarki. Rozumiem jednak kobiety, które chciałby zobaczyć pierwsze sekundy życia swojego dziecka. Dla nich przeźroczysta zasłona byłaby spełnieniem marzeń. Nie jest to przecież drogi szpitalny sprzęt, dlaczego więc nie dać przyszłym mamom takiej możliwości?

Potrzeba matką wynalazku

Dotychczas w Polsce nie spotkałam się ze stosowaniem przeźroczystej zasłony. Kobiety jednak znalazły sposób, by oglądać swoją cesarkę. Operacja odbija się w szpitalnych lampach. Wystarczy na nie patrzeć. Widok nie jest oczywiście doskonały i ogranicza się do fragmentu, który oświetla lampa, jednak mimo to mamy na Facebooku piszą: "Ja bardzo się ciesze, że widziałam, coś niesamowitego!". Podczas gdy jedne cieszy ten widok, inne narzekają: "Mi odbicie w lampie bardzo przeszkadzało, bo właśnie nie chciałam widzieć".

Zobacz też: Dzięki tej metodzie dzieci urodzone przez cc mają większe szanse na zdrowie!

A ty chciałabyś widzieć swoją cesarkę? Piszcie w komentarzach. 
 
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy