GRY
 
 

Dzielenie się

Zabawa Twojego dziecka z rówieśnikami polega głównie na wyrywaniu sobie przedmiotów? Nie martw się – to normalne.


Czy zauważyłaś, że zabawa Twojego dziecka z rówieśnikami polega głównie na wzajemnym wyrywaniu sobie przeróżnych przedmiotów? Nie martw się – to całkowicie normalne.

Takie sytuacje będą się niestety powtarzać. Dopiero około drugiej połowy drugiego roku życia dzieci zaczynają rozumieć, że jakaś zabawka może nie należeć do nich. Do tego czasu jednak maluchy są skoncentrowane wyłącznie na sobie i mają na względzie tylko własne potrzeby.

Co robić?
Możesz pomóc dziecku zrozumieć, na czym polega dzielenie się, częstuj go na przykład swoim posiłkiem. Nie warto jednak zmuszać malucha do dzielenia się z innymi, bo na tym etapie rozwoju nie pojmie on istoty takich zachowań. Może za to uznać, że jego pragnienia są mniej ważne. Dlatego też warto cierpliwie pokazywać dziecku, jaką wartością jest dzielenie się, i po prostu czekać na efekty.

Źródło: H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway B.S.N., Pierwszy rok życia dziecka, Warszawa 2006
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj