Dzień dziewczyn
fot. Adobe Stock

Dzień Dziewczyn: historia święta, kiedy jest Dzień Dziewczyn i jak się go obchodzi?

Dzień Dziewczyn jest mniej popularny niż Dzień Kobiet, ale jest znany na całym świecie. W 2021 roku Dzień Dziewczyn będziemy świętować już po raz dziewiąty. Sprawdź, jaka jest historia tego święta, a także jak się je obchodzi.
Joanna  Biegaj
Dzień dziewczyn
fot. Adobe Stock
Zazwyczaj wszyscy pamiętamy o Dniu Kobiet, który świętowany jest 8 marca. Ale młodsze przedstawicielki płci żeńskiej również mają swoje święto, potocznie nazywane Dniem Dziewczyn i znane pod oficjalną nazwą Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Święto obchodzone jest 11 października.  

Wyjaśniamy, dlaczego ustanowiono Dzień Dziewczyn i podpowiadamy, jaki prezent kupić dziewczynkom z okazji ich święta oraz jakie życzenia wysłać. Dzień Dziewczyn jest świetną okazją, by sprawić miłą niespodziankę!

Dzień Dziewczyn – historia święta

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek został ustanowiony 19 grudnia 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Podobnie jak Dzień Kobiet ma na celu uczczenie młodszych przedstawicielek płci żeńskiej, a także edukowanie społeczeństwa. Ustanowienie Dnia Dziewczyn miało przybliżyć wyzwania, jakie stoją przed młodymi kobietami, oraz zagrożenia, z którymi się borykają.

Święto ma popularyzować na świecie ideę równości płci, która nadal nie zawsze jest przestrzegana (np. w przypadku dostępu do edukacji czy dostępu do nowych technologii). Dzień Dziewczyn jest doskonałą okazją, by pokazać nierówności, z którymi muszą się mierzyć dziewczynki.

Z okazji Dnia Dziewczyn każdego roku organizowane są przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych, UNICEF i ONZ Kobiety różnego rodzaju działania oraz wydarzenia.

Dzień Dziewczyn w Polsce

W Polsce wiele osób błędnie sądzi, że Dzień Dziewczyn jest potoczną nazwą święta, które wypada 8 marca. Data ta mocno zakorzeniła się w naszej kulturze, jednak nie należy mylić jej z Dniem Dziewczyn, ani kwestionować istnienia tego święta. 

Dziewczynki w Polsce często dostają życzenia i prezenty właśnie 8 marca. Popularność Dnia Dziewczyn jednak z roku na rok rośnie i to właśnie ten dzień ma szansę stać się głównym świętem obchodzonym przez młodszą część płci żeńskiej. 

Jak obchodzi się Dzień Dziewczyn?

W Dniu Dziewczyn można złożyć dziewczynkom życzenia i wręczyć prezent. Dobrym pomysłem jest także takie zaplanowanie dnia, by dziewczynki poczuły się naprawdę wspaniale. 

Jaki prezent kupić na Dzień Dziewczyn?

Dzień Dziewczyn jest fantastyczną okazją na wręczenie miłego upominku. Oto nasze propozycje, jaki prezent kupić na Dzień Dziewczyn:
  • Świeca zapachowa – dzięki niej każde pomieszczenie zyska niepowtarzalny urok. Świetnym pomysłem jest zakup świecy o ulubionym zapachu.
 
  • Biżuteria – uwielbia ją chyba każda kobieta – niezależnie od tego, ile ma lat. Dla dziewczynek warto wybrać biżuterię dostosowaną do wieku – niech nie będą to złote, ciężkie i duże ozdoby, a raczej coś subtelnego, np. wisiorek z pierwszą literką imienia lub bransoletka z charmsami.
 
  • Książka – prezent idealny dla każdego. Umili jesienne wieczory, ale także doskonale wpłynie na rozwój dziewczynek: poszerzy słownictwo, a także... horyzonty!
  • Perfumy – każda z nas uwielbia pięknie pachnieć. Dla dziewczynki świetnie sprawdzą się lekkie perfumy – kwiatowe lub owocowe.
 
  • Gra edukacyjna – pozwoli połączyć miłe z pożytecznym: nauka i zabawa w jednym. Gry edukacyjne dobrze wpłyną na rozwój dziewczynek, pozwolą im też poszerzyć swoją wiedzę oraz ćwiczyć różne umiejętności, np. koncentracji. 
 
  • Instrument muzyczny – pozwoli rozwijać dziewczynce swoją pasję lub... odnaleźć nową! Jeśli dziecko wcześniej nie interesowało się muzyką – być może po prostu nie miało okazji, by spróbować gry na jakimś instrumencie. Na początek warto wybrać te tańsze, np. cymbałki, bębenek, trąbkę. Być może w przyszłości mała kobietka zapragnie dzięki temu, by nauczyć się grać na skrzypach lub gitarze.
  • Aparat fotograficzny – on również może być bodźcem, by dziecko odnalazło swoją pasję. Na początek może to być aparat fotograficzny dla dzieci, który kosztuje mniej i jest prostszy w obsłudze.
 
  • Edukacyjny teleskop – ten prezent z pewnością będzie bardzo wyjątkowy dla każdej dziewczynki! Kto z nas nie chciałby oglądać gwiazd? Jest to doskonała zabawka, która pozwoli zagłębić się dziecku w świat astronomii.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Życzenia na Dzień Dziewczyn

Jeśli nie macie pomysłu, jak wyrazić sympatię do dziewczyn w dniu ich święta – skorzystajcie z naszych gotowych życzeń.

Z okazji Dnia Dziewczyn życzę Ci:
odwagi i sił, by porywać się na cele i zmiany,
które z pozoru wydają się trudne,
a później wprost wymarzone,
realizacji planów, nowych marzeń
i kolejnych natchnień,
które tak jak fala pcha statek,
pchają życie do przodu.

​***

Koleżanko miła
chcę byś za mną zatęskniła
więc teraz dla ciebie wiersz piszę
i proszę o skupienie i o ciszę.
Dzień Dziewczyny 11 października wypada,
to wyzwanie dla chłopaka nie lada
by wysłał spojrzenie lub całusa.
W ten dzień mile widziana pokusa.

​***

Z okazji Dnia Dziewczyn życzę Ci
dystansu do szarej rzeczywistości,
czasu na marzenia,
własnego miejsca na ziemi,
dobrych ludzi dookoła,
kochanych i kochających,
zdrowia i cierpliwości.

***
Życzę Ci, aby marzenia, które skrywasz na dnie Twojego serca, doczekały się spełnienia. Korzystając z okazji Twojego święta, przesyłam Ci również garść nadziei i wiary, aby dały Ci one siłę do pokonywania trudności, jakie pojawiają się w codziennym życiu.

***
Kochana – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą jest fajnie:
i w deszczu, i w słotę, w smutku, w radości,
wciąż uczysz mnie życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
Bukiet kwiatów podarować.

***
Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej
składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia,
pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
Życzę, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze
i byście zawsze czuły się doceniane.

***
W dniu Twojego święta
życzę Ci z całego serca: zdrowia,
szczęścia, pomyślności.
Niech los, co ma najlepszego,
ściele Ci pod nogi i niech Cię otacza radość,
a omija smutek. Tego wszystkiego życzy Ci...

***
Życzę Ci, abyś odnalazła:
w ciszy swoje myśli i marzenia,
w bliskich Ci osobach siłę i piękno stworzenia,
w otaczającym świecie radość istnienia,
w kolorach, smakach i zapachach
wielkość natchnienia,
a w sobie miłość.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy