dzień dziewczynek w przedszkolu
fot. Adobe Stock

Dzień Dziewczynek w przedszkolu: zabawy i życzenia na święto dziewczynek [+ prezenty do 10 zł]

Dzień Dziewczynek to święto jeszcze mało znane, ale coraz częściej obchodzone w przedszkolu. Szczególny Dzień Dziewczynek warto uczcić tak, by dzieci zapamiętały go na długo. Prezenty, zabawy i życzenia na Dzień Dziewczynek pozwolą przeżyć te chwile w wyjątkowy sposób.
Magdalena Drab
dzień dziewczynek w przedszkolu
fot. Adobe Stock
Międzynarodowy Dzień Dziewczynek obchodzimy 11 października. To dzień wszystkich dziewczynek, młodszych i starszych, a szczególnie hucznie świętuje się go w przedszkolu. Warto przygotować specjalny scenariusz zabaw oraz niebanalne życzenia na Dzień Dziewczynek. Przedszkolaki oraz rodzice mogą zaś kupić wyjątkowe prezenty.

Spis treści:
  1. Przykładowy scenariusz na Dzień Dziewczynek w przedszkolu
  1. Zestaw kreatywny do szycia
  2. Magiczna sprężynka
  3. Piłeczki-gniotki

Dzień Dziewczynek w przedszkolu

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek świętuje się dopiero od 2011 roku - to wtedy święto to ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Choć jeszcze młode, święto dziewczynek ma niebagatelne znaczenie: przypomina o wyzwaniach, jakie stoją przed dziewczynkami na całym świecie. Warto w niecodzienny sposób uczcić Dzień Dziewczynek w przedszkolu i w domu.

Dzień Dziewczynek w przedszkolu to okazja do wspólnego śpiewania, recytowania wierszy, tańców i zorganizowania słodkiego poczęstunku. Dobrze, jeśli nauczyciel w przedszkolu przygotuje scenariusz zajęć na Dzień Dziewczynek, a dzieci wcześniej nauczą się tekstów piosenek, wierszyków i tanecznych kroków. W dniu święta Dziewczynek rodzice mogą przynieść do przedszkola przekąski, które przygotowali z dziećmi w domu. Fajnym pomysłem jest również przyszykowanie poczęstunku przez chłopców (w formie niespodzianki dla dziewczynek!).

Przykładowy scenariusz na Dzień Dziewczynek w przedszkolu

1. Dzieci wchodzą do udekorowanej sali (na stolikach przystrojonych przez chłopców czekają słodkie przekąski).
2. Nauczyciel wprowadza dzieci w odświętny nastrój, opowiada o Dniu Dziewczynek i przypomina, że szacunek i uprzejmość należą się dziewczynkom każdego dnia, nie tylko od święta.
3. Chłopcy śpiewają piosenkę lub recytują wiersz.
4. Chłopcy wręczają dziewczynkom własnoręcznie przygotowane upominki (np. laurki, wazony, bukiety).
5. Dzieci częstują się słodkościami, wspólnie tańczą i bawią.
Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.

Zabawy na Dzień Dziewczynek

Dzień Dziewczynek w przedszkolu to idealna okazja, by dziewczynki świetnie się bawiły, a chłopcy uczyli uprzejmych zachowań wobec koleżanek. Spośród popularnych zabaw na Dzień Dziewczynek obchodzony w przedszkolu dzieciom na pewno spodobają się zabawy w przebieranki, zgadywanki oraz zabawy muzyczno-ruchowe:

Kącik Damy: zabawa na Dzień Dziewczynek

Dziewczynki w specjalnie zaaranżowanym miejscu w sali przymierzają przeróżne stroje, czeszą się i bawią. W tym czasie chłopcy dekorują stoły, ustawiają talerzyki i szykują przekąski (np. babeczki albo koktajl owocowy).

Zgadywanki: zabawa na Dzień Dziewczynek

Dzieci odgadują nazwy zawodów wykonywanych przez kobiety. Nauczyciel recytuje zagadki w formie wierszyków, np.:

Choć to nie rolniczka, lecz rolę ma.
Często w teatrze lub w filmie gra. (aktorka)

Jaka pani ma na półkach książek bez liku?
I dba o książki i czytelników? (bibliotekarka)

Leczy wszystkich ludzi, odwiedza chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu, kto to jest? Już wiecie? (lekarka)

Nauka uprzejmości: zabawa na Dzień Dziewczynek

Dzieci biegają lub tańczą w sali do dźwięków muzyki. Na wybrane hasło zatrzymują się w miejscu, a każdy chłopiec pozdrawia stojące najbliżej dziewczynki (podaje rękę lub kłania się).

Życzenia na Dzień Dziewczynek

Życzenia to nieodłączny element Dnia Dziewczynek. Ciekawym pomysłem jest wypisanie na specjalnie przygotowanych przez chłopców laurkach indywidualnych życzeń dla każdej dziewczynki. Oczywiście piszą panie przedszkolanki, ale to chłopcy wymyślają życzenia. Takie osobiste życzenia dla dziewczynek (dla każdej z osobna!) mogą okazać się bardzo wzruszające albo... zabawne.

A oto gotowe propozycje życzeń na Dzień Dziewczynek w formie wierszyków, które mogą recytować chłopcy w przedszkolu:

Życzenia na Dzień Dziewczynek w przedszkolu

Dla Was wszystkie cuda świata.
Dla Was ciepło słonecznego lata.
Dla Was gwiazdki, co błyszczą na niebie.
Dla Was nutki w ptaszków śpiewie.
Dla Was kwiatki kolorowe.
I marzenia deserowe.
Nie tylko życzenia
dla Was mamy,
lecz tysiąc całusów,
bo Was kochamy!
W dniu tak pięknym i wspaniałym
życzymy Wam serduszkiem całym
dużo zdrowia, sto lat życia,
moc zabawek do zdobycia.
Siadła biedroneczka na listku paprotki,
kazała policzyć swoje wszystkie kropki.
Potem wyleciała przez okno do nieba,
przyniesie Wam szczęścia, ile będzie trzeba.
Ile drzew rośnie w lesie,
Ile ciężarów siłacz uniesie,
Ile uciągnie lokomotywa,
Ile włosów liczy lwia grzywa,
Ile ciastek w ciastkarni,
A bułek w piekarni,
Tyle szczęścia Wam życzymy
Wszelkie smutki uleczymy.

Prezenty na Dzień Dziewczynek

Prezenty dla dziewczynek w przedszkolu mogą być niedrogie, ale warto, żeby przyciągały uwagę i sprawiały prawdziwą radość. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli chłopcy z grupy przedszkolnej przygotują własnoręcznie wykonane prezenty na Dzień Dziewczynek (np. laurki, wyklejanki albo naszyjniki z makaronu). Nauczycielki mogą zaś wręczyć dziewczynkom inne drobiazgi z okazji ich święta. Polecamy prezenty do 10 zł, np.:

Zestaw kreatywny do szycia

Zestawy zawierają filcowe części, koraliki, nici i plastikową igłę. Można z nich samodzielnie wyczarować zabawki-breloczki o różnych kształtach: arbuza, loda, truskawki itp. Cena: ok. 1,50 zł.

Tęczowe magiczne sprężynki

Kultowa sprężynka, która zadziwia elastycznością. Złożona ma wysokość około 4 cm. A rozciąga się do długości ok. 2 metrów! Sprężynki dla dziewczynek kosztują mniej niż 10 zł.

Piłeczki antystresowe-gniotki

Gniotek-winogrono to zabawka z bardzo miękkiej gumy, z drobnymi wypustami, wypełniona żelem i powleczona siatką, przez którą podczas zgniatania wyciskają się różnokolorowe bąble. Z kolei gniotki w formie kartoników to mnóstwo kolorowych wzorów uwielbianych przez dzieci: jednorożce, truskawki, czekoladki... Gniotki mają przyjemny zapach i nie odkształcają się na stałe.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy