przedszkolaki, dzień matki

Dzień Matki – o czym marzą mamy, zdradzają dzieci – film

Dzień Matki to wyjątkowe święto. Obchodzone na całym świecie, czasem nawet uznawane za święto narodowe. Dlaczego jest tak ważne i o czym marzą mamy w swoim dniu? Obejrzyj filmik z wypowiedziami przedszkolaków.
Aleksandra Sokalska
przedszkolaki, dzień matki
Macierzyństwo przynosi mnóstwo radości, miłości, ale także odpowiedzialności i poświęcenia. Wszystkim mamom należy się więc wielki szacunek i podziękowania w dniu ich święta!  

Dzień Matki stary jak świat

Czy wiesz, że matki czczono już za czasów starożytnych Greków i Rzymian? Kultem otaczano wtedy matki–boginie, symbole płodności i urodzaju. Frygowie obchodzili święto poświęcone Kybele – Bogini Matce. U Greków podobną rolę pełniła Reja (także Rea), a zwyczaj ten został przejęty przez Rzymian i dostosowany do ich panteonu bóstw. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi.
W XVI wieku rozwinął się zwyczaj odwiedzania rodzinnych stron i brania udziału w mszy odprawianej w ,,kościele-matce". W Anglii niedzielę tę nazywano Mothering Sunday (Niedziela u Matki). Taka wizyta w rodzinnych stronach oczywiście wiązała się z odwiedzinami rodzinnego domu, a więc także ze spotkaniem z matką i ojcem. Składano wówczas mamie podarunki, głównie kwiaty i słodycze, a w zamian otrzymywano błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do ok. XIX wieku, powrócił częściowo po zakończeniu II wojny światowej.
Redakcja poleca: Dzieci potrafią naprawdę wzruszyć: zobacz, czym doprowadziły mamy do łez
Mamo: a gdyby tak zapytać twoje dziecko, co myśli o tobie? Czy reakcja byłaby taka jak na filmie?

Współczesny Dzień Matki

Obecna forma święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i została zapoczątkowana za sprawą Anny Jarvis z Filadelfii, która zorganizowała w 1907 r. nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, działaczki na rzecz kobiet. Przeprowadzona przez nią kampania mająca na celu popularyzację obchodów Dnia Matki przyniosła spodziewany rezultat i już po kilku latach większość stanów obchodziła to święto w drugą niedzielę maja, a w 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił je świętem państwowym. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Zobacz też: Najpiękniejsze życzenia i wierszyki dla mamy - do druku

Prezenty na Dzień Matki

W święcie chodzi przede wszystkim o docenienie roli mamy w życiu dziecka. To przecież ona jest opoką, podstawą, to ona karmi, pielęgnuje, wychowuje. A przecież same wiecie, że nie zawsze mamie jest łatwo. Że czasem jest zdenerwowana, smutna, zmęczona... Tym bardziej potrzebuje takiego dnia. By poczuć się wyjątkowo, niepowtarzalnie. Wiedzą o tym dzieci i dlatego składają życzenia. Zobacz film, w którym przedszkolaki mówią o swoich mamach i zdradzają, o czym one marzą. Inspirujące i... wzruszające. Ach, i nie zapomnijcie złożyć życzeń swoim mamom!

Zobacz też: kolorowanki - laurki na Dzień Matki
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy