Dzień Pluszowego Misia: pomysły na zabawy
fot. Adobe Stock

Dzień Pluszowego Misia – pomysły na zabawy

Dzień Pluszowego Misia jest idealną okazją, by dziecko w sposób szczególny uhonorowało swojego pluszaka. To także idealny powód do zabaw z misiem w roli głównej. Możecie zainspirować się naszymi pomysłami na zabawy z okazji Dnia Pluszowego Misia. Przygotowałyśmy ich aż 9!
Joanna Biegaj
Dzień Pluszowego Misia: pomysły na zabawy
fot. Adobe Stock
25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Nic dziwnego, bo niemal każde dziecko posiada takiego ukochanego pluszaka. Z tej okazji można przygotować dla dzieci specjalne zabawy. Oczywiście główną rolę powinien odgrywać w nich pluszowy miś. Maluchy z pewnością będą zachwycone, a rodzice zyskają okazję, by wyjaśnić dzieciom historię tego święta i opowiedzieć o różnych misiach z bajek, których dzieci być może jeszcze nie poznały. 

Zabawy na Dzień Pluszowego Misia – 9 pomysłów

Oto kilka propozycji zabaw, które pomogą uczcić Dzień Pluszowego Misia. Możecie skorzystać z naszych pomysłów lub wspólnie z dzieckiem zastanowić się, jak w wyjątkowy sposób spędzić ten dzień.

1. Slalom z misiem

Do tej zabawy należy przygotować tor przeszkód oraz kilka pluszaków. Dzieci muszą pokonać tor przeszkód z misiem na głowie! Największym wyzwaniem jest to, by pluszak nie spadł – maluch musi być więc szczególnie ostrożny.
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.

2. Misiowe zagadki

Rodzic musi przygotować zagadki słowne lub obrazkowe dotyczące znanych i mniej znanych misiów. Oto kilka przykładowych zagadek.
 • Co misie lubią jeść najbardziej? (odpowiedź – miód)
 • Wymień trzech przyjaciół Kubusia Puchatka? (odpowiedź – Prosiaczek, Tygrysek, Kangurzątko, Krzyś, Kłapouchy)
 • Z czego Gumisie produkują swój sok? (odpowiedź – z gumijagód)
 • Jak nazywa się las, w którym mieszka Puchatek? (odpowiedź – Stumilowy Las)
 • Który z misiów żywi się bambusami i mieszka w Chinach? (odpowiedź – Panda).

3. Misiowe układanki

Do zabawy potrzebne będą pocięte na spore kawałki obrazki misiów, możesz do tego wykorzystać np. wydrukowane kolorowanki z misiami. Zadaniem dziecka jest prawidłowe ułożenie wszystkich elementów, tak by powstał obrazek misia.

4. „Stary Niedźwiedź mocno śpi”

Tę zabawę zna większość dzieci. Jest idealna na Dzień Pluszowego Misia. Tym, którzy nie pamiętają jej zasad, przypominamy: jeden z uczestników zabawy gra role niedźwiedzia, pogrążonego w zimowym śnie i kładzie się na podłodze. Pozostali uczestnicy chodzą wokół niedźwiedzia i śpiewają:

Stary niedźwiedź mocno śpi, (dzieci kucają)
stary niedźwiedź mocno śpi. (dzieci kucają)
My się go boimy, na palcach chodzimy,
jak się zbudzi, to nas zje, (dzieci kucają)
jak się zbudzi, to nas zje. (dzieci kucają)
Pierwsza godzina niedźwiedź śpi,
druga godzina niedźwiedź chrapie,
trzecia godzina niedźwiedź łapie!!!

Po tych słowach dzieci rozbiegają się, a „niedźwiedź” musi jedno z nich złapać. Dziecko, które zostanie złapane, w następnej turze gry wciela się w postać śpiącego niedźwiedzia.

5. Misiowa gimnastyka

Wykonajcie poranną gimnastykę wspólnie z misiem. Może to być np.
 • marsz w miejscu na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową,
 • przysiady z misiem,
 • podskoki z misiem,
 • obroty z misiem dookoła siebie,
 • skakanie ze złączonymi nogami nad siedzącym misiem.

6. Konkurs wyjadanie miodu

Macie ochotę na odrobinę rywalizacji? Kto pierwszy zliże w jak najkrótszym czasie miód z talerzyka bez pomocy rąk? Ta zabawa jest naprawdę słodka i pyszna. Oczywiście z ilością miodu na talerzyku nie należy przesadzać.

7. Rysowanie ukochanego misia

W Dniu Pluszowego Misia poproście dziecko, by narysowało swojego ukochanego misia. A może jest ich kilka? Możecie też zainspirować się misiami znanymi z bajek. W wykonaniu rysunków pomóc może nasza instrukcja, jak narysować misia.

8. Pluszowy Miś uczy ekologii

Mniej oczywisty sposób na świętowanie Dnia Pluszowego Misia to przejrzenie z dzieckiem jego pluszaków. Bardzo często w dziecięcych pokojach jest cała masa pluszowych zabawek, a nie wszystkimi maluchy się bawią. Dzień Pluszowego Misia to doskonała okazja, aby ustalić z dzieckiem, którymi pluszakami będzie się jeszcze zajmowało, a z którymi jest już gotowe się pożegnać –  te warto wyprać i przekazać potrzebującym dzieciom, wrzucając zabawki do pojemników PCK lub przekazując je np. do pobliskiego Domu Dziecka lub innego miejsca, które organizuje zbiórki zabawek dla dzieci. Taki gest wykonany 25 listopada nauczy dziecko dzielenia się swoimi rzeczami, może stać się też lekcją ekologii.

9. Sprezentowanie dziecku maskotki

Najbardziej oczywisty pomysł na uczczenie Dnia Pluszowego Misia to sprezentowanie dziecku maskotki w kształcie pluszowego niedźwiadka. Nie ma znaczenia jego kształt, kolor i rozmiar – miś to miś. Możecie także poszukać imprez, które będą odbywać się w waszej okolicy z tej okazji – sprawdźcie, co oferują domy kultury i gminne świetlice dla dzieci.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy