Dzień Rodziny
fot. StockAdobe

"Dwie godziny dla rodziny" w międzynarodowy Dzień Rodzin

W ten szczególny dzień w roku, ustanowiony przed Zgromadzenie Ogólne ONZ, rodziny mogą spędzić ze sobą dwie godziny więcej. Dlaczego? Wszystko dzięki akcji "Dwie godziny dla rodziny", która zachęca pracodawców do skrócenia dnia pracy o dwie godziny. Kiedy wypada Dzień Rodzin? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Dzień Rodziny
fot. StockAdobe
Tę datę zawsze powinniśmy mieć w kalendarzu na czerwono. Międzynarodowy Dzień Rodzin za sprawą Zgromadzenia Ogólnego ONZ przypomina nam wszystkim, jak ważna jest rodzina. I to nie tylko prywatnie. Rodzina jest bowiem podstawową jednostką społeczną i jeśli chcemy, by nasze społeczeństwo rosło w siłę, musimy wspierać je od tych najmniejszych cegiełek, jakimi są rodziny. Kiedy wypada to święto i jak można je celebrować? Podpowiadamy!

Kiedy jest Dzień Rodziny?

Międzynarodowy Dzień Rodzin obchodzony jest na całym świecie 15 maja (wyjątkiem jest Francja, gdzie Święto Rodziny wypada 6 stycznia i tam jest połączeniem Dnia Rodziny i Dnia Dziecka, który w innych krajach, podobnie jak w Polsce, świętuje się 1 czerwca). To właśnie datę 15 maja wybrało Zgromadzenie Ogólne ONZ, gdy 20 września 1993 roku ustanawiało to święto. Celebracja Dnia Rodziny ma na celu głębsze skupienie uwagi na rodzinie, jej problemach i wyzwaniach i wsparcie tej jednostki społecznej dla dobra nie tylko jej samej, lecz również całego społeczeństwa.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Akcja „Dwie godziny dla rodziny”

Choć Międzynarodowy Dzień Rodziny ustanowiony został już 26 lat temu, wciąż jego ranga nie jest wystarczająco wysoka. Aby to zmienić, Fundacja Humanites organizuje co roku akcję „Dwie godziny dla rodziny” (w tym roku będzie to już 8. edycja). Polega ona na tym, że Fundacja zaprasza przedsiębiorstwa działające w Polsce, by tego jednego dnia w roku, 15 maja, skracały dzień pracy z 8 do 6 godzin, a 2 zaoszczędzone przez pracowników godziny by były wykorzystywane na wspólne spędzenie czasu z najbliższymi.

Do akcji z roku na rok przyłącza się coraz więcej firm. W roku 2017 było to już ponad 500 przedsiębiorstw, nie tylko polskich, ale również zagranicznych, m.in. z Niemiec, Czech, Finlandii, Bułgarii, Litwy czy Słowacji  Na stronie internetowej 2godzinydlarodziny.pl można znaleźć wykaz wszystkich firm, które są włączone w akcję.

Pomysły na wspólne celebrowanie Dnia Rodziny

Międzynarodowy Dzień Rodzin oczywiście należy świętować wraz z rodziną. Pomysłów na wspólne spędzenie czasu jest wiele – od chociażby wspólnego spaceru, pikniku czy wycieczki rowerowej po wyjścia do muzeów czy wzięcie udziału w różnego rodzaju festynach. W zeszłym roku hasłem przewodnim akcji było Gry i zabawy pokoleniowe, dwa lata temu Gotowanie na rodzinnym planie. Temat tegorocznej, 8. edycji to Małe i duże rodzinne podróże.  [content:0_26937,0_26647,8_1779,0_26687:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy