Czy obchodzisz Dzień św. Walentego? [SONDA ULICZNA]

O to, czy obchodzimy Dzień Św. Walentego i jaki mamy stosunek do tego święta, zapytaliśmy przechodniów. W tym roku Dzień Zakochanych - 14 lutego - wypada w najbliższą środę.

Zobacz inne z serii: Sonda MamoToJA (28)

W tym odcinku sondy ulicznej mamotoja.pl zapytaliśmy przechodniów o to, czy obchodzą Walentynki. Sonda pokazuje, że święto wzbudza w nas mieszane uczucia. Z jednej strony to wspaniały dzień dla zakochanych, czas na szczególną czułość, także wobec najbliższej rodziny. Ale nie podoba się skomercjalizowanie Walentynek.

"Dla zakochanych to cudowne święto"

Najpiękniej jest, gdy spędzamy ten dzień z kimś ukochanym. "Dla zakochanych jest to cudowne święto" – mówi moda dziewczyna. "To będą pierwsze wspólne Walentynki z moją dziewczyną – podkreśla młody chłopak. Zamierzają pójść do kina."Jestem zaręczona od 3 miesięcy, więc mam nadzieję, że będą wyjątkowe dla mnie i narzeczonego" – mówi studentka.

Małżeństwo ze sporym już stażem zdradza, że w Walentynki lubią posiedzieć w domu, przy butelce wina. "Spędzamy ten dzień bardzo prywatnie, we dwoje, w domu, przy butelce wina z jakimiś niewielkimi podarunkami. Wspominamy nasze początki, przeglądamy zdjęcia, wspominamy zabawne sytuacje".
"Obchodzę, będę oglądał mecz Ligii Mistrzów, gra Real Madryt"- żartuje młody chłopak. Studentka podkreśla, że 14 lutego to jednocześnie bułgarskie święto wina. "Wolę wino" – żartuje. "Jako Słowianka w sercu bardziej obchodzę noc Kupały" – dodaje inna dziewczyna.

Są też poważniejsze refleksje. "Tego dnia myślę o wszystkich osobach chorych na padaczkę, bo warto pamiętać, że Święty Walenty to patron epileptyków. W Polsce jest takich osób bardzo dużo, a rzadko się o tej chorobie mówi" – podkreśla młoda kobieta.

Święto z importu

Nie podoba się nam, że Walentynki przybyły do Polski zza granicy. "Nie jest to święto związane z naszą kulturą, ale zachodnia komercja" – mówi student. Chociaż zaznacza, że nie przeszkadza mu, jak ktoś inny je obchodzi. "To czysta komercja. Jak ktoś chce zrobić prezent, bo kogoś kocha, to może to zrobić przez cały rok" – dodaje młoda dziewczyna. "Nie obchodzę" – mówi młoda mama z dzidziusiem. Dlaczego? "Bo Walentynki są cały rok i trzeba się kochać nie tylko od święta, ale przez 365 dni w roku".

A wy co sądzicie na ten temat? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy