Dzień Ziemi ciekawostki
fot. Adobe Stock

Dzień Ziemi – co to za dzień? Dlaczego obchodzimy go 22 kwietnia?

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę.
Ewa Janczak-Cwil
Dzień Ziemi ciekawostki
fot. Adobe Stock
Kto wie, czy Dzień Ziemi to nie jest najważniejsze święto, którego obchody powinniśmy przedłużać na każdy dzień w roku? W końcu chodzi o miejsce, w którym żyjemy i żyć mają nasze dzieci. Jeśli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, już niebawem może stać się miejscem, w którym niewielu ludzi będzie mogło czuć się bezpiecznie. Dlatego w Dniu Ziemi mnóstwo organizacji ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje, które mają zwiększyć zaangażowanie ludzi w ratowanie naszej planety. I nas samych.

Spis treści:

Dzień Ziemi: co to za dzień? Dlaczego obchodzimy go 22 kwietnia?

Święto ustanowiono w 1970 roku. Początkowo Dzień Ziemi obchodzono w dniu równonocy wiosennej, czyli 21 marca. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi i od tego czasu obchody organizowane są na całym świecie właśnie tego dnia.

Idea ochrony Ziemi narodziła się w USA. Z pomysłem obchodzenia Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku na konferencji UNESCO John McConnel. Rok później, 21 marca, burmistrz San Francisco Joseph Alioto pierwszy raz ogłosił Dzień Ziemi.

W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię. W naszym kraju Dzień Ziemi obchodzi się od 1990 roku, a więc od ponad 30 lat. Wtedy też zaczęły w Polsce powstawać pozarządowe organizacje zajmujące się promowaniem ekologii.

Celem tego święta promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie oceanów i lądów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, niszczenie Amazonii, wymieranie gatunków.

Dzień Ziemi: jak go obchodzimy? 
Dzień Ziemi przypada w czwartek (22 kwietnia). Ze względu na pandemię koronawirusa wiele inicjatyw przeniesie się do Internetu, podobnie jak w ubiegłym roku

Aby sprawdzić, co dzieje się z tej okazji w Twojej okolicy, sprawdź strony internetowe:
 • swojego Urzędu Gminy,
 • pobliskich szkół i uniwersytetów,
 • organizacji proekologicznych działających na twoim terenie.

Pytaj znajomych, sprawdź w lokalnej gazecie, zwracaj uwagę na społeczne billboardy.

Dzień Ziemi: ciekawostki

Sprawdź, czego nie wiesz o Dniu Ziemi i o naszej planecie!

 • Podobno największe obchody Dnia Ziemi miały miejsce w 2007 roku. Wzięło w nich udział miliard ludzi.

 • Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie ruch Dnia Ziemi posadził 28 milionów drzew.

 • W Dniu Ziemi 2009 Disney wydał film dokumentalny zatytułowany „ Ziemia”. Produkcja podążała za ścieżkami migracji czterech rodzin zwierząt.

 • W Dniu Ziemi w 2012 roku ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach. Wszystko po to, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzać paliwo.

 • Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień.

 • Co roku Google z okazji Dnia Ziemi przygotowuje do swojej wyszukiwarki specjalną grafikę. W latach poprzednich były to np. takie obrazki:


Dzień ZIemi ciekawotki grafika Google z Afryką
Dzień ZIemi ciekawostki grafika Google z misiem polarnymgrafiki Google na Dzień Ziemi, źródło: Google

Ziemia: ciekawostki

 • Lasy Amazonii produkują aż 1/5 (20 proc.) tlenu dla naszej planety. Niestety co minutę wycina się tam drzewa na powierzchni 1,5 boiska piłkarskiego.
 • Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, na której woda występuje w postaci lodu, pary wodnej i cieczy.
 • Gdyby wokół Ziemi nie krążył księżyc, dzień trwałby tylko 6 godzin.
 • Światło dociera ze Słońca do Ziemi dopiero po 8 minutach i 20 sekundach.
 • Każdego dnia na Ziemi dochodzi do ponad 8 milionów wyładowań atmosferycznych.
 • Codziennie na Ziemi dochodzi do ok. 10 wybuchów wulkanów.
 • W 1 m³ gleby może znajdować się kilka miliardów organizmów żywych. Najwięcej jest bakterii, ale są w niej też grzyby, krocionogi, dżdżownice, nicienie, wazonkowce.
 • Woda słodka stanowi tylko 3 proc. wody znajdującej się na Ziemi.
 • Przeciętna chmura waży ok. 100 tysięcy kilogramów.
 • Tylko jeden gatunek ptaka potrafi latać do tyłu – jest to koliber.
 • Przed erą dinozaurów (ponad 120 milionów lat temu) na Ziemi były już karaluchy.
 • Najgorętszym miejscem na Ziemi jest Al-Alziza w Libii (zanotowano tam 58 st. C), a najzimniejszym – stacja antarktyczna Wostok (zanotowano tam temperaturę -89 st. C).
 • Szacuje się, że obecnie, wskutek działań człowieka, rocznie wymiera 5-5000 gatunków zwierząt i roślin.
 • Wyprodukowanie torebki foliowej trwa sekundę. Używa się jej średnio 25 minut, a wyrzucona rozkłada się aż 500 lat!

Światowy Dzień Ziemi – co możesz zrobić dla środowiska?

22 kwietnia warto dołączyć do inicjatyw lokalnych – niemal każda gmina z okazji Dnia Ziemi organizuje różne akcje – od sprzątania terenu po sadzenie drzew. Dlatego warto zainteresować się, co tego dnia będzie działo się w twojej okolicy i wziąć w tych imprezach udział, angażując w to dzieci.

Możesz także zorganizować własny Dzień Ziemi i z najbliższymi zrobić coś dobrego dla środowiska: zasadzić drzewo, sprzątnąć własne podwórko lub fragment pobliskiego parku czy lasu, koniecznie przy tym segregując zebrane śmieci – tylko wcześniej sprawdźcie, jak segregować śmieci. Możesz porozmawiać ze swoimi dziećmi o problemach, z jakimi ludzkość musi się zmierzyć i wytłumaczyć im, że chodzi o ich przyszłość. Możecie też razem obejrzeć filmy przyrodnicze, pokazujące piękno naszej planety – są takie na Netfliksie i na YouTube.

Uświadom rodzinie i znajomym, że ich działania mają sens, że warto oszczędzać wodę, energię elektryczną, segregować dokładnie śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy, że recykling ma sens. Takie działania warto podejmować na co dzień, a Dzień Ziemi i ciekawostki w związku z nim przekazane dziecku są idealnym momentem, aby zacząć to robić.

Możecie wspólnie postanowić, że od teraz przestajecie korzystać z foliowych torebek i kupić torby płócienne i pudełeczka śniadaniowe, które zastąpią foliówki. Możecie razem, zamiast kupować, uszyć ze starego swetra czy sukienki nowy worek na kapcie lub torbę na zakupy. Tak, to też jest działanie proekologiczne i służące naszej planecie!

Zobacz także:
Redakcja poleca: Dzieciaki potrzebują przyrody – mówi Włodek Dembowski „Paprodziad"
Dlaczego dzieci powinny dotykać ziemi, drzew i zwierząt, opowiada lider zespołów „Łąki Łan" i „Dziady Kazimierskie" oraz wielki miłośnik przyrody.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy