Dzień Ziemi
fot. Adobe Stock

Dzień Ziemi – historia, obchody, co twoja rodzina może zrobić

Dzień Ziemi ustanowiono na 22 kwietnia. Dokonano tego po to, aby ludzkość zaczęła dostrzegać problemy Ziemi – jedynej planety, na jakiej obecnie możemy przetrwać.
Dzień Ziemi
fot. Adobe Stock
Dzień Ziemi – kto wie, czy to nie jest najważniejsze święto, którego obchody powinniśmy przedłużać na każdy dzień w roku... W końcu chodzi o miejsce, gdzie żyjemy i żyć mają nasze dzieci. Jeśli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, już niebawem może stać się miejscem, w którym niewielu ludzi będzie mogło czuć się bezpiecznie. Dlatego w Dniu Ziemi mnóstwo organizacji ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje, które mają zwiększyć zaangażowanie ludzi w ratowanie naszej planety. I nas samych.

Dzień Ziemi:

Historia Dnia Ziemi

Święto ustanowiono w 1970 roku. Początkowo Dzień Ziemi obchodzono w dniu równonocy wiosennej, czyli 21 marca. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi i od tego czasu obchody organizowane są na całym świecie właśnie tego dnia.

Bądź eko: Podpaski wielorazowe – jak ich używać

Idea ochrony Ziemi narodziła się w USA. Z pomysłem obchodzenia Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku na konferencji UNESCO John McConnel. Rok później 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto, pierwszy raz ogłosił Dzień Ziemi.

W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię. W naszym kraju Dzień Ziemi obchodzi się od 1990 roku, a więc od 30 lat. Wtedy też zaczęły w Polsce powstawać, pozarządowe organizacje zajmujące się promowaniem ekologii.
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

Cele obchodów Dnia Ziemi

Święto ma za zadanie promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie oceanów i lądów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, niszczenie Amazonii, wymieranie gatunków.

Ekologia dla najmłodszych: Jak uczyć dzieci dbałości o środowisko

Obchody Dnia Ziemi 2020

W tym roku Dzień Ziemi przypada w środę (22 kwietnia). Ponieważ jest to środek tygodnia, wiele imprez i akcji z pewnością zostanie przeniesiona na weekend.

Aby sprawdzić, co dzieje się z tej okazji w Twojej okolicy sprawdź strony internetowe:
  • swojego Urzędu Gminy,
  • pobliskich szkół i uniwersytetów,
  • organizacji proekologicznych działających na twoim terenie.

Pytaj znajomych, sprawdź w lokalnej gazecie, zwracaj uwagę na społeczne billboardy.

Dzień Ziemi – co ty możesz zrobić

22 kwietnia lub w kolejny weekend, kiedy organizowane są różne imprezy ekologiczne, warto wziąć w nich udział. Można dołączyć do inicjatyw lokalnych – niemal każda gmina z okazji Dnia Ziemi organizuje różne akcje – od sprzątania terenu po sadzenie drzew. Dlatego warto zainteresować się, co tego dnia będzie działo się w twojej okolicy i wziąć w tych imprezach udział, zabierając ze sobą rodzinę i znajomych.

Możesz także zorganizować własny Dzień Ziemi i z najbliższymi zrobić coś dobrego dla środowiska: zasadzić drzewo, sprzątnąć własne podwórko lub fragment pobliskiego parku, czy lasu, koniecznie przy tym segregując zebrane śmieci. Możesz porozmawiać ze swoimi dziećmi o problemach, z jakimi ludzkość musi się zmierzyć i wytłumaczyć im, że chodzi o ich przyszłość. Możecie też razem obejrzeć filmy przyrodnicze, pokazujące piękno naszej planety – są takie na Netflixie i na YouTube

Uświadom rodzinie i znajomym, że ich działania mają sens, że warto oszczędzać wodę, energię elektryczną, segregować dokładnie śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy. Takie działania warto podejmować na co dzień, a Dzień Ziemi jest idealnym momentem, aby zacząć to robić.

Możecie wspólnie postanowić, że od teraz przestajecie korzystać z foliowych torebek i kupić torby płócienne i pudełeczka śniadaniowe, które zastąpią foliówki. Możecie razem, zamiast kupować, uszyć nowy worek na kapcie ze starego swetra czy sukienki. Tak, to też jest działanie proekologiczne i służące naszej planecie.

Tutaj bez wychodzenia z domy kupisz przedmioty, które pozwolą wam zrezygnować z używania części torebek foliowych:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy