
Dzień Ziemi – historia, obchody, co twoja rodzina może zrobić
Dzień Ziemi:
Historia Dnia Ziemi
Święto ustanowiono w 1970 roku. Początkowo Dzień Ziemi obchodzono w dniu równonocy wiosennej, czyli 21 marca. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi i od tego czasu obchody organizowane są na całym świecie właśnie tego dnia.Bądź eko: Podpaski wielorazowe – jak ich używać
Idea ochrony Ziemi narodziła się w USA. Z pomysłem obchodzenia Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku na konferencji UNESCO John McConnel. Rok później 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto, pierwszy raz ogłosił Dzień Ziemi.
W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię. W naszym kraju Dzień Ziemi obchodzi się od 1990 roku, a więc od 30 lat. Wtedy też zaczęły w Polsce powstawać, pozarządowe organizacje zajmujące się promowaniem ekologii.
Cele obchodów Dnia Ziemi
Święto ma za zadanie promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie oceanów i lądów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, niszczenie Amazonii, wymieranie gatunków.Ekologia dla najmłodszych: Jak uczyć dzieci dbałości o środowisko
Obchody Dnia Ziemi 2020
W tym roku Dzień Ziemi przypada w środę (22 kwietnia). Ponieważ jest to środek tygodnia, wiele imprez i akcji z pewnością zostanie przeniesiona na weekend.Aby sprawdzić, co dzieje się z tej okazji w Twojej okolicy sprawdź strony internetowe:
- swojego Urzędu Gminy,
- pobliskich szkół i uniwersytetów,
- organizacji proekologicznych działających na twoim terenie.
Pytaj znajomych, sprawdź w lokalnej gazecie, zwracaj uwagę na społeczne billboardy.
Dzień Ziemi – co ty możesz zrobić
22 kwietnia lub w kolejny weekend, kiedy organizowane są różne imprezy ekologiczne, warto wziąć w nich udział. Można dołączyć do inicjatyw lokalnych – niemal każda gmina z okazji Dnia Ziemi organizuje różne akcje – od sprzątania terenu po sadzenie drzew. Dlatego warto zainteresować się, co tego dnia będzie działo się w twojej okolicy i wziąć w tych imprezach udział, zabierając ze sobą rodzinę i znajomych.Możesz także zorganizować własny Dzień Ziemi i z najbliższymi zrobić coś dobrego dla środowiska: zasadzić drzewo, sprzątnąć własne podwórko lub fragment pobliskiego parku, czy lasu, koniecznie przy tym segregując zebrane śmieci. Możesz porozmawiać ze swoimi dziećmi o problemach, z jakimi ludzkość musi się zmierzyć i wytłumaczyć im, że chodzi o ich przyszłość. Możecie też razem obejrzeć filmy przyrodnicze, pokazujące piękno naszej planety – są takie na Netflixie i na YouTube
Uświadom rodzinie i znajomym, że ich działania mają sens, że warto oszczędzać wodę, energię elektryczną, segregować dokładnie śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy. Takie działania warto podejmować na co dzień, a Dzień Ziemi jest idealnym momentem, aby zacząć to robić.
Możecie wspólnie postanowić, że od teraz przestajecie korzystać z foliowych torebek i kupić torby płócienne i pudełeczka śniadaniowe, które zastąpią foliówki. Możecie razem, zamiast kupować, uszyć nowy worek na kapcie ze starego swetra czy sukienki. Tak, to też jest działanie proekologiczne i służące naszej planecie.
Tutaj bez wychodzenia z domy kupisz przedmioty, które pozwolą wam zrezygnować z używania części torebek foliowych:
Zobacz także: