Dziecko doznało paraliżu na skutek zarażenia wirusem polio
fot. StockAdobe

Dziewczynka dostała paraliżu na skutek wirusa polio. Nie była szczepiona

Podobnych przypadków jest więcej. Czy ta choroba powraca po latach?
Milena Oszczepalińska
Dziecko doznało paraliżu na skutek zarażenia wirusem polio
fot. StockAdobe
Zarażenie wirusem polio może prowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Na szczęście przez lata dzięki szczepieniom choroba Heinego Medina dała o sobie zapomnieć. Czy jednak grozi nam jej powrót? Ostatni przypadek zachorowania świadczy o tym, że brak wyszczepialności wciąż grozi rozprzestrzenianiem się wirusa.

Brak szczepień znacznie zwiększa zagrożenie nawrotem choroby Heinego Medina

2 latka i 10 miesięcy, dokładnie tyle miała dziewczynka, która została zarażona wirusem polio w delcie Amacuro w Wenezueli. Jak podają tamtejsi lekarze, nie była szczepiona. Pierwszym objawem choroby był paraliż, a po kilku dniach pojawiły się następne. To właśnie brak szczepień powoduje, że wirus się rozprzestrzenia. A może być jeszcze gorzej, ponieważ zdaniem wenezuelskich lekarzy, poza szczepieniami nie ma zbyt wielu możliwości, żeby zatrzymać wirusa.

Dziewczynka nie jest wcale odosobnionym przypadkiem. Okazuje się, że w tym samym rejonie w ostatnim czasie odnotowano kolejny przypadek polio – tym razem u ośmiolatki, która otrzymała wcześniej jedną dawkę szczepionki. Pojedyncza dawka nie jest jednak wystarczająco skuteczna, pełną ochronę można uzyskać, jeśli przyjmie się szczepionkę czterokrotnie. Jednak już ta pojedyncza dawka zwiększyła nieco odporność dziecka na wirusa i paraliż objął tylko jedną kończynę, a nie całe ciało.

Według Wenezuelskiego Stowarzyszenia dla Zdrowia Publicznego, w którym zrzeszają się lekarze, w ostatnim czasie odnotowano w sumie cztery przypadki paraliżu. Nie wiadomo jednak, czy nie było ich więcej, ale zwyczajnie nie zostały zgłaszane i zidentyfikowane.
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Endemia polio na świecie

Polio nie jest wirusem całkiem zapomnianym. Są rejony na świecie, w których występuje on stale, np. w Afganistanie, Pakistanie i Nigerii (według WHO). Nie jest zatem prawdą, że szczepienie przeciwko polio nie jest już potrzebne i że choroba, którą wywołuje, dawno wyginęła. Wenezuelscy lekarze sprawdzają teraz, jaki szczep wirusa wywołał paraliż. Jeśli jest to wirus dziki, to znaczy, że po 30 latach choroba wróciła.

Szczepicie swoje dzieci przeciwko polio? W polskim kalendarzu szczepień pierwszą dawkę szczepionki powinny przyjmować już 4-miesięczne niemowlaki.

Źródło: focus.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy