GRY
 
 

Dziewczynka wyleczona z HIV? W Polsce też rodzą się dzieci z HIV, można temu zapobiec

Udało się wyleczyć dziewczynkę, która urodziła się z wirusem HIV, to drugi taki przypadek na świecie – oświadczyli amerykańscy naukowcy. Dzięki prostym testom i podjęciu leczenia w ciąży można prawie na sto procent zapobiec przeniesieniu wirusa HIV na dziecko – przypominają polscy specjaliści.

noworodek
fot. Fotolia

Wyleczona z HIV dziewczynka ma 2,5 roku, od ponad roku nie bierze leków. Nie występują u niej objawy HIV. Nie ma co prawda gwarancji, że jest na 100 procent wyleczona z HIV, jeśli jednak tak się stanie, będzie to drugi przypadek wyleczenia z HIV na świecie. Lekarze rozpoczęli leczenie dziewczynki już w 30. godzinie życia, jeszcze zanim testy jednoznacznie potwierdziły, że dziecko jest zakażone.

W Polsce też rodzą się dzieci z HIV

Zakażenia HIV to w Polsce temat tabu. Rodzą się jednak dzieci z HIV, choć można temu prawie na sto procent zapobiec.

Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

W ciąży zrób badanie na obecność wirusa HIV

W pierwszym trymestrze i pod koniec drugiego trymestru (lub na początku trzeciego) każda kobieta w ciąży powinna zrobić badanie sprawdzające, czy nie jest zarażona HIV. Badanie jest w zalecanym standardzie opieki nad kobietą w ciąży. Powinien o nim powiedzieć ginekolog każdej kobiecie w ciąży.

Niestety, badanie w kierunku HIV kobiety w ciąży nadal wykonują rzadko. Rzadko jest ono zalecane przez ginekologów. Traktowane jest tak, jakby miało oceniać dotychczasowe życie kobiety. Takich emocji nie budzi badanie w kierunku WR, czyli kiły, które są traktowane jak rutynowa profilaktyka – mówi prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która od 1987 roku leczy dzieci z wirusem HIV.

Dziecko może urodzić się bez wirusa HIV

W większości przypadków do zakażenia dziecka dochodzi podczas porodu (albo później, podczas karmienia piersią). Można temu zapobiec.

Jak nie narażać dziecka na zakażenie HIV: zobacz na następnej stronie.

Doładuj
Przeładuj