noworodek
fot. Fotolia

Dziewczynka wyleczona z HIV? W Polsce też rodzą się dzieci z HIV, można temu zapobiec

Udało się wyleczyć dziewczynkę, która urodziła się z wirusem HIV, to drugi taki przypadek na świecie – oświadczyli amerykańscy naukowcy. Dzięki prostym testom i podjęciu leczenia w ciąży można prawie na sto procent zapobiec przeniesieniu wirusa HIV na dziecko – przypominają polscy specjaliści.
noworodek
fot. Fotolia

Wyleczona z HIV dziewczynka ma 2,5 roku, od ponad roku nie bierze leków. Nie występują u niej objawy HIV. Nie ma co prawda gwarancji, że jest na 100 procent wyleczona z HIV, jeśli jednak tak się stanie, będzie to drugi przypadek wyleczenia z HIV na świecie. Lekarze rozpoczęli leczenie dziewczynki już w 30. godzinie życia, jeszcze zanim testy jednoznacznie potwierdziły, że dziecko jest zakażone.

W Polsce też rodzą się dzieci z HIV

Zakażenia HIV to w Polsce temat tabu. Rodzą się jednak dzieci z HIV, choć można temu prawie na sto procent zapobiec.

Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

W ciąży zrób badanie na obecność wirusa HIV

W pierwszym trymestrze i pod koniec drugiego trymestru (lub na początku trzeciego) każda kobieta w ciąży powinna zrobić badanie sprawdzające, czy nie jest zarażona HIV. Badanie jest w zalecanym standardzie opieki nad kobietą w ciąży. Powinien o nim powiedzieć ginekolog każdej kobiecie w ciąży.

Niestety, badanie w kierunku HIV kobiety w ciąży nadal wykonują rzadko. Rzadko jest ono zalecane przez ginekologów. Traktowane jest tak, jakby miało oceniać dotychczasowe życie kobiety. Takich emocji nie budzi badanie w kierunku WR, czyli kiły, które są traktowane jak rutynowa profilaktyka – mówi prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która od 1987 roku leczy dzieci z wirusem HIV.

Dziecko może urodzić się bez wirusa HIV

W większości przypadków do zakażenia dziecka dochodzi podczas porodu (albo później, podczas karmienia piersią). Można temu zapobiec.

Jak nie narażać dziecka na zakażenie HIV: zobacz na następnej stronie.Jeśli test wykaże, że kobieta w ciąży jest zarażona wirusem HIV, do końca ciąży powinna być pod specjalistyczną opieką oraz przyjmować trzy leki antywirusowe. Zapobiegają one przeniesieniu wirusa HIV na dziecko. Poród może się odbyć drogą naturalną. Noworodek jest szybko wycierany z wydzielin dróg rodnych. Przez 4 tygodnie musi jeszcze dostawać lek zapobiegający namnażaniu się wirusa HIV (jeśli leczenie u kobiety w ciąży rozpoczęto późno, dziecko dostaje 3 leki antywirusowe).

Dziecko nie może być karmione piersią (bo wirus HIV jest też w mleku mamy), jednak mama może się nim opiekować.
– Skuteczne leczenie kobiety w ciąży zapobiega na 99 proc. przeniesieniu wirusa HIV na dziecko – przekonuje prof. Marczyńska.

Dziewczynka wyleczona z HIV

Jeśli mama jest zarażona HIV, ale o tym nie wie (bo nie wykonała w ciąży testu) i nie poddała się leczeniu, to ryzyko, że dziecko urodzi się z wirusem HIV wynosi nawet 50 proc.
Zakażenie HIV u dzieci zwykle rozwija się szybciej niż u dorosłych: wirus szybciej się namnaża.

Dziewczynka, która w USA została prawdopodobnie wyleczona z HIV, miała szczęście: leczenie rozpoczęto u niej już w 2. dobie życia. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zapobiec namnażaniu się wirusa. Trzeba jednak wiedzieć, że dziecko może mieć HIV. Standardowo u noworodków takich badań się nie wykonuje.

Nie narażaj dziecka na zakażenie wirusem HIV

W Polsce rozpoznano HIV u ok. 16 tys. dorosłych – w większości to młodzi ludzie. Ok. 24 proc. z nich to kobiety. Rocznie w Polsce ok. 70-100 kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV rodzi dzieci. Te dzieci są bezpieczne: od razu są objęte profilaktycznym leczeniem. I wcale nie muszą urodzić się zakażone wirusem HIV.

Takiej szansy nie mają dzieci, których mamy miały wirusa HIV, a nie wykonały badania w ciąży. Te dzieci nie dostaną takiej szansy na wyleczenie, jak dziewczynka z USA.

Czy masz wątpliwości, czy wykonać badanie w kierunku HIV w ciąży?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy