Pusty korytarz szpitalny
fot. Fotolia

Uwaga, ta choroba znów zabija! Ostatnią ofiarą jest 4-latek ze Szczecina

5-letnia dziewczynka z Kościerzyny i 4-latek ze Szczecina zmarli z powodu sepsy. W przypadku dziewczynki, prokuratura podejrzewa błąd ze strony lekarzy. Rodzice powinni być zaniepokojeni?
Hanna Szczesiak
Pusty korytarz szpitalny
fot. Fotolia
Sepsa (posocznica) jest gwałtowną i niebezpieczną reakcją organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe. W przypadku jej wykrycia, ważna jest każda godzina!

Śmierć dwojga dzieci

5-letnia dziewczynka trafiła do szpitala w Kościerzynie z gorączką i wymiotami. Jej stan nie był ciężki, dopiero w nocy zdecydowanie się pogorszył. Lekarze zadecydowali o przeniesieniu dziewczynki do szpitala w Gdańsku, jednak 5-latka zmarła. Przyczyną jej śmierci może być sepsa, zlecono jednak zrobienie sekcji. Sprawą śmierci dziewczynki zajęła się prokuratura, która nie wyklucza popełnienia błędu lekarskiego.

Podobny przypadek miał miejsce w Szczecinie. Rodzice wezwali w nocy pogotowie, gdy ich 4-letni synek zaczął źle się czuć. Mimo natychmiastowej reanimacji, chłopiec zmarł w drodze do szpitala. Sanepid potwierdził, że przyczyną śmierci chłopca była sepsa. 

Rodziny obojga dzieci są pod obserwacją. 
Redakcja poleca: Sepsa – czym jest i czy należy się jej bać?
Wiele osób kojarzy sepsę jako powikłanie będące skutkiem leczenia szpitalnego. Co więcej, że najczęściej dotyczy osób starszych. Tymczasem prawda o sepsie jest inna. Co zatem trzeba o niej wiedzieć?

Szybko reaguj!

Gdy istnieje podejrzenie sepsy, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Zakażenie atakuje organizm bardzo szybko, a objawy zwykle przypominają objawy grypy. Należą do nich:
  • senność,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • wysoka gorączka,
  • brak apetytu.
Wystarczy kilka godzin, aby stan chorego gwałtownie się pogorszył. Charakterystycznym objawem, który odróżnia sepsę od grypy, jest występująca na całym ciele wysypka wybroczynowa.

Podejrzenie sepsy u dwojga dzieci w ciągu zaledwie kilku dni jest niepokojące, jednak nie ma powodów do paniki. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy sepsy, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza. Posocznica jest uleczalna, najważniejsza jest szybka reakcja!

Polecamy: Szczepionka przeciw meningokokom chroni przed sepsą
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy