miejski teatr miniatura

Dzikie łabędzie w Teatrze Miniatura

22-24.05..2012r., Teatr Miniatura zaprasza dzieci od 7 lat na spektakl oparty na motywach baśni H. Ch. Andersena.
miejski teatr miniatura
DZIKIE ŁABĘDZIE (S. Główna)
22.05.,godz.12.00
23.05.,godz.10.00
24.05.,godz.10.00

Ta bajka z prawdziwego ducha Hansa Christiana Andersena jest jednym z najbardziej zachwycających pod względem artystycznym spektakli Miniatury. Wspaniałe maski i kostiumy czeskiego scenografa Pavla Hubički stwarzają niepowtarzalny klimat dla tej opowieści o walce pozornie słabej bohaterki Elzy w obronie zamienionych w łabędzie braci. Zło przybiera tu postać okrutnej królowej Mordeny, przebiegłego Hilmara i złośliwych czarownic, którzy próbują bez skrupułów zniszczyć rodzinę Elzy. Reżyserka spektaklu Krystyna Jakóbczyk sięgnęła po bajkę Andersena, żeby przypomnieć, że nawet ktoś z pozoru słaby jest w stanie walczyć i zwyciężać w walce ze złem współczesnego świata. I niezależnie od tego, jak mroczna i beznadziejna wydaje się sytuacja, warto tę walkę podjąć i nie tracić nadziei na zwycięstwo dobra.
 
Przedstawienie jest pełne teatralnej magii – tworzą ją przede wszystkim pięknie wykonane kostiumy i maski, ale też obrotowa, dynamiczna scenografia i ekspresyjna muzyka Piotra Salabera. „Dzikie łabędzie” pokazują też potencjał zespołu aktorskiego Miniatury, który świetnie sobie radzi, budując galerię charakterystycznych, wyrazistych postaci. Edyta Janusz-Ehrlich brawurowo wciela się w rolę Królowej Mordeny, a Hanna Miśkiewicz wykorzystuje swój komediowy talent jako duch Królowej Marii, matki Elzy. W nowej obsadzie jedną z głównych ról – króla Marka – gra ceniony aktor Teatru Miniatura Andrzej Żak. W roli doradcy króla, Godwina, Jacek Majok, a w roli czarownicy Parry Irena Markiewicz-Sawicka.
 
„Dzikie łabędzie”
na motywach bajki H. CH. Andersena
 
premiera: 14 listopada 2010 roku, wznowienie: 4 lutego 2012 roku
spektakl dla dzieci w wieku od 7 lat.
 
tekst i reżyseria | Krystyna Jakóbczyk
scenografia | Pavel Hubička
muzyka | Piotr Salaber
choreografia | Henryk Konwiński
teksty piosenek | Kazimierz Winkler
przygotowanie wokalne | Jerzy Stachurski
 
OBSADA:
Jolanta Darewicz | Królewicz Edward, Biały Łabędź
Irena Markiewicz-Sawicka | Czarownica Parra
Edyta Janusz-Ehrlich | Królowa Mordena
Hanna Miśkiewicz | Królowa Maria, Duch Królowej Marii, Niania
Jadwiga Sankowska | Czarownica Torfilia, Regana
Joanna Tomasik-Gierczak | Czarownica Mandragora
Wioleta Karpowicz | Czarownica Perunda, Rodena
Magdalena Żulińska | Królewna Elza
Jakub Ehrlich | Królewicz Artur, Biały Łabędź
Jacek Gierczak | Hilmar
Piotr Kłudka | Król Lohengrin
Jacek Majok | Królewicz Roland, Biały Łabędź, Godwin
Andrzej T. Żak | Król Marek
 
Krystyna Jakóbczyk
Pisarka, autorka adaptacji, dramatów i scenariuszy, a przede wszystkim reżyser teatralny. Jest absolwentką Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. W latach 1981-1986 zajmowała się twórczością plastyczną, czego efektem było kilka indywidualnych wystaw lalek teatralnych. W 1994 r. ukończyła Wydział Reżyserii Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku. Od tego czasu karierę zawodową wiąże głównie z teatrem, literaturą i filmem. Jej biografia twórcza obejmuje ponad trzydzieści sztuk teatralnych wyreżyserowanych w wielu polskich teatrach. Jej twórczość dramatopisarska to sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży (ok. dwudziestu sztuk) i dorosłych (dziesięć dramatów). Niektóre adaptacje i dramaty jej autorstwa zdobyły nagrody i wyróżnienia w ramach kolejnych edycji ogólnopolskiego konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Krystyna Jakóbczyk jest ponadto autorką scenariuszy filmów fabularnych, seriali telewizyjnych (w tym także animowanych), telenoweli oraz adaptacji filmowych, a także powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży: „Magiczna ruletka” (2004), „Metamorfeusz, czyli magiczny kasztan” (2006), „Opowieści wigilijne mojej Niani” (2006).
 
Pavel Hubička
Czeski scenograf od dawna współpracujący z polskimi teatrami i uważany za jednego z najciekawszych młodych scenografów. Współpracował z teatrami w Opolu, Białymstoku, Bielsku-Białej, Opolu, Katowicach i Warszawie. Do Polski trafił dzięki Petrovi Nosalkowi, reżyserowi z Ostravy, z którym współpracował od czasu wspólnych studiów. W Polsce zrealizowali razem „Bajkę o dobrym smoku” w Opolu. Potem szybko pojawiły się kolejne propozycje. W Czechach Hubička pracował głównie przy spektaklach dramatycznych, natomiast w Polsce realizuje pomysły dla teatrów lalek. Scenograf znany jest z podejmowania nietypowych wyzwań i eksperymentowania.
 
Rezerwacja: tel. 58 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl, od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00, czwartek w godz. 9.00-17.00

MIEJSKI TEATR MINIATURA
80-236 Gdańsk, ul. Grunwaldzka16
tel. (058) 341 01 23, (058) 341 12 09

Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy