Dżuma powraca
fot. Adobe Stock

Dżuma POWRACA: są ofiary! Co to za choroba?

Dżuma to bardzo groźna choroba zakaźna, która w przeszłości zabiła miliony ludzi na świecie. Mimo że dżumę można zwalczyć antybiotykami, to nie została ona całkiem opanowana. Teraz potwierdzono nowe przypadki zarażenia i śmierci z powodu dżumy.
Magdalena Drab
Dżuma powraca
fot. Adobe Stock
Na dżumę zmarł mężczyzna w chińskim regionie Mongolii Wewnętrznej. To już kolejny potwierdzony przypadek dżumy w ostatnich miesiącach w tym rejonie, ale wg oficjalnych danych WHO dżumą zarażają się nawet 2 tysiące osób rocznie.

Dżuma: przypadki zarażenia i ofiary

Zmarły na dżumę mężczyzna mieszkał w wiosce Suji Xincun w Mongolii Wewnętrznej. Całą miejscowość odizolowano, a wszystkich, którzy mieli kontakt ze zmarłym, poddano kwarantannie. To jednak nie pierwszy przypadek dżumy w tym regionie: zgodnie z komunikatem chińskiej państwowej agencji informacyjnej wcześniej na dżumę zmarł 15-latek, zarazili się też dwaj bracia, którzy zjedli mięso chorego świstaka.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Dżuma: co to za choroba?

Dżuma to niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana przez bakterie. Przenoszą ją zakażone zwierzęta oraz pchły. To dlatego chińskie władze ostrzegają przed kontaktem z dzikimi zwierzętami, odradzają polowania i jedzenie mięsa upolowanych zwierząt. W średniowieczu dżuma wywołała największą pandemię w historii i zabiła ok. 50 milionów ludzi w Europie. W 1911 roku wybuchła też epidemia dżumy w Chinach.

Dżumę można zwalczyć za pomocą antybiotyku, ale mimo to choroba wciąż jest aktywna na świecie. Wg Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się nawet do kilkudziesięciu przypadków dżumy, a na całym świecie − do 2 tysięcy. Z analiz WHO wynika, że najłatwiej zarazić się dżumą właśnie w zachodnich Stanach Zjednoczonych, w Brazylii, Afryce, Chinach i Indiach, ale ryzyko istnieje na całym świecie. Objawy dżumy to:
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy