GRY

Z SMS zamiast recepty po leki dla dziecka? Szykuje się rewolucja!

Już od maja – w dwóch miastach Polski. Od przyszłego roku – w całej Polsce. A za niecałe 2 lata może już nie być tradycyjnych recept. Jak z e-receptą kupisz leki dla dziecka?
leki
fot. Fotolia
Rodzice w Siedlcach i Skierniewicach już od maja mogą w przychodni nie dostać tradycyjnej recepty papierowej na leki tylko e-receptę. Od początku przyszłego roku takie recepty będzie można zrealizować w każdej aptece w Polsce. A według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia od 2020 roku e-receptę będą wydawać wszyscy lekarze. Co to takiego?

Czym e-recepta różni się od recepty tradycyjnej?

Sprawa jest prosta i wydaje się bardzo wygodna: e-recepta zapisze się na specjalnym indywidualnym internetowym koncie "w chmurze". Będziemy tam mogli się zalogować i wszystko sprawdzić, a na telefon dostaniemy SMS ze specjalnym kodem kreskowym, na którym będzie zakodowany lek. Gdy farmaceuta "sczyta" kod w aptece, wyda nam lek. Będzie można też podać numer pesel i specjalny PIN.
Jeśli nie dowierzamy telefonom, lekarz wydrukuje nam w gabinecie wydruk z kodem, który pokażemy w aptece.
Redakcja poleca: Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.

Po co e-recepta?

Po pierwsze jej nie zgubimy ani nie zniszczymy.
Po drugie - nie będzie ryzyka, że lekarz nie przystawił pieczątki albo napisał lek tak niewyraźnie, że farmaceuta nie był w stanie odczytać i odesłał nas z kwitkiem z apteki.
Po trzecie – nie będzie już takich sytuacji, jak dziś, kiedy zdarza się, że lekarz wypisuje na jednej recepcie kilka leków, a któregoś z nich nie ma w aptece.Musimy wtedy lek dla dziecka zamawiać i czekać na niego co najmniej do następnego dnia, albo prosić o odpis recepty, albo decydować się na szukanie leków w innych aptekach.
Na e-recepcie każdy lek będzie opisany osobno. Każdy lek będziemy więc mogli wykupić w innej aptece.
Dodatkowym plusem jest też to, że jeśli będziemy chcieli, to lekarz, do którego pójdziemy z dzieckiem, będzie mógł zobaczyć, jakie leki zapisali dziecku inni specjaliści. Dzięki temu będzie możliwe uniknięcie interakcji pomiędzy lekami.
E-recepta do dopiero początek cyfrowych zmian w zdrowiu. Potem ma być dostępna e-dokumentacja medyczna. Będzie też można przez internetowe konto zapisać się na wizytę do lekarza.
Zobacz także: Jak powinna wyglądać wizyta u pediatry?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj