E-recepta: jak działa
fot. AdobeStock

E-recepta: jak wygląda, jak z niej korzystać, ile jest ważna

Do tej pory z e-recept mogliśmy korzystać, choć nie było to obowiązkowe, teraz będą obligatoryjne.
Dominika Bielas
E-recepta: jak działa
fot. AdobeStock
E-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty papierowej. Po wystawieniu przez lekarza trafa ona do systemu na Internetowe Konto Pacjenta. Tam nigdy się nie zniszczy, ani nie zgubi. Pacjent może także dostać odpowiedni wydruk, PDF na maila lub SMS. Od 8 stycznia 2020 lekarze mają obowiązek wystawiać pacjentom takie recepty. Ministerstwo zdrowia przekonuje, że ułatwi to proces realizacji recept, oszczędzi czas i ograniczy błędy.

Jak wygląda e-recepta?

Pacjent, który musi uzyskać lek na receptę otrzyma e-receptę w jednej z trzech postaci:
 • papierowy wydruk informacyjny, na którym znajduje się kod kresowy do recepty i czterocyfrowy kod dostępu,
 • e-maila zawierającego wydruk w formie PDF,
 • wiadomości SMS, która zawiera kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN.
Redakcja poleca: Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]
Twoje dziecko choruje częściej niż inne? Skoro tak, to nie tylko je lecz, ale też spróbuj zainteresować nauką. Wśród noblistów i odkrywców wielu było takich, którzy chorowali jako dzieci - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Po wizycie u lekarza należy się zgłosić do dowolnej apteki i tam:
 • pokazać wydruk otrzymany u lekarza,
 • pokazać na telefonie PDF, który przyszedł mailem,
 • podać PESEL i kod SMS (PIN).

Warto wiedzieć, że jeśli na e-recepcie znajduje się kilka pozycji, nie trzeba ich wykupować w jejdnej aptece. Lek bez problemu można wykupić w innej aptece i do tego nie będzie potrzebny odpis od recepty. W każdej trzeba będzie podać PESEL i czterocyfrowy PIN. Jednak jeśli do wykupienia jest kilka opakowań tego samego leku, to nawet na raty trzeba będzie je wykupić w tej samej aptece. Recepty nie trzeba realizować osobiście. Wystarczy, że osoba, która wykupuje leki, będzie miała informacje niebędne do realizacji recepty.

Ile jest ważna e-recepta?

Elektroniczna recepta ważna jest przez 365 dni. Wyjątkiem są e-recepty na antybiotyki - ich ważność wynosi 7 dni. W przypadku leków odurzających i psychotropowych ważność to 30 dni, a w przypadku preparatów immunologicznych - 120 dni.

Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. W przypadku choroby przewlekłej lekarz może wystawić receptę nawet na cały rok, a pacjent może wykupować kolejne opakowania dopiero, gdy skończy się poprzednia partia.

Błąd na e-recepcie

W takiej sytuacji pacjent musi też skontaktować się z lekarzem i poprosić o ponowne wystawienie recepty, tym razem prawidłowo. W takiej sytuacji otrzyma nowy kod.

Kiedy papierowa recepta?

Jeśli pacjent otrzymał papierowa receptę przed 8 stycznia, może ją zrealizować na tych samych zasadach co do tej pory. Papierową receptę dostaniemy od lekarza również w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie np. w przypadku awarii urządzenia, systemu lub internetu.

W formie papierowej będzą mogły zostać wystawione:
 • recepty w ramach importu docelowego (lek sprowadzany jest z zagranicy),
 • recepty o nieustalonej tożsamości (bez danych osobowych),
 • recepty transgraniczne - recepty wystawione przez osobę uprawnioną do wystawiania recept zgodnie z prawem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (do końca 2020 roku),
 • recepty pro auctore (recepta dla osoby wystawiającej) i pro familiae (recepta wystawiona dla małżonka, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa osoby wystawiającej).

Internetowe konto pacjent

Wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta i tam można sprawdzić dawkowanie przepisanych leków. Aby odbierać recepty e-mailem lub SMS-em trzeba zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl i w zakładce „Moje konto” wybrać rodzaj powiadomienia (e-mail lub SMS albo oba łącznie). Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept. Do korzystania z IKP trzeba jednak mieć Profil Zaufany.

Wcześniej należy jeszcze stworzyć Profil Zaufany, który można aktywować na dwa sposoby:
 1. Na stornie profilu zaufanego: https://pz.gov.pl/pz/index
 2. Za pośrednictwem bankowości mobilnej w jednym z tych banków:
 • PKO Bank Polski SA,
 • Santander,
 • Bank Pekao,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Millennium Bank,
 • konta na platformie Envelo

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy