GRY
 
 

E133, cukier itp. w szpatułkach dla dzieci! Tym lekarz bada gardło twojego dziecka!

Mama niemowlaka apeluje do rodziców, by zwrócili uwagę na szpatułki używane przez lekarzy do badania ich dzieci. Ciężko uwierzyć, że takie rzeczy zamieszczono na szpatułce, którą lekarz dał niemowlęciu.

Szkodliwe szpatułki dla dzieci

Szkodliwe szpatułki?

Ile razy lekarz zaglądał twojemu dziecku do gardła? Czy choć raz przeszło ci przez myśl, że do tego rutynowego badania może on użyć czegoś, co zawiera sztuczne barwniki, cukier, aromat syntetyczny itp.? 

Młoda mama zamieściła na Fabebooku zdjęcia szpatułki, którą jej dziecko dostało w prezencie od lekarza. Była to jedna ze szpatułek, jakich ten lekarz używa na co dzień do badania. Instynkt skłonił matkę, by zerknęła na skład. 
Skąd się wziął niebieski kolor końca szpatułki? Okazuje się, że zapewnił to barwnik E133, który choć powszechnie uważany jest za nieszkodliwy, zakazany jest w niektórych krajach np. Szwajcarii. Jest to syntetyczny związek chemiczny, który może prowadzić do reakcji alergicznych u dzieci. To niejedyny składnik, który z pewnością nie powinien trafić do buzi niemowlaka. Na szpatułce znalazł się jeszcze cukier czy aromat syntetyczny. „Wisienką na torcie” była data ważności, którą szpatułka straciła rok temu.
 
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Lizaki-szpatułki

Są powszechnie dostępne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, a pojawi wam się długa lista różnobarwnych i wielosmakowych patyczków. Jedni twierdzą, że są przydatną pomocą w logopedii, producenci zapewniają na opakowaniach: „szczególnie przydatne w pediatrii”. Może ułatwiają badanie, ale czy na pewno chcemy, by takie "mieszanki" trafiały do ust naszych dzieci? 
Co ciekawe, w internecie łatwo znaleźć różne kolory czy smaki, ciężej doszukać się ich składu. 

Sprawdźcie, czym badane są wasze dzieci.

Zobacz też: Robaki w materacach dla dzieci! Sprawdź, czy nie masz takiego w domu!
 

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci