music for baby in bump
fot. fotolia.com

Mozart od kołyski, czyli co muzyka daje dziecku

Muzyka rozwija inteligencję, zdolności matematyczne dziecka, ułatwia naukę języków obcych. Jaka muzyka jest najlepsza dla dziecka – poleca Marta Antoszewska, pedagog muzyk.
Katarzyna Pinkosz
music for baby in bump
fot. fotolia.com

Muzyka w brzuszku mamy

Dziecko może słuchać muzyki jeszcze przed narodzeniem. Już od 6. miesiąca życia płodowego ma tak rozwinięty słuch, że potrafi odróżnić dźwięki, a potem także rozpoznawać melodie. Jedne lubi bardziej (przy nich się uspokaja), inne wyraźnie go denerwują (wierci się wówczas i kopie).

Dzieci preferują muzykę spokojną, łagodną. Może to być klasyka, a także np. jazz, country czy piosenki śpiewane przez mamę. Naukowcy potwierdzają, że noworodek pamięta utwory, których ona słuchała, będąc w ciąży. Łatwiej się przy nich uspokaja i szybciej zasypia.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Od kiedy włączać muzykę dziecku

Już niemowlak może słuchać muzyki – najlepiej jeśli będą to utwory krótkie, pogodne, np. walce, mazurki Chopina, wczesne symfonie Mozarta, koncerty Bacha i Vivaldiego. Muzyka powinna grać cicho, być w tle, tak by maluszek mógł się przy niej swobodnie bawić, jeść, zasypiać. Warto też dobrze dobierać utwory, np. po obudzeniu malec może posłuchać "Wiosny" z "Czterech pór roku" Vivaldiego, a przy zabawie – "Marsza tureckiego" Mozarta.

Dziecko też chce grać - pierwsze instrumenty

Śpiewaj dziecku jak najwięcej, nie szukaj do tego specjalnych okazji. Możesz to robić po przebudzeniu, przy zmianie pieluszki, myciu, ubieraniu. Maluch, który słucha piosenek, szybko się ich uczy. Gdy zacznie wypowiadać pierwsze słowa, zdziwisz się, że będzie też razem z Tobą śpiewać! Równie łatwo dziecko uczy się tańca. Ledwie nauczy się chodzić, z radością porusza się w takt muzyki, tańczy i podryguje. Każdy występ nagradzaj oklaskami.

Dzieci uwielbiają muzykować. Ich pierwsze instrumenty są bardzo proste. Zwykle dziecko samo odnajduje je... w kuchni. Która mama nie zna grania na przykrywkach czy garnkach? Zamiast zatykać sobie wówczas uszy, zaproponuj zabawę w orkiestrę. Talerze, garnki, przykrywki to przecież znakomite instrumenty perkusyjne! Gdy śpiewacie piosenkę, wspólnie wystukujcie jej rytm.

Przedszkolna edukacja muzyczna

4-latka można już uczyć świadomego odbioru muzyki: warto chodzić z nim na koncerty dla dzieci, wspólnie słuchać muzyki, a potem na ten temat rozmawiać, np. pytając, czy muzyka była wesoła, czy smutna, wolna czy szybka. Można też zaproponować, by ją narysował (np. szybką jak lecący samolot, wolną jak pełznący ślimak, radosną jak tańczące dzieci, smutną jak płaczący chłopiec). Dziecko przekona się, że może w ten sposób wyrazić swój nastrój.

Jeśli dziecko lubi śpiewać, tańczyć i wykazuje ogólne zainteresowanie muzyką, warto zapisać je na zajęcia do muzycznego przedszkola (działają one przy podstawowych szkołach muzycznych lub tzw. szkołach pierwszego stopnia). Dowiedz się też o zajęcia z rytmiki w przedszkolu, domu kultury, osiedlowym klubie. Uzdolniony 5-6-latek może już uczyć się gry na prawdziwym instrumencie – fortepianie, skrzypcach czy flecie. Taka nauka musi jednak być prowadzona w formie zabawy i przez fachowca, by maluch nie zniechęcił się do grania i od początku robił to dobrze.

Muzyka to najlepsza terapia dla dziecka?

Muzyka działa na podświadomość, dlatego często jest wykorzystywana w leczeniu dzieci mających problemy emocjonalne. Dla maluchów bardzo ważne jest nie tylko słuchanie utworów (uspokajających i wyciszających), ale również aktywne muzykowanie. Dzięki temu dziecko może wyrazić własne przeżycia i emocje, uwolnić się od napięć.

Piotr Czajkowski – muzyka o klasycznej harmonii, pobudza wyobraźnię – Dziadek do orzechów.
Edvard Grieg – muzyka ilustracyjna, pogodna, nastrojowa, rozwija wyobraźnię dziecka; utwory są krótkie – Peer Gynt, zwłaszcza część W grocie króla Gór.
W.A. Mozart – muzyka pogodna, o przejrzystej strukturze i konstrukcji, uspokaja, wycisza, łagodzi emocje – Symfonia nr 40, Symfonia nr 41.
Fryderyk Chopin – utwory krótkie, formy taneczne, są pogodne i radosne, wprowadzają dziecko w dobry nastrój – Walce.
G.F. Heandel – muzyka nastrojowa, uroczysta, pogodna; poprawia nastrój, mobilizuje do aktywności – Muzyka na wodzie, Muzyka ogni sztucznych.

Propozycje zabaw muzycznych dla dzieci do 4 roku życia

Kształtowanie słuchu
  • Dotykowe zgadywanki
Włóż do torby kilka przedmiotów, np. klucze, elektryczną szczotkę do zębów, pudełko po zapałkach, szeleszczący papier, folię. Namów dziecko, by zamknęło oczy i na podstawie dźwięku odgadywało, jaki przedmiot wyjmujesz z torby. To zabawa dla dzieci od 3. roku życia.
  • Słuchanie ciszy
Poproś dziecko, by zamknęło oczy i opowiadało Ci, co słyszy (np. gotującą się wodę, samochody, tramwaje). Zabawa od 4. roku życia.

Nauka śpiewania
  • Śpiewanie słów
Słowa, które dziecko potrafi już powiedzieć: np. "mama", "tata", staraj się śpiewać. Moduluj swój głos, mówiąc maluszkowi, że śpiewamy jak ptaszki (wysoko) lub jak niedźwiedzie (nisko). To zabawa dla dzieci od 2. roku życia.
  • Klaskanie i tupanie
Śpiewając wasze ulubione piosenki, wyklaskujcie i wytupujcie ich rytm. To zabawa dla dzieci od 3. roku życia.
  • Małe przedstawienie
Inscenizujcie piosenki: np. przy "Stary niedźwiedź mocno śpi" bawcie się w niedźwiedzie, przy "My jesteśmy krasnoludki" skaczcie i pokazujcie wasze domki, a przy "Idzie niebo ciemną nocą" zamieńcie się w pisklątka, które zasypiają w gniazdku. To zabawa dla dzieci od 3. roku życia.

Nauka grania
  • Pierwsze instrumenty
Pudełeczka po jogurtach lub puszki po napojach wypełnij fasolą, grochem, piaskiem. Mogą to być wspaniałe grzechotki dla dziecka. Pustą ceramiczną doniczkę odwróć do góry dnem, przewlekając przez nią sznurek. Powstanie w ten sposób dzwon.

Możecie też ustawić obok siebie kilka butelek, wlewając trochę wody. Grajcie także na butelkach częściowo wypełnionych piaskiem. Niech taka domowa orkiestra uświetni np. przyjęcie urodzinowe dziecka. Możesz też udawać dyrygenta i pokazywać maluszkowi, jak szybko ma śpiewać i wystukiwać rytm piosenki. To zabawa dla dzieci od 4. roku życia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy