Encyklopedia problemów wychowawczych

Egocentryzm

Twoje dziecko niechętnie dzieli się zabawkami, wyrywa je rodzeństwu i rówieśnikom, krzyczy, jeśli ktoś próbuje chociaż obejrzeć lub dotknąć jego rzeczy? Oto kilka rad, jak się w takich sytuacjach zachować.

To naturalne!

Niechęć do dzielenia się, przywłaszczanie sobie zabawek innych dzieci i inne przejawy egocentryzmu jest to naturalne zachowanie dziecka i można je zaobserwować około drugiego roku życia. Na pewno nie jest niczym, czym trzeba by się niepokoić. Maluch z czasem nauczy się dzielić, ale do tego czasu będziesz musiała setki razy mu wytłumaczyć, że wyrywając zabawkę, robi komuś przykrość, że trzeba się dzielić, że nie wolno bić i popychać innych dzieci. Zwykle w wieku przedszkolnym dziecko zaczyna dostrzegać wartość dzielenia się z innymi. Pielęgnuj wtedy tę nową umiejętność, bo jest ona jedną z najważniejszych, jakie dziecko powinno w tym wieku opanować.

Jak się zachowywać wobec małego egoisty?
1. Przede wszystkim nie zwracaj swojemu dziecku uwagi na każdym kroku, że powinno się dzielić wszystkim, co ma i tym, co właśnie dostało. Ono też ma prawo do posiadania czegoś na własność i jego chęć zatrzymania danej rzeczy wyłącznie dla siebie trzeba uszanować. Dzięki pozostawieniu dziecku pewnej przestrzeni działania, można je nauczyć bronić swojej własności, dać mu poczucie, że to, co ono chce, jest tak samo ważne jak potrzeby pozostałych dzieci czy członków rodziny.

2. Kiedy dziecko wyrywa zabawki innym dzieciom i nie chce podzielić się swoimi, spróbuj zachęcić go do wymiany i podzielenia się. Nie zmuszaj jednak do niczego. Praca nad małym egoistą jest żmudna i długa. Również kiedy malec nie chce podzielić się słodyczami, które dostał, postaraj się namówić go do poczęstowania innych, ale nie zabieraj mu jego prezentu.

3. Możesz pomyśleć też o pewnego rodzaju „kompromisie" – wybierzcie wspólnie kilka ulubionych zabawek, którymi maluch nie będzie musiał się dzielić, zachęcaj go jednocześnie do dzielenia się innymi.

4. Na pewno trzeba zawsze interweniować, kiedy Twój maluch zaczyna bić rówieśników i wyrywać im zabawki. Jednak pamiętaj, aby nie krzyczeć ani nie karać dziecka w obecności innych. Najlepiej odejdź z nim na bok i spokojnie wytłumacz, że robi źle, sprawia przykrość i psuje innym dzieciom zabawę. Twoje agresywne zachowanie przy innych osobach upokarza Twoje dziecko i wzbudza w nim agresję, która może spowodować jedynie pogorszenie się jego zachowania.

5. Pamiętaj, że Twoje dziecko bierze przykład przede wszystkim z mamy i taty. Dlatego okazując mu miłość i zrozumienie, a także dając oparcie oraz poczucie bezpieczeństwa w każdej trudnej dla niego sytuacji, uczysz go tym samym wrażliwości na krzywdę i uczucia innych. Jednocześnie rozmawiając z nim i podając przykłady z życia (np.: że kolegę bolało, płakał, bo było mu przykro, bo zabrano mu zabawkę) uwrażliwiasz swoje dziecko na takie sytuacje. Również sama musisz dać przykład umiejętności dzielenia się i pomagania innym.

6. Ważne jest też, aby dziecko wiedziało, że ma w Tobie oparcie. Kiedy jemu zabierane są zabawki i nie potrafi sobie poradzić z obroną swojej własności, pomóż mu. Działaj jednak zdecydowanie, kiedy ono nie chce oddać czyjejś własności i odbierz mu ją, tłumacząc, że to nie jego i nie wolno zabierać nie swoich rzeczy. Przy dużym buncie najlepiej odwrócić uwagę dziecka czymś innym.

7. Każdy przejaw chęci podzielenia się, troski o innych powinnaś nagrodzić pochwałą. Pochwała, czyli tak naprawdę rodzaj nagrody, o wiele skuteczniej utrwala pozytywne zachowania niż kara. Poza tym dziecko będzie dążyć do tego, aby zasłużyć na uznanie rodziców.