Encyklopedia zdrowia dziecka

Egzema

Egzema (alergiczny wyprysk kontaktowy) to powierzchniowy stan zapalny skóry. Może być ostra lub przewlekła.

Spis treści:
Przyczyny egzemy
Objawy egzemy
Kiedy do lekarza?
Jak wygląda leczenie egzemy?
Powikłania egzemy
Zapobieganie egzemie

Przyczyny egzemy

Egzemę wywołuje kontakt z  substancjami uczulającymi lub substancjami drażniącymi.
Problemy najczęściej wywołują:
  • metale: chrom, nikiel, kobalt, rtęć, złoto. 
  • substancje chemiczne: składniki gumy, barwniki, żywice epoksydowe. 
  • leki stosowane zewnętrznie: antybiotyki (neomycyna, gentamycyna, detreomycyna), wioform, kit pszczeli, balsam peruwiański, kortykosteroidy. 
  • "chemia": kosmetyki, środki czystości, mieszaniny syntetycznych związków zapachowych, olejki eteryczne, kalafonia, konserwanty. 
Skłonność do egzemy jest uwarunkowana genetycznie.

Zobacz także: Alergia kontaktowa u dzieci - co uczula najczęściej?

Objawy egzemy

  • obrzęk
  • zaczerwienione, swędzące plamy
  • pęcherzyki, krostki i grudki
Choroba w postaci ostrej rozpoczyna się zwykle od obrzęku i zaczerwienienia. Potem pojawiają się pęcherzyki i grudki, których następstwem mogą być nadżerki i rozległe powierzchnie sączące, wydzielające przezroczysty płyn surowiczy. W konsekwencji powstają strupy, a potem następuje złuszczanie. 
Alergiczny wyprysk kontaktowy pojawia się najczęściej w miejscu zetknięcia z uczulającą substancją, ale z opóźnieniem. Objawy chorobowe skóry pojawiają się nie wcześniej, niż na drugi dzień, zwykle jednak po 2-3 dniach.

Zobacz także: 6 najczęstszych wysypek u dzieci

Kiedy do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, gdy tylko zauważysz zmiany na skórze, które nie znikają albo nawet zaostrzają się.
Leczenie egzemy nie jest łatwe, wymaga wiedzy i doświadczenia, poza tym egzema może być mylona z innymi problemami, np. z grzybicą skóry lub nadkażeniem bakteryjnym albo wirusowym.  
Z leczeniem egzemy  nie można zwlekać zbyt długo, by nie doszło do komplikacji (patrz: powikłania) i nie powstały przebarwienia.

Jak wygląda leczenie egzemy?

Żeby wyleczyć egzemę, trzeba wykryć czynnik (lub czynniki)  powodujący wyprysk lub mu sprzyjające i wyeliminowanie go z otoczenia dziecka. Dzięki identyfikacji alergenu można także zastosować odczulanie. W przypadku niewykrycia czynnika uczulającego stosuje się odczulanie nieswoiste – środki odczulające ogólnie. 
Uwaga!
Leczenie miejscowe, stosowane na skórę, przynosi jedynie bezpośrednią ulgę, nie likwiduje jednak przyczyny.

Powikłania egzemy

Do wyprysku  może dołączyć  wtórne zakażenie ropne - pojawiają się wówczas żółte i miodowe strupy oraz wydzielina ropna. 
Jeżeli choroba nie cofnie się w krótkim czasie, przechodzi w postać przewlekłą,  charakteryzującą się zgrubieniem skóry i jej naciekiem – tzw. zliszajowaceniem

Zapobieganie egzemie

Zapobieganie egzemie nie jest łatwe, ponieważ w naszym otoczeniu jest mnóstwo substancji, które mogą uczulać, a nie da się przecież chronić dziecka przed wszystkim. 
Pozostaje obserwacja, eliminowanie substancji, o których już wiemy, że powodują problemy oraz dbanie o skórę dziecka (przede wszystkim nawilżanie i natłuszczanie jej).

Zobacz także: Alergia kontaktowa

Opr.BT
Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra