ekologiczna organizacja namawia do posiadania jednego dziecka
fot. Adobe Stock / Twitter

Największy dar dla dziecka? BRAK rodzeństwa! „Paskudne!”

Ekologiczna organizacja namawia kanadyjskich rodziców, by nie decydowali się na więcej niż jedno dziecko. Powód? Poważny problem, jakim jest przeludnienie świata. Polscy politycy reagują stanowczo: to paskudne!
Magdalena Drab
ekologiczna organizacja namawia do posiadania jednego dziecka
fot. Adobe Stock / Twitter
„Największy dar, jaki możesz dać swojemu dziecku, to nieposiadanie kolejnego” − głoszą hasła na billboardach w Kanadzie. W ten sposób ekologiczna organizacja „One Planet, One Child” zwraca uwagę na przeludnienie świata i co za tym idzie − biedę, niedostatek żywności oraz wody. Brat i siostra to bogactwo na całe życie − komentuje Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Jedno dziecko wystarczy?

Czy przeludnienie świata to problem, który zagraża życiu na ziemi? Wg działaczy organizacji „One Planet, One Child” przez zbyt dużą liczbę ludzi na świecie cierpią najbiedniejsi:

„Wyobrażamy sobie świat, w którym nikt nie cierpi skrajnej nędzy i niedoli z powodu braku wystarczającej ilości pożywienia, wody i innych podstawowych rzeczy. Widzimy świat, w którym wszystkie gatunki istot żyjących dobrze się rozwijają, a zmniejszona konsumpcja jest w równowadze z ograniczonymi zasobami Ziemi.” − czytamy na stronie internetowej OPOC. 

Organizacja zachęca więc, by nie decydować się na więcej niż tylko jedno dziecko, budować małe rodziny i w ten sposób ratować świat. Inaczej widzi to Barbara Socha, która nazwała kanadyjskie billboardy „strasznymi”. 

„Największy dar, jaki możesz dać swojemu pierwszemu dziecko, to brat lub siostra” − napisała na Twitterze, a w mediach społecznościowych przyklasnęło jej już kilkaset osób. Socha przekonywała jednocześnie w Radiu Maryja, że przeludnienie świata to mit:

„Od wielu lat mamy kolejne odnogi tej teorii, że zabraknie nam jedzenia na Ziemi i w związku z tym należy zwalczać przyrost naturalny, one się nigdy w praktyce nie pokryły. Takiego dostępu do żywności (tak bogatej i urozmaiconej), jaki ma dzisiaj ludność, to właściwie w historii nigdy wcześniej nie było” − powiedziała.

I dodała: „Dzisiaj przewiduje się, że [szczyt populacji ludzkości] będzie około 2064 roku, czyli już niedługo. Potem ludność Ziemi będzie dosyć szybko się zmniejszać, co pociąga za sobą ogromnie negatywne konsekwencje związane z funkcjonowaniem gospodarek czy opieką nad ludźmi starszymi, bo przecież ludność się nie zmniejsza w tych samych proporcjach, ale przybywa osób starszych, a maleje ilość dzieci.”
Wg danych GUS za lata 2010-2015 w skali całej Polski ponad połowa rodzin ma tylko jedno dziecko. Nieco ponad 1/3 rodzin wychowuje dwójkę dzieci, a tylko 11,5% troje lub więcej. Najnowsze dane mówią też, że w lipcu tego roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od 15 lat.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z rolek po papierze [WIDEO]
Kalendarz adwentowy z rolek może być fantastyczną dekoracją domu. Dlatego nie czekaj i już dziś zrób dla dziecka i całej rodziny fantastyczny kalendarz adwentowy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy