GRY
 
 

Ekorodzina to My!

Radio, telewizja, prasa – w mediach nieustannie przewijają się informacje o ekologii. I nic w tym dziwnego – ekologiczny styl życia jest zdrowy i... modny! Chcecie zostać ekorodziną? Od sukcesu dzieli Was zaledwie 6 kroków!

rodzina, spacer
fot. Panthermedia
Krok 1

Ekorodzina stawia na naturę!

Zapomnijcie o przetworzonej żywności, naszpikowanej konserwantami, barwnikami, hormonami czy nawozami sztucznymi. Najzdrowsze i najsmaczniejsze są produkty z upraw czy hodowli z certyfikatem. Używajcie papierowych lub płóciennych toreb albo reklamówek biodegradowalnych – rozkładającej się setki lat torbie plastikowej mówimy głośne nie! Nie kupujcie też na zapas – czasy pustych półek (na szczęście) minęły, a nie ma chyba nic mniej eko, niż konieczność wyrzucenia przeterminowanej żywności czy innych produktów, np. kosmetyków. A po zakupy, jak jest możliwość, wybierajcie się rowerem – w kosz zmieści się sporo rzeczy, a Wy zaoszczędzicie na paliwie i zadbacie o środowisko (niwelując poziom CO2).

Krok 2
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

Ekorodzina segreguje odpady!

To nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne! Dlatego stawiajcie na recykling i segregujcie śmieci, osobno wyrzucając papier, osobno plastik i osobno szkło. Dobrze, by dodatkowo oddzielać puszki i odpadki organiczne. Uwaga na przeterminowane leki – je najlepiej odnieść do apteki, gdzie powinny znajdować się specjalnie dedykowane pojemniki do utylizacji lekarstw. Podobnie sprawa ma się ze starymi urządzeniami elektrycznymi – odnoście je do punktów skupu (adresy są dostępne w urzędzie gminy).

Krok 3

Ekorodzina wie, że baterii nie wyrzucamy do kosza!

Zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników. Dlaczego? Bo tak jak wszystkie śmieci ulegają rozkładowi i mogą przedostać się na przykład do gleby powodując jej zanieczyszczenie. Pojemniki na zużyte baterie powinniście znaleźć między innymi w sklepach z artykułami RTV.

Krok 4

Ekorodzina oszczędza energię i wodę!

A naprawdę jest na czym zaoszczędzić! Jak? Na przykład, kupując energooszczędne żarówki, wyłączając nieużywanie sprzęty (TV, komputer). Nie zostawiajcie ich w trybie czuwania i zakręcajcie wodę podczas mycia zębów. Są to proste i oczywiste czynności, ale często o nich zapominamy! Tymczasem wystarczy zmienić dostawcę prądu czy pilnować, by uszczelki nie przeciekały, a woda nie kapała i kapała, a nawet kilkaset złotych rocznie może pozostać w Waszym rodzinnym budżecie.

Krok 5

Ekorodzina troszczy się o przyrodę!

W lodówce zostały Wam resztki (nie zepsute, ale których już nie będziecie jeść)? Dokarmiajcie zwierzęta – choćby ptaki w parkach, które (zwłaszcza jesienią i zimą) mogą mieć problemy ze znalezieniem pożywienia czy koty na podwórku. Dbajcie też o środowisko – żadnego deptania trawników, by przejść na skróty czy zrywania kwiatów z klombów – to po prostu kradzież.

Krok 6

Ekorodzina jest... modna!

Coraz więcej firm odzieżowych też stawia na eko. Jeśli więc do wybory macie ubrania z naturalnej bawełny lub tworzyw sztucznych, wybór powinien być oczywisty, prawda? Taka garderoba jest nie tylko zgodna z najnowszymi trendami, ale i dba o skórę, ponieważ naturalne tkaniny nie alergizują, a alergia to jedne z najbardziej uciążliwych chorób cywilizacyjnych.
Doładuj
Przeładuj