wróci nauka zdalna
fot. Adobe Stock

Eksperci obliczyli: zdalne nauczanie wróci po 2-4 tygodniach

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego ostrzegają, że szybko wrócimy do nauki zdalnej, ponieważ otwarcie szkół sprawi, że liczba zakażeń koronawirusem będzie co tydzień wzrastać dwukrotnie.
Karolina Stępniewska
wróci nauka zdalna
fot. Adobe Stock
Otwarcie szkół od 1 września to duże ryzyko wzrostu liczby zakażeń COVID-19 - ostrzegają naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Czarny scenariusz, zdaniem dra Jakuba Zielińskiego z ICM, zakłada, że tygodniowo liczba zakażonych będzie wzrastać dwukrotnie. Scenariusz optymistyczny - ale też najbardziej prawdopodobny - że chorych będzie przybywać dwukrotnie co 2 tygodnie. 

Za 2 tygodnie znowu nauka z domu?

- Jeśli uczeń zakazi nauczyciela, to ten może mieć objawy po ok. dwóch tygodniach. W tym samym czasie zakażani mogą być kolejni, ale uczniowie mogą nie mieć objawów. Jednak od uczniów pozarażają się inni nauczyciele i po 3-4 tygodniach to na pewno będzie już widoczne - powiedział dr Zieliński.

Na razie szacuje się, że jeden chory zaraża jedną osobę, po otwarciu szkół wskaźnik ten może wzrosnąć do 1:2. Taki gwałtowny i duży wzrost zachorowań może być zbyt wielkim obciążeniem dla służby zdrowia i tylko przywrócenie niektórych obostrzeń, w tym zdalnego nauczania, może to zatrzymać.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Dlaczego szkoły są niebezpieczne?

- Szkoły są o tyle groźnym miejscem, że nauczyciele mają kontakt z wieloma uczniami i pracownikami - zaznacza dr Zieliński. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku dzieci od klasy 4 wzwyż, gdy uczniowie przestają uczyć się w jednej sali z jednym nauczycielem. A to sprzyja transmisji wirusa. Starsi nauczyciele boją się o swoje zdrowie, część bierze urlopy zdrowotne.

Źródło: money.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy