GRY
 
 

Eksperci ostrzegają: Świnka Peppa szkodzi dzieciom!

Twoje dziecko ogląda „Świnkę Peppę”? Uważaj! Eksperci ostrzegają, że oglądanie przygód tej sympatycznej różowej świnki ma zły wpływ na zachowanie i rozwój naszych dzieci! Sprawdź czy rzeczywiście?

swinka-peppa-szkodzi-dzieciom
fot. screen/youtube.com/user/theofficialpeppa

"Świnka Peppa" może uszkodzić mózg dziecka?!

Przez media, także polskie, przewinęła się jakiś czas temu dyskusja na temat szkodliwości oglądania niezwykle popularnej kreskówki pt. „Świnka Peppa”. Eksperci twierdzą wręcz, że długotrwałe odtwarzanie kolejnych odcinków może być przyczyną uszkodzenia mózgu dziecka. W tym kontekście bardzo często przytacza się również wypowiedzi ekspertki do spraw rodzicielstwa Dr Karen Phillip, która powiedziała m.in., że „dzieci (oglądając telewizję - przyp. red.) tracą zdolność do rozwijania umiejętności w zakresie empatii i czytania języka ciała innych ludzi”.
Redakcja poleca: Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Dzieci naśladują niewłaściwe wzorce i złe zachowanie Świnki Peppy

Czy dzieci naśladują zachowania, które oglądają w „Śwince Peppie”? Raczej tak. Czy te zachowania są wyłącznie naganne? I tak, i nie. Zależy od dziecka. Na pewno zarówno twoje, jak i moje dziecko, po oglądaniu „Świnki Peppy” będzie chciało skakać po kałużach i błocie. Będzie też raczej denerwująco chrumkało, być może będzie śmiało się z ojca-fajtłapy i jego wielkiego brzucha (jeśli ojciec jest ciamajdą i ma duży brzuch). Może też rozrzucać zabawki i nie chcieć się bawić z młodszym rodzeństwem. Napiszę jednak może coś szokującego... Twoje dziecko będzie to robić i bez oglądania "Świnki Peppy". Bo takie są dzieci. Moja córka po obejrzeniu Peppy wiedziała, że... z pewnością chce dostać od Mikołaja lalkę, tak jak Peppa! To już takie znowu groźne chyba nie jest...

Rodzice powinni uczyć dzieci co jest dobre, a co złe

Większość rodziców wie, że dzieci uczą się przez obserwację i bardzo często naśladują niewłaściwe zachowania z otoczenia, np. widzą je u innych dzieci w przedszkolu, na placu zabaw, w sklepie, czy u znajomych i rodziny. Rolą rodzica jest, by tłumaczyć dziecku co jest właściwe, a co nie. Podobnie jest chyba z niewłaściwymi zachowaniami powielanymi z kreskówek.

Czy dziecko może naśladować niewłaściwe wzorce naśladując świnkę Peppę? Pewnie tak. Jako przykład można podać brata Peppy, George’a, który nie lubi warzyw, ani owoców, zajada się tylko ciastem czekoladowym. Owszem tak jest w tej bajce, potwierdzam. Ale nikt już nie wspomina, że George w domu Rebeki królik poznaje także smak... marchewki oraz ciasta marchewkowego i jest nim zachwycony. Może kluczem do właściwego odbioru kreskówek jest oglądanie ich razem z dzieckiem i tłumaczenie mu świata na bieżąco?

Nie przesadzajcie z tą "Świnką Peppą" - w żadną stronę

Cóż kreskówki były, są i będą, ale to naszym, rodziców, zadaniem jest nauczyć dziecko właściwego zachowania, odpowiedniej postawy i wzorców. Nie zrozumcie mnie źle, chcę by moje dziecko oglądało telewizji jak najmniej, a nadmierne oglądanie telewizji oraz telewizja spełniająca funkcję zabawiacza i opiekunki w jednym to nie jest właściwy kierunek w wychowywaniu. Jednak nie należy przesadzać w żadną stronę...

Wypowiedź ekspertki do spraw rodzicielstwa - film wideo

Na koniec ciekawostka – wypowiedź ekspertki do spraw rodzicielstwa dr Karen Phillip, która oświadcza, że... nie ma nic przeciwko „Śwince Peppie” i że to dziennikarze sobie tę Peppkę upodobali jako główny temat i zło tego świata :) Polecam wnikliwym rodzicom :)
 

A wy, przyznajcie się, pozwalacie oglądać swoim dzieciom Peppkę? ;)

Źródło: express.co.uk, kidspot.com.au, goodtoknow.co.uk

Przeczytaj też:

Ocena (26 ocen)

4.4
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami