dekorowanie domu na święta
fot. Adobe Stock

Świąteczne dekoracje już w listopadzie? Naukowcy radzą: zrób to!

Nie zostawiaj dekorowania domu na Boże Narodzenie na ostatnią chwilę. Ba! Kolorowe lampki w oknie możesz powiesić już teraz. Będziesz dzięki temu szczęśliwsza!
Ewa Janczak-Cwil
dekorowanie domu na święta
fot. Adobe Stock
Drażnią cię świąteczne dekoracje w witrynach sklepowych oraz świąteczne przeboje, które widać i słychać już w drugiej połowie listopada? Czas zmienić nastawienie. W grę wchodzi twoje... szczęście!

Kiedy dekorować dom na święta? Oto jest pytanie!

Niektórzy wywieszają w oknach kolorowe lampki jak tylko zrobi się zimno, inni z wieszaniem bombek na choince czekają do samej Wigilii. Co jest lepsze? Naukowcy podpowiadają: ci, którzy tworzą ozdobami świąteczną atmosferę wcześniej, są szczęśliwsi!

Steve McKeown, psychoanalityk twierdzi, że w świecie pełnym stresu i niepokoju ludzie dążą do tego, by mieć do czynienia z przedmiotami i sytuacjami, które poprawiają im nastrój. A wieszanie ozdób świątecznych lampek na domach i śnieżynek z papieru na drzewkach kojarzy im się z miłymi chwilami z dzieciństwa, co pozwala im wydłużyć czas, przez jaki ekscytują się świętami.

Zobacz też: Ozdoby świąteczne do zrobienia z dzieckiem

Kochamy powroty do przeszłości

Z kolei Amy Morin, psychoterapeutka, tłumaczy, że święta są dla nas ważne, bo wywołują uczucie nostalgii, pozwalają myślami wrócić do przeszłości, do szczęśliwych chwil, co pomaga na nowo odkryć swoją tożsamość.

Co lubimy wspominać?

Świąteczne dekoracje, jak pisaliśmy, niektórym kojarzą się z dzieciństwem. Innym, tym, którzy stracili osobę bliską, świąteczna atmosfera pozwala wspominać szczęśliwe chwile, gdy ich ukochany, czy ukochana, byli z nimi.

Dekoracje to też sygnał

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach Journal of Environmental Psychology, dekoracje widoczne wokół domu czy w oknach mieszkania są sygnałem dla sąsiadów, że osoba mieszkająca w udekorowanym lokum jest otwarta i przyjacielska.

To co? – dekoracje w tym roku wieszamy już w listopadzie? Dlaczego nie!

Tu bez wychodzenia z domu kupisz fajne i niedrogie dekoracje świąteczne:

Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy