Metoda BLW - ekspert tłumaczy, co to jest [WIDEO]

​Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Uniwersytetu Medycznego, opowiada, na czym polega metoda BLW. Mimo że to dziecko wybiera pokarmy - odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu nadal leży po stronie rodziców. Metoda ta jest odpowiednia dla dzieci, które potrafią już samodzielnie usiąść.

Dr Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zachęca: Poznaj metodę BLW, zobacz, jak rozszerzać dietę niemowlaka w ten sposób, żeby nie popełnić żadnych błędów. Metoda BLW polega na rozszerzeniu diety malucha, pomijając etap „papek”. Maluchowi, który potrafi już samodzielnie usiąść, podaje się różnorodne pokarmy - warzywa, owoce, makarony, kasze - w takiej formie, by mogło chwycić je rączką. 

Spis treści:

  1. BLW - co to jest?
  2. BLW - co to znaczy?
  3. Rozszerzenie diety – metoda BLW
  4. Metoda BLW - jak zacząć?

BLW - co to jest?

Metoda Baby Led Weaning to sposób rozszerzania diety niemowlaka polegający na oferowaniu dziecku różnych pokarmów, które nie są miksowane na papkę. Ono decyduje, ile zje, ale to rodzic pilnuje, aby na talerzu malucha znalazły się produkty bogate w ważne składniki odżywcze.

BLW - co to znaczy?

BLW (ang. Baby Led Weaning) w języku polskim tłumaczy się jako zmianę sposobu karmienia niemowlęcia sterowaną przez dziecko. W Polsce mówi się często Bobas Lubi Wybór (taką nazwę proponuje wydawnictwo Mamania) lub po prostu BLW.

Rozszerzenie diety – metoda BLW

Gdy dziecko jest gotowe do rozszerzenia diety, rodzice często stoją przed dylematem, w jaki sposób zacząć wprowadzać te zmiany. Rozszerzenie diety dziecka może odbywać się przy pomocy metody BLW - jest to stopniowe odstawianie mleka, jednak bez podawania papek. Dziecko samo (oczywiście pod kontrolą rodziców) wybiera, co ma ochotę zjeść.

- Stawiamy stolik z miseczką z różnymi warzywami rozgotowanymi, owocami, nawet mięskiem i [dziecko - przyp. red.] ma prawo wyboru, na co ma ochotę. Oczywiście o tym, co znajduje się na tym talerzu - decyduje mama. Nawet wytyczne oparte o mocne dane naukowe, takie, jakimi dysponujemy, bo nie zawsze na wszystko mamy dowody, nie stoją w sprzeczności z tym, żebyśmy pozwolili dziecku na taką pewną swobodę w wyborze tych pokarmów - mówi ekspert.

Metoda BLW - jak zacząć?

Dieta BLW jest na pewno dla dzieci zdrowych, które nie mają żadnych ograniczeń pokarmowych. Dziecko musi umieć prosto siedzieć, dzięki temu jego przełyk będzie drożny oraz swobodny, a także chwytać drobne przedmioty i celnie donieść je do ust. Skorzystaj także z naszych pozostałych wskazówek:
  • Na pierwszy posiłek powinnaś podać dziecku owoce lub warzywa. Istotne jest, żeby były ugotowane na miękko, ale nie rozpadały się. Pokrój je tak, by dziecko wygodnie mogło trzymać kawałki jedzenia w rączce. Ważne, żeby posiłki były zróżnicowane – będziesz mogła wtedy zaobserwować, co lubi.
  • Pierwsze niemleczne produkty najlepiej podać maluchowi, gdy ten jest wyspany. Dziecko także nie powinno być głodne – przy pierwszych próbach nie wie ono jeszcze, że naje się przedmiotami, które będzie wkładać do buzi. Dotychczas z zaspokajaniem głodu kojarzyło mu się karmienie piersią lub butelką.
  • Najłatwiej będzie ci karmić dziecko w kuchni, biorąc pod uwagę możliwość powstania bałaganu. Dziecko może siedzieć razem z całą rodziną przy stole.
  • Krzesełko do karmienia najlepiej, żeby było proste – łatwiej będzie ci posprzątać resztki jedzenia z twardego plastyku lub drewna, niż np. materiału. Zwróć uwagę na to, żeby tacka była duża, prosta i gładka. Będzie to wygodne dla malucha, ale również dla ciebie.
  • Zadbaj o śliniak lub fartuszek dla dziecka.

Sprawdź, co podawać dziecku żywionemu według głównych zasad BLW.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy