Bożena Kowalska - ginekolog położnik

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Szczepienie na grypę w ciąży
Zdrowie w ciąży

Czy można się szczepić na grypę w ciąży – zalecenia na sezon 2022/2023

Magdalena Drab
jod a ciąża
witaminy w ciąży
suplementy w ciąży

Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?

Przyjmowanie jodu w ciąży jest konieczne nie tylko ze względu na zdrowie ciężarnej. Suplementacja jodu ma znaczenie także dla dobrego rozwoju dziecka. Wyjaśniamy, jaką rolę odgrywa jod w okresie ciąży, jakie są źródła tego pierwiastka i jakie dawkowanie zwykle zaleca ciężarnej lekarz.
zachcianki w ciąży.jpg
dieta w ciąży

Zachcianki w ciąży – skąd się biorą, czy warto im ulegać?

Zachcianki w ciąży to skutek działania hormonów – prawda, ale... nie zawsze. O czym jeszcze może świadczyć wyjątkowy apetyt na niektóre potrawy w ciąży? Skąd się biorą dziwne ciążowe zachcianki? Czy rzeczywiście można im bezkarnie ulegać?
linea negra
brzuch
zmiany skórne
zdrowie w ciąży

Linea negra: czy to normalne, że na brzuchu pojawia się ciemna kreska? 

Linea negra to brunatna kreska na brzuchu przyszłej mamy biegnąca od pępka w dół. Czy zawsze się pojawia? I kiedy znika?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
puls w ciąży
stres w ciąży
ciśnienie w ciąży

Puls w ciąży – czy podwyższone tętno szkodzi? Co znaczy niski puls w ciąży?

Puls w ciąży ulega podwyższeniu. To normalne – serce musi przepompowywać nawet 45 proc. krwi więcej, bo o tyle zwiększa się jej objętość u ciężarnych. Wszystko po to, by zaopatrzyć nie tylko ciało kobiety, ale i rosnący w jej łonie płód. Jednak czy podwyższony puls w ciąży nie szkodzi dziecku? Jakie są normy i kiedy należy się niepokoić? Wyjaśniamy też, co oznacza niski puls w ciąży.
Magdalena Drab
plamienie w ciąży
poronienie
krwawienie w ciąży
progesteron

Plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia, kiedy do szpitala

Plamienie w ciąży występuje dość powszechnie i nie zawsze zapowiada problemy. Najczęstszą przyczyną plamienia na początku ciąży jest implantacja zarodka. Każde krwawienie u ciężarnej należy skonsultować z lekarzem, który ustali, co jest jego powodem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszą mu inne objawy, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego.
Ewa Janczak-Cwil
spanie na brzuchu w ciąży
macica

Spanie na brzuchu w ciąży: czy w ciąży można spać na brzuchu?

Czy w czasie ciąży trzeba zrezygnować ze spania na brzuchu? Czy należy to zrobić na początku ciąży, czy może dopiero, kiedy pojawi się już spory brzuch? Sprawdzamy, co o leżeniu na brzuchu w ciąży sądzi ginekolog i jaka pozycja jest najlepsza do spania dla przyszłej mamy.
Joanna Biegaj
Ruchy dziecka w brzuchu
ciąża
ruchy dziecka

Ruchy dziecka w brzuchu: kiedy je czuć, jak liczyć i co oznaczają? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Odczuwanie ruchów dziecka, w szczególności tych pierwszych, jest dla przyszłej mamy wyjątkowym wydarzeniem. Ruchy płodu to jednak przede wszystkim sposób na kontrolowanie jego rozwoju: brak ruchów bywa niepokojącym sygnałem. Warto nauczyć się liczyć ruchy dziecka, aby wiedzieć, kiedy należy skonsultować się z lekarzem lub położną.
Żelazo w ciąży
anemia
żelazo
anemia w ciąży

Żelazo w ciąży – czy niedobór oznacza groźną anemię?

Żelazo w ciąży jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia przyszłej mamy. Niestety anemia jest częstą przypadłością w ciąży. Sprawdź, ile żelaza potrzebujesz w ciąży i jakie są objawy niedokrwistości. Czy żelazo należy suplementować?
Ułożenie dziecka w brzuchu
cesarskie cięcie
poród

Ułożenie dziecka w brzuchu: poprzeczne, miednicowe i główkowe

Ułożenie dziecka w brzuchu zależy od tego, jak jego ciała układa się względem długiej osi macicy. Istnieją trzy główne typy ułożenia dziecka w brzuchu matki oraz pięć podtypów. Najważniejsze jest to, jak układa się płód w ostatnich tygodniach ciąży, gdyż może mieć to wpływ na przebieg porodu.
Opryszczka w ciąży
zdrowie w ciąży
opryszczka

Opryszczka w ciąży: zagrożenia i leczenie

Opryszczka w ciąży powodowana jest wirusem, wcale nie musi się pojawić tylko na ustach. Może zaszkodzić dziecku, dlatego nie można jej lekceważyć i trzeba skutecznie zwalczać.
cukrzyca ciążowa zagrożenia
ciąża
cukrzyca
dolegliwości w ciąży

Cukrzyca ciążowa - zagrożenia, skutki, powikłania

Cukrzyca ciążowa niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka to m.in. zbyt wysoka waga urodzeniowa i niedocukrzenie. Na szczęście leczona cukrzyca ciążowa pozwala utrzymać cukier w normie.
pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
badania w ciąży
test ciążowy
becikowe

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej iść między 7 a 8 tygodniem ciąży. Wcześniej może nie udać się potwierdzić ciąży podczas badania USG. Lekarz założy ci kartę ciąży i skieruje na badania, m.in. morfologię i określenie grupy krwi.
niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy: przyczyny, objawy, leczenie

Niewydolność szyjki macicy, inaczej niewydolność cieśniowo-szyjkowa, najczęściej polega na skróceniu lub rozwarciu szyjki macicy przed terminem. Dysfunkcja ta utrudniać może utrzymanie ciąży. Wcześnie uchwycona daje szansę donoszenia dziecka.
badanie GBS w ciąży
badania w ciąży

Badanie GBS w ciąży: na czym polega i jak się do niego przygotować?

Badanie GBS w ciąży to test, o którym nie można zapomnieć. Robi się je po 35. tygodniu ciąży. Wynik dodatki wskazuje na obecność paciorkowców w pochwie i oznacza podwyższone ryzyko dla dziecka. Zagrożenie można jednak zmniejszyć, podając ciężarnej antybiotyki na początku porodu. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega badanie GBS w ciąży.
zmiany hormonalne w ciąży
hormony

Zmiany hormonalne w ciąży – objawy wywołane burzą hormonalną

Zmiany hormonalne w ciąży dają szereg objawów, które potocznie nazywa się burzą hormonalną. Wszystko dlatego, że w organizmie kobiety ciężarnej zmienia się stężenie różnych aktywnych substancji, nazywanych hormonami. Na każdym etapie ciąży jest ono nieco inne, dlatego wywołuje najróżniejsze objawy – od senności po wzrost libido.
Rzucawka ciążowa
zatrucie ciążowe
stan przedrzucawkowy

Rzucawka: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Rzucawka ciążowa (eklampsja) to groźna dolegliwość, która rozwija się z niekontrolowanego stanu przedrzucawkowego. Jest ciężką postacią zatrucia ciążowego, zagrażającą życiu matki i dziecka.
nadwaga w ciąży, nadwaga w ciąży a dziecko, duża nadwaga w ciąży, jak walczyć z nadwagą w ciąży, tycie w ciąży
tycie w ciąży
dieta w ciąży
nadwaga w ciąży

Nadwaga w ciąży zagraża nie tylko twojej figurze, ale również dziecku

Gdy spodziewasz się dziecka, łatwo stracić kontrolę nad przyrostem kilogramów. Sprawdź, czym może skutkować nadwaga w czasie ciąży i jak do niej nie dopuścić.
budowa ciała w ciąży, sywletka w ciąży, brzuch w ciąży, wielkość płodu, co ułatwia poród, szybki poród, poród bez bólu, szerokie bidora
macica
pozycje do porodu
przebieg porodu

Czy twoja figura ułatwi ci urodzenie dziecka?

Twoja figura ułatwi czy utrudni wydanie dziecka na świat? Patrzysz w lustro i obawiasz się, co cię czeka na sali porodowej? W tym wypadku trzeba spojrzeć jednak gdzie indziej, bo najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
soczewki kontaktowe w ciąży, szkła kontaktowe w ciąży, wada wzroku w ciąży, okulary w ciąży, podrażnione oczy
zdrowie w ciąży

Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?

Do tej pory nikt nie widział, że masz problemy ze wzrokiem, ponieważ zawsze nosiłaś soczewki kontaktowe. W ciąży także możesz ich używać. Czasem jednak okazuje się to niemożliwe albo mniej wygodne. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić.
grypa-w-ciazy
ciąża
grypa
szczepienia

Jak w ciąży uniknąć zachorowania na grypę?

Dziewięć miesięcy ciąży bez przeziębienia i grypy? Jeśli wokół wszyscy chorują, to trudne do zrealizowania, ale nadal możliwe. Wspólnie z ginekologiem wyjaśniamy, co robić, aby się nie zarazić.
brzuch w ciąży, łożysko w ciąży
łożysko w ciąży

Co to jest stare łożysko?

Czy stare łożysko oznacza, że ciąża jest zagrożona? Czy po stopniu dojrzałości łożyska można przewidzieć, kiedy zacznie się poród? Wątpliwości rozwiewa ekspert ginekolog.
"Twoje dziecko"
kobieta, test ciążowy, radość, zaskoczenie
objawy ciąży
test ciążowy
USG w ciąży

Jak potwierdzić ciążę?

Czy pozytywny wynik testu ciążowego daje pewność, że ciąża się rozwija? Jak na sto procent można potwierdzić ciążę? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka.
Twoje dziecko
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, sen
rozwój płodu
ciąża tydzień po tygodniu

Kobiety w ciąży mają podobne sny

Kobiety w ciąży mogą mieć dziwne i niepokojące sny. Poznaj sekrety ciążowych snów - oto wyjątkowy sennik dla ciężarnych i ich partnerów.
ciąża, emocje w ciąży, wątpliwości ciążowe, wsparcie w ciąży, hormony w ciąży, ciążowe zmiany, przygotowanie do narodzin dziecka
karmienie piersią
depresja poporodowa
opieka nad dzieckiem

Te rozterki mają wszystkie przyszłe mamy

Zastanawiasz się, jak wypadniesz w roli mamy, czy poradzisz sobie w opiece nad dzieckiem, czy je wykarmisz, pokochasz i dobrze wychowasz? Sprawdź, w jaki sposób natura pomaga w przygotowaniu do macierzyństwa i co sama możesz dla siebie zrobić.
zapytajnik5.jpg
tycie w ciąży
waga w ciąży
dieta w ciąży

Tycie pod koniec ciąży

Czy to normalne, że pod koniec ciąży waga gwałtownie wzrasta? Przyszłej mamie radzi ginekolog.
"Twoje dziecko"
kobieta, ciąża, brzuszek, mężczyzna
poród w domu
położna
poród

Domowe narodziny

Poród bez pośpiechu i w towarzystwie kochanych ludzi. Każdej z nas się taki marzy. Pomyśl jednak: czy miejscem, gdzie możliwy jest taki scenariusz, jest jedynie szpital?
Łucja Tolak/"Będę mamą"
mama, kobieta, ciąża, brzuszek
ciąża
kwas foliowy
zdrowie w ciąży

Czy wiesz, jak dbać o zdrowie w ciąży - test

W czasie ciąży twój organizm przechodzi wielką rewolucję. Czy wiesz, jak w najlepszej formie przetrwać ciążę i urodzić zdrowe dziecko? Zrób sobie test i sprawdź, swoją wiedzę na temat zdrowego trybu życia w ciąży.
zapytajnik5.jpg
piersi w ciąży
ginekolog radzi

W ciąży bez biustonosza

Piersi w czasie ciąży są wrażliwe i powiększone. Czy konieczne jest nosze biustonosza?
"Twoje dziecko"
ciąża, kobieta, włosy, brzuch
ciąża
poród
ginekolog radzi

Strach o tyłozgięcie

Mam tyłozgięcie macicy. Czy to może zaszkodzić mojemu nienarodzonemu dziecku? - pyta nasza czytelniczka.
"Twoje dziecko"