endometrioza a ciąża
fot. Adobe Stock

Czy chorując na endometriozę masz szanse zajść w ciążę

Choroba utrudnia zapłodnienie, ale nie przekreśla szans na urodzenie dziecka. Sprawdź, jak mimo schorzenia możesz zajść w ciążę.
Joanna Karwat
endometrioza a ciąża
fot. Adobe Stock
Twoje miesiączki bywały niezwykle bolesne i miałaś bez żadnej przyczyny częste wzdęcia brzucha? W końcu lekarz stwierdził u ciebie endometriozę. Czy to przekreśla twoje szanse na zajście w ciążę? Wyjaśniamy wątpliwości.

Co to jest endometrioza

Endometrium to łacińskie określenie dla śluzówki macicy wyściełającej ją od środka. Przy regularnym cyklu miesiączkowym przez trzy tygodnie narasta ona w jamie macicy po to, aby pod wpływem hormonów złuszczać się w czasie miesiączki (jeżeli nie dochodzi do zapłodnienia).

U niektórych kobiet zdarza się, iż część komórek endometrium wraz z krwią miesiączkową trafia "przez pomyłkę" do jajowodów i wydostaje się nimi do jamy brzusznej. Stąd docierają np. do otrzewnej, jajników, jelit, ścian pęcherza i zakotwiczają się w tych narządach na dobre. Takie wszczepianie się komórek błony śluzowej macicy do innych narządów nazywa się właśnie endometriozą, wędrującą śluzówką macicy lub gruczolistością.

Komórki endometrium zachowują się tak, jakby wciąż były w środku macicy, czyli narastają, a potem złuszczają się, co może być niezwykle bolesne oraz powodować powstanie torbieli, zrostów lub stanów zapalnych. Na tym właśnie polega endometrioza.

Choroba objawia się głównie w postaci:
  • bolesnych, obfitych miesiączek,
  • bólu brzucha podczas stosunków seksualnych,
  • bólu w miednicy,
  • dolegliwości pokarmowych - niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • problemów z zajściem w ciążę.
Redakcja poleca: Jak endometrioza wpływa na płodność kobiety? – film
Dowiedz się, od czego zależy to, czy kobieta z endometriozą będzie mogła zajść w ciążę. Jakie techniki leczenia i zapłodnienia stosuje się u kobiet z wcześnie zdiagnozowaną endometriozą?

Endometrioza a ciąża

Kobiety zmagające się z endometriozą trudniej zachodzą w ciążę. Szacuje się, że aż 30 procent cierpiących na schorzenie boryka się z problemem zapłodnienia.

Choroba może spowodować:
  • zamknięcie światła jajowodów, a co za tym idzie - zrosty jajowodów utrudniające przemieszczanie się komórki jajowej i zajście w ciążę,
  • w przypadku średnio lub bardzo zaawansowanego jej stadium może dojść do pokrycia jajników grubą warstwą zrostów, w efekcie czego jajeczko nie może uwolnić się i zostać zapłodnione,
  • zmniejszenie rezerwy jajnikowej (w zaawansowanym stadium).

Stany zapalne w jamie otrzewnej mogą negatywnie wpływać na jakość komórki jajowej, funkcję plemników, sam proces łączenia się plemników z komórką jajową, przygotowanie endometrium do zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Chirurgiczna poprawa płodności

Jeżeli choroba utrudnia zajście w ciążę, koniecznością staje się leczenie operacyjne. Odbywa się to za pomocą laparoskopu i polega na wycięciu ognisk choroby, usunięciu torbieli i zrostów w celu udrożnienia jajowodów.

W ciągu pół roku po zabiegu chirurgicznym płodność kobiety znacznie się poprawia, a co za tym idzie, zwiększa się szansa na zapłodnienie.


Wspomaganie płodności

O tym, jaką metodę zastosuje się w walce z niepłodnością spowodowaną chorobą, decyduje stopień jej rozwoju oraz wiek kobiety:
  • u kobiet w wieku do 35 lat z rozpoznanym I lub II stopniem zaawansowania endometriozy, stosuje się stymulację jajeczkowania i inseminację domaciczną,
  • u pań powyżej 35 roku życia ze zdiagnozowaną postępującą postacią choroby, małą rezerwą jajnikową, długim oczekiwaniem na ciążę stosuje się metody rozrodu wspomaganego medycznie, czyli metodą in vitro.

Dane naukowe są niejednoznaczne co do skuteczności leczenia niepłodności w tym schorzeniu. W jednym z badań stosując leczenie chirurgiczne i techniki wspomaganego rozrodu uzyskano ciążę u 32 proc. pacjentek.
Podczas ciąży postęp choroby zostaje zahamowany. Ciąża przy endometriozie jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga stałej opieki lekarskiej. Mogą towarzyszyć jej krwawienia zwiększające zagrożenie poronieniem, przedwczesnym porodem, urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową lub odklejeniem się łożyska.

Sprawdź, co mówi lekarz o endometriozie: 


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy