kobieta, ból brzucha
fot. Fotolia

Czy mimo endometriozy mogę zajść w ciążę?

Miałaś bolesne miesiączki, a w końcu się okazało, że cierpisz na endometriozę. Na czym polega to schorzenie i czy mając endometriozę można zajść w ciążę? Sprawdź szczegóły!
kobieta, ból brzucha
fot. Fotolia
Twoje miesiączki bywały niezwykle bolesne, a brzuch często wydawał się jak wydęty? W końcu lekarz stwierdził u ciebie endometriozę. Czy to przekreśla twoje szanse na zajście w ciążę? 

Przeczytaj także: Czy endometrioza uniemożliwia zajście w ciążę?

Endometrium jest łacińską nazwą śluzówki macicy, która wyścieła macicę od środka. Przy regularnym cyklu miesiączkowym przez 3 tygodnie narasta ona w jamie macicy po to, by pod wpływem hormonów złuszczać się w czasie miesiączki. 

» Endometrioza, gruczolistość i wędrująca śluzówka macicy oznaczają to samo schorzenie.

» U niektórych kobiet zdarza się, iż część komórek endometrium wraz z krwią miesiączkową trafia „przez pomyłkę” do jajowodów i wydostaje się nimi do jamy brzusznej. Stąd docierają np. do otrzewnej, jajników, jelit, ścian pęcherza i zakotwiczają się na dobre. Takie wszczepianie się komórek błony śluzowej macicy do innych narządów nazywa się właśnie endometriozą, wędrującą, śluzówką macicy lub gruczolistością.http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/endometrioza-wedrujaca-sluzowka-macicy_36419.htmlOdpowiada prof. Bogdan Chazan

Co to jest endometrioza?

Śluzówka macicy nazywana jest endometrium (z łac.). Gdy wszystko jest w porządku, cykl jest regularny, śluzówka narasta w jamie macicy. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, endometrium złuszcza się w trakcie menstruacji. 

Niestety, czasem ten proces jest zaburzony (dotyczy blisko 10 procent kobiet), tzn. komórki endometrium przenikają do jajników, jelit, pęcherza wraz z krwią menstruacyjną. Zachowują się tak,  jakby wciąż były w środku macicy, czyli narastają, a potem złuszczają się,  co może być niezwykle bolesne oraz powodować powstanie torbieli czy stanów zapalnych. Na tym właśnie polega endometrioza.
Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.

Endometrioza a ciąża

Zajście w ciążę jest możliwe, jeśli endometrioza nie doprowadziła do trwałej niedrożności obydwu jajowodów. Ale nawet wówczas płodność jest często upośledzona, dlatego w przypadku udowodnionej endometriozy nie należy odkładać zapłodnienia na później. Podczas ciąży postęp choroby zostaje zahamowany.

Zobacz także: Diagnozowanie niepłodności
Doładuj
Przeładuj