kobieta, ból brzucha, termofor, miesiączka
fot. Fotolia

Endometrioza - co to za choroba i jak ją leczyć?

Kłopoty z płodnością to tylko jedno z możliwych powikłań. Zobacz, jak jeszcze daje o sobie znać endometrioza i w jaki sposób można się z nią uporać.
Magdalena Drab
kobieta, ból brzucha, termofor, miesiączka
fot. Fotolia

Endometrioza to jedno z częstszych ginekologicznych schorzeń. Dotyka ok. 10% miesiączkujących kobiet. Ponieważ o wystąpieniu endometriozy mogą świadczyć różne, niezwiązane na pozór ze sobą objawy, to w dużej mierze od ciebie zależy, jak szybko lekarz postawi dobrą diagnozę.

Co to jest endometrioza?

Prawdopodobnie endometrioza ma związek z wadliwym działaniem układów: hormonalnego i odporności. W efekcie zachodzących w organizmie zaburzeń w niewłaściwych miejscach pojawia się endometrium. To tkanka wyściełająca macicę. Narasta w trakcie każdego cyklu miesięcznego i złuszcza się podczas okresu. Wszystko w porządku, gdy proces ten odbywa się wewnątrz macicy. Ale u niektórych kobiet komórki endometrium przenikają do miejsc, w których absolutnie nie powinny się znaleźć, np. do jajników, jajowodów, ścianek pęcherza, jelit, pochwy itd. Tam zachowują się nadal jak wewnątrz macicy – narastają, a potem złuszczają się. To powoduje powstawanie blizn, zrostów, guzków, torbieli i stanów zapalnych.

Czytaj też: Dlaczego warto rodzić naturalnie?
Redakcja poleca: Endometrioza: przyczyny i objawy endometriozy – film
Endometrioza nie jest rzadka: szacuje się, że choruje na nią co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo. Konsekwencją mogą być problemy z zajściem w ciążę.

Jak objawia się endometrioza?

Endometrioza może początkowo nie dawać żadnych objawów albo tak dyskretne, że uchodzą uwagi. Zwykle jednak sygnałem, który trudno przeoczyć jest silny ból przed miesiączką i (lub) w jej trakcie. Nie daj sobie wmówić, że to normalne! Jeśli dolegliwości są na tyle dotkliwe, że utrudniają ci normalne funkcjonowanie, w dodatku nie ustępują po zażyciu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, powiedz o tym ginekologowi.

Objawy endometriozy:

  • obfite i (lub) nieregularne miesiączki,
  • występujące podczas okresu bolesne oddawanie moczu lub stolca,
  • niezależne od fazy cyklu bóle podczas współżycia, bóle w okolicy krzyża, kości ogonowej, odbytu czy miednicy,
  • dolegliwości pokarmowe: niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • bardzo bolesne jajeczkowanie,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • zmęczenie, bóle głowy, zwiększona podatność na infekcje.

Czytaj też: Cytologia - jak często trzeba ją robić?

Objawy mogą występować łącznie lub pojedynczo. Mimo że część z nich nie wskazuje na kobiece problemy, powiedz o nich ginekologowi. Gdy będzie miał pełną wiedzę o dolegliwościach, łatwiej postawi diagnozę.

Ważne: Czasem do wykrycia choroby wystarczy wywiad z pacjentką, badanie ginekologiczne i USG lub rezonans magnetyczny. Zwykle jednak konieczne jest przeprowadzenie laparoskopii. To badanie inwazyjne, wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Polega na zrobieniu 3 maleńkich nacięć na brzuchu, przez jedno wprowadzane jest urządzenie umożliwiające obejrzenie organów wewnętrznych, a przez pozostałe – narzędzia chirurgiczne, dzięki którym można pobrać wycinki tkanki do badania, a w razie potrzeby usunąć np. torbiele.

Czytaj też: Badania krwi w ciąży - normy

Ocena (4 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj