GRY
 
 

Endometrioza - co to za choroba i jak ją leczyć?

Kłopoty z płodnością to tylko jedno z możliwych powikłań. Zobacz, jak jeszcze daje o sobie znać endometrioza i w jaki sposób można się z nią uporać.

kobieta, ból brzucha, termofor, miesiączka
fot. Fotolia

Endometrioza to jedno z częstszych ginekologicznych schorzeń. Dotyka ok. 10% miesiączkujących kobiet. Ponieważ o wystąpieniu endometriozy mogą świadczyć różne, niezwiązane na pozór ze sobą objawy, to w dużej mierze od ciebie zależy, jak szybko lekarz postawi dobrą diagnozę.

Co to jest endometrioza?

Prawdopodobnie endometrioza ma związek z wadliwym działaniem układów: hormonalnego i odporności. W efekcie zachodzących w organizmie zaburzeń w niewłaściwych miejscach pojawia się endometrium. To tkanka wyściełająca macicę. Narasta w trakcie każdego cyklu miesięcznego i złuszcza się podczas okresu. Wszystko w porządku, gdy proces ten odbywa się wewnątrz macicy. Ale u niektórych kobiet komórki endometrium przenikają do miejsc, w których absolutnie nie powinny się znaleźć, np. do jajników, jajowodów, ścianek pęcherza, jelit, pochwy itd. Tam zachowują się nadal jak wewnątrz macicy – narastają, a potem złuszczają się. To powoduje powstawanie blizn, zrostów, guzków, torbieli i stanów zapalnych.

Czytaj też: Dlaczego warto rodzić naturalnie?
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Jak objawia się endometrioza?

Endometrioza może początkowo nie dawać żadnych objawów albo tak dyskretne, że uchodzą uwagi. Zwykle jednak sygnałem, który trudno przeoczyć jest silny ból przed miesiączką i (lub) w jej trakcie. Nie daj sobie wmówić, że to normalne! Jeśli dolegliwości są na tyle dotkliwe, że utrudniają ci normalne funkcjonowanie, w dodatku nie ustępują po zażyciu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, powiedz o tym ginekologowi.

Objawy endometriozy:

  • obfite i (lub) nieregularne miesiączki,
  • występujące podczas okresu bolesne oddawanie moczu lub stolca,
  • niezależne od fazy cyklu bóle podczas współżycia, bóle w okolicy krzyża, kości ogonowej, odbytu czy miednicy,
  • dolegliwości pokarmowe: niestrawność, wzdęcia, biegunki, zaparcia,
  • bardzo bolesne jajeczkowanie,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • zmęczenie, bóle głowy, zwiększona podatność na infekcje.

Czytaj też: Cytologia - jak często trzeba ją robić?

Objawy mogą występować łącznie lub pojedynczo. Mimo że część z nich nie wskazuje na kobiece problemy, powiedz o nich ginekologowi. Gdy będzie miał pełną wiedzę o dolegliwościach, łatwiej postawi diagnozę.

Ważne: Czasem do wykrycia choroby wystarczy wywiad z pacjentką, badanie ginekologiczne i USG lub rezonans magnetyczny. Zwykle jednak konieczne jest przeprowadzenie laparoskopii. To badanie inwazyjne, wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Polega na zrobieniu 3 maleńkich nacięć na brzuchu, przez jedno wprowadzane jest urządzenie umożliwiające obejrzenie organów wewnętrznych, a przez pozostałe – narzędzia chirurgiczne, dzięki którym można pobrać wycinki tkanki do badania, a w razie potrzeby usunąć np. torbiele.

Czytaj też: Badania krwi w ciąży - normy

Ocena (4 oceny)

4.3
Doładuj
Przeładuj