Podejrzewasz koronawirusa? - oto co trzeba zrobić krok po kroku
fot. Adobe Stock

Koronawirus: jeżeli twoje dziecko źle się czuje - co zrobić krok po kroku

Podejrzewasz zarażenie koronawirusem? Oto co najpierw powinnaś zrobić
Agnieszka Majchrzak
Podejrzewasz koronawirusa? - oto co trzeba zrobić krok po kroku
fot. Adobe Stock
Doniesienia o kolejnych przypadkach zachorowania na koronawirusa i informacje że u dzieci jego objawy nie są tak oczywiste, jak u osób dorosłych powoduje, że łatwo popaść w niepokój, gdy nasze dziecko kaszle i gorączkuje od kilku dni. Jeżeli zastanawiasz się co robić w takiej sytuacji, do kogo się zgłosić - przypominamy obowiązujące zasady.

Nie wychodź - zadzwoń do lekarza lub sanepidu

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko mogło zarazić się koronawirusem, to najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to wsiąść z nim np. do autobusu miejskiego i pojechać do szpitala.

- Jeżeli dziecko wygląda na mocno chore, to nie wolno jechać z nim na izbę przyjęć do szpitala i narażać inne dzieci na kontakt. Są procedury, jak trzeba w takich momentach postępować - powiedział mamotoja.pl prof. Jacek Wysocki z Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, były wieloletni rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jak podkreślił profesor podstawowa zasada postępowania sprowadza się do:
 • wykonania telefonu do lekarza rodzinnego
 • lub do oddziału sanepidu,
 • tam otrzymamy informacje, co do dalszego trybu postępowania medycznego.

Niewykluczone, że zostanie podjęta decyzja o konieczności wysłaniu karetki pogotowia po dziecko i zwiezieniu go do szpitala. W żadnym wypadku nie wolno iść samodzielnie do POZ lub na SOR.

Zasady działania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem są dokładnie wyjaśnione w komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Opisujemy je w 5 przypadkach, w zależności od tego, czy twoja rodzina przebywała za granicą i czy mogła mieć kontakt z osobą zarażoną.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Przypadek 1 - dziecko miało kontakt z chorym na koronawirusa

Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym, jeżeli w przeciągu ostatniego miesiąca nie wyjeżdżałaś z rodziną z kraju, ale:
 • dziecko miało kontakt z chorą osobą lub zakażoną koronawirusem lub przebywało w otoczeniu takich osób,
 • ma przynajmniej jeden z jego objawów - kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem.

800-190-590 - to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, która poda numer do najbliższej placówki zdrowia. Tu znajdziesz też wszystkie najważniejsze informacje na temat koronawirusa.

 

Przypadek 2 - dziecko ma objawy zarażenia koronawirusem

Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym, jeżeli w przeciągu ostatniego miesiąca nie wyjeżdżałaś z rodziną z kraju, ale:
 • dziecko ma przynajmniej jeden z objawów koronawirusa - kaszel, gorączkę lub duszności.

Przypadek 3 - dziecko było za granicą i miało kontakt z chorym na koronawirusa

Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym, jeżeli:
 • w przeciągu ostatniego miesiąca wyjeżdżałaś z rodziną do kraju, gdzie nie ma koronawirusa,
 • dziecko ma jeden z objawów: gorączkę, kaszel lub duszności.

Przypadek 4 - wyjeżdżałaś z dzieckiem do kraju, gdzie jest koronawirus

Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym, jeżeli:
 • w przeciągu ostatniego miesiąca wyjeżdżałaś z rodziną do kraju, gdzie ludzie chorują na koronawirusa,
 • zaobserwowałaś u dziecka przynajmniej jeden z objawów - kaszel, gorączkę lub duszności.

Przypadek 5 - dziecko było za granicą, ale nie ma objawów koronawirusa

Jeżeli w przeciągu ostatniego miesiąca byłaś z dzieckiem w kraju, gdzie są przypadki koronawirusa, ale dziecko nie ma objawów zarażenia, zasady postępowania są następujące:
 • przez 2 tygodnie kontroluj stan zdrowia dziecka, mierząc mu codziennie temperaturę,
 • jeżeli po upływie 14 dni nie pogorszy się samopoczucie dziecka i nie pojawią się objawy w postaci kaszlu, gorączki i lub duszności, możesz zakończyć kontrolę stanu zdrowia dziecka.

Zobacz też:

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy