fot. Fotolia

Zachorowania na odrę idą w tysiące. Epidemia w Europie: co z Polską?

Wygląda na to, że odra wymknęła się spod kontroli. Od stycznia 2016 r. do końca września 2017 r. w Europie odnotowano 19 tys. przypadków odry. W Polsce też coraz więcej zachorowań. Chorują głównie osoby niezaszczepione.
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
Najwięcej zachorowań na odrę było w Rumunii (9539), we Włoszech (4617) oraz w Niemczech (891). 90 proc. osób, które zachorowały, nie były szczepione.
W Polsce odnotowano w tym okresie 126 przypadków.
44 osoby zmarły z powodu odry: 34 w Rumunii, 4 - we Włoszech oraz po jednej w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Niemczech, Portugalii, Francji i Hiszpanii.

Nie chcą szczepić przeciw odrze

Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, osiągnięcie odporności zbiorowej w przypadku odry wymaga, by zaszczepionych (dwoma dawkami szczepionki) było 95 proc. osób w każdym roczniku. 
Przerywa się wtedy krążenie wirusa odry w populacji. Oznacza to, że jeżeli w społeczeństwie znajdzie się chora (zakażająca) osoba, brak osób nieuodpornionych w jej otoczeniu uniemożliwi rozprzestrzenienie się wirusa odry.
Tymczasem, jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia, tak wysokiego poziomu wyszczepialności (dwoma dawkami szczepionki) nie osiągnięto w 20 z 27 państw europejskich, które dostarczyły WHO dane na ten temat. W Polsce na razie taki poziom wyszczepialności jest. To również dzięki temu, że szczepienie przeciw odrze (odra, świnka, różyczka) jest w Polsce szczepieniem obowiązkowym.
Żadne szczepienie nie chroni w 100 proc. przed zachorowaniem. Jeśli jednak dziecko było szczepione, to nawet, jeśli zachorowałoby, przebieg choroby będzie lżejszy, ponieważ w organizmie są już przeciwciała zwalczające wirusa odry.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Powikłania odry

Powikłania w przebiegu odry występują u około 30 proc. osób chorych, większość u dzieci do 5. roku życia. Najgroźniejszym powikłaniem w przebiegu odry - podostre stwardniające zapalenie mózgu ujawnia się od 4 do 10 lat po przejściu choroby i objawia się postępującym otępieniem, nasilającym się napięciem i sztywnością mięśni oraz drgawkami. Do śmierci dochodzi zwykle w ciągu 2 lat od pojawienia się symptomów. 
W okresie 2007-2011 w Europie wystąpiło 38 przypadków podostrego stwardniającego zapalenia mózgu.
Zobacz także: Polsce grozi epidemia odry
Oceń artykuł

Ocena 2 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy