WHO zaleca szczepienia dzieci przeciwko odrze
fot. Fotolia

WHO ostrzega przed epidemią odry i namawia do szczepień. Polska będzie następna?!

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed epidemią odry w Europie. Według WHO liczba zachorowań rośnie, bo rodzice nie szczepią dzieci. Czy mamy się czego bać?
Hanna Szczesiak
WHO zaleca szczepienia dzieci przeciwko odrze
fot. Fotolia
WHO jest zaniepokojona sytuacją w całej Europie, przede wszystkim w Rumunii, Francji, Włoszech, na Ukrainie, w Szwajcarii, Niemczech i w Polsce.

Odra a nieszczepienie dzieci

Według WHO główną przyczyną zwiększającej się liczby zachorowań na odrę jest wzrastające poparcie dla ruchów antyszczepionkowych i decyzja rodziców o nieszczepieniu dziecka. Niestety, nieodpowiedzialność rodziców przekłada się na liczbę przypadków wystąpienia choroby. W 2010 roku w Polsce na odrę zachorowało jedynie 13 osób. Od lutego 2016 do stycznia 2017 roku odnotowano aż 140 przypadków!

Polecamy: Odra wraca do Polski. Dlaczego warto szczepić dzieci?
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Szczepionka przeciwko odrze

Pisaliśmy o apelu rumuńskiego Ministerstwa Zdrowia o szczepienie dzieci. Od stycznia 2016 roku w Rumunii odnotowano prawie 3500 przypadków zachorowań na odrę, aż 17 dzieci zmarło. "Moje dziecko miało tylko dwie plamki na twarzy, lekarz dał nam antybiotyk i odesłał do domu" – wyznała mama jednego ze zmarłych maluchów.

Szczepionka skojarzona MMR przeciw odrze, śwince i różyczce jest bezpłatna i obowiązkowa dla wszystkich dzieci. Powinno się ją podawać w dwóch dawkach. Pierwsze szczepienie odbywa się ok. 13. miesiąca życia, drugie, czyli tzw. dawka przypominająca, w 10. roku życia. Dzięki szczepionce zaledwie 5% dzieci jest narażonych na zachorowanie na odrę.

Zobacz także: 17 dzieci zmarło z powodu odry! Czeka nas epidemia?

Źródło: tvp.info
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy