Kobieta, bielizna, higiena intymna, ból pochwy
fot. Fotolia

Fakty i mity o infekcjach intymnych

Kobiety często szukają informacji o infekcjach intymnych w Internecie. Ekspert programu Zdrowa ONA dr n. med. Grzegorz Południewski potwierdza fakty i obala mity na temat grzybiczego zapalenia pochwy, które krążą w sieci.
Aneta Grinberg
Kobieta, bielizna, higiena intymna, ból pochwy
fot. Fotolia

Infekcje grzybicze pochwy zdarzają się tylko osobom nie przestrzegającym higieny

MIT! Brak higieny intymnej jak i nadmierne dbanie o nią może przyczynić się do wystąpienia grzybiczej infekcji pochwy. Przesadne dbanie o higienę, irygacje pochwy, które niszczą pałeczki kwasu mlekowego, częste podmywanie się środkami myjącymi o dużej zawartości dodatków zapachowych lub bakteriobójczych  – to wszystko może zaburzyć równowagę w środowisku pochwy i sprawić, że wzrośnie ryzyko infekcji intymnej. Aby nie zniszczyć kwasowości (pH) pochwy należy stosować płyny do higieny intymnej o neutralnym pH (nie wyższym niż 4,5-5,2) lub takie, które zawierają kwas mlekowy.
 
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny używać płynów do higieny intymnej?
Czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy sprzyja pojawieniu się infekcji intymnych? Opowiada dr n. med. Grzegorz Południewski.

Domowe sposoby, takie jak np. płukanka, są bardzo skuteczne w leczeniu grzybiczej infekcji pochwy

MIT!  Aż 30% Polek cierpiących na infekcje intymne stosowało domowe metody leczenia, bez konsultacji z lekarzem ( wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 8-13 października 2014 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 1010 kobiet w wieku 18+). Wynika to przede wszystkim z tego, że informacji o swojej dolegliwości szukają w Internecie, wstydząc się pójść po poradę do ginekologa.
Domowe zabiegi mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne. Próby samodzielnej diagnozy i leczenia mogą spowodować jedynie namnażanie się grzybów. Na przykład popularna płukanka pochwy z pomocą wody lub mieszanki środków dezynfekujących mogą spowodować zaburzenie jej ekosystemu. Należy pamiętać, że grzybica pochwy nie zniknie sama i nie wyleczymy jej „domowymi” metodami, dlatego po zaobserwowaniu u siebie objawów sugerujących infekcje intymne należy udać się do ginekologa, który może przepisać preparaty do walki z grzybicą, np. kremy dopochwowe.

Czytaj także: Jak dbać o higienę intymną na co dzień?


Odpowiednia bielizna może uchronić przed grzybiczym zakażeniem pochwy

PRAWDA!  Należy pamiętać o tym, by wybierając w sklepie bieliznę kierować się nie tym jak wygląda, ale tym, z jakiego materiału została wykonana. Najlepiej wybierać bieliznę bawełnianą, która przepuszcza powietrze. Syntetyczne materiały podrażniają okolicę pochwy, co przyczynia się do pojawienia bądź nasilenia objawów grzybicy.
 

Leki na infekcje grzybicze można stosować jedynie na noc

MIT!  Wbrew powszechnej opinii istnieją lekarstwa przeznaczone do leczenia grzybiczego zapalenia pochwy, które można stosować o dowolnej porze dnia, nie tylko w nocy.
 

Stałe używanie tamponów w czasie krwawienia miesiączkowego może sprzyjać nawrotom infekcji intymnych

PRAWDA!  Krew ma zasadowe pH i jest bogata we wszystkie substancje odżywcze, przez co jest doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii. Używanie tamponów uniemożliwia swobodny wypływ krwi z pochwy, czyli jej oczyszczania, czego następstwem mogą być właśnie infekcje intymne. Warto zamiennie stosować tampony i podpaski, unikając tym samym zwiększonego prawdopodobieństwa infekcji.
 

Przyjmowanie antybiotyków sprzyja wystąpieniu grzybiczej infekcji pochwy

PRAWDA!  Antybiotyk nie „rozróżnia”, które bakterie są dla naszego organizmu korzystne a które nie. Antybiotykoterapia niszczy mikroflorę bakteryjną w naszym organizmie, tę chorobotwórcza, ale również i dobre bakterie, niezbędne dla zdrowia. W jej wyniku może dojść do eliminacji pałeczek kwasu mlekowego, odpowiadających za kwaśne środowisko pracy, co w efekcie prowadzi do grzybicy pochwy.


O tym, czy używanie płynu do higieny intymnej zapobiega, czy przyczynia się do infekcji mówi dr n. med. Grzegorz Południewski.

Czytaj też: Jak zapobiec infekcjom intymnym.

Źródło: Zdrowa Ona.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy