jakich kosmetyków używać do pielęgnacji dziecka
AdobeStock
Pielęgnacja

Fakty i mity o kosmetykach dla dzieci, które powinna znać każda mama! [Wideo]

Na pewno każdy rodzic zastanawia się jakie kosmetyki będą najlepsze dla jego dziecka. Czy powinny znajdować się w nich konserwanty? Czy oliwa z oliwek lub olej kokosowy mogą zastąpić krem? A może wystarczy umyć maluszka samą wodą? Na te i inne pytania odpowiadają ekspertki marki JOHNSON'S®: dziennikarka Katarzyna Bosacka, dr inż. Magdalena Sikora i Agnieszka Machnio w ramach warsztatów „Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci”.

We współczesnym świecie, przepełnionym chaosem informacyjnym, trudno znaleźć rzetelne informacje na temat kosmetyków. W internecie pojawiają się nowe mody i fobie, na które reaguje rynek kosmetyczny.  Z składów produktów pielęgnacyjnych i myjących usuwane są parabeny, coraz większa popularnością cieszą się również kosmetyki naturalne. Jednak nie wszyscy wiedzą, że parabeny wcale nie są szkodliwe, a  w stuprocentowo naturalne składy nie istnieją!  Ekspertki marki  JOHNSON'S® podczas warsztatów „Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci” opowiadają o popularnych mitach i zderzają je z naukowymi faktami. Poznajmy kilka z nich!

Mit: mycie wodą wystarczy

Mycie samą wodą nie zawsze prowadzi do usunięcia wszystkich niepożądanych substancji ze skóry, ponieważ tłuszcz i brud nie rozpuszczają się w wodzie. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na fakt, że woda w większości domów jest twarda, przez co może przyczyniać się do naruszenia bariery ochronnej skóry maluszka. Nie wszystkie kosmetyki myjące są jednak odpowiednie. Przykładowo, stosowanie klasycznych mydeł w kostce może nadmiernie podrażniać i przesuszać skórę dziecka. Polecamy przede wszystkim płynne produkty, jak na przykład łagodny płyn do mycia JOHNSONS® 3 w 1. Tego typu kosmetyki tylko są delikatne, ale też skutecznie myją i oczyszczają z zabrudzeń. Dodane do wanienki z wodą ograniczają wpływ twardej wody na kondycję skóry.

Fakt: Konserwanty są bezpieczne

Jest wiele sytuacji, w których kosmetyk może zostać zainfekowany przez bakterie czy grzyby. Nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko drobnoustroje są w stanie opanować cały produkt, a on sam może stać się niebezpieczny dla zdrowia. Celem konserwantów jest zapewnienie czystości mikrobiologicznej produktu od  momentu produkcji, aż do ostatniej kropli w opakowaniu. Dzięki konserwantom produkty są zabezpieczone.

Konserwanty są niezbędne we wszystkich kosmetykach zawierających w swym składzie wodę, będącą głównym środowiskiem rozwoju drobnoustrojów. Przykładem produktu, gdzie nie ma potrzeby zastosowania konserwantu, jest oliwka na bazie oleju parafi nowego np. JOHNSON’S® łagodna oliwka.

Mit: istnieją kosmetyki bez składników chemicznych

Nie ma ani jednej rzeczy, która nie zawierałaby „chemii”. Każda substancja na Ziemi jest substancją chemiczną (np. woda, cukier, sól) albo połączeniem substancji chemicznych (np. drewno, krem nawilżający, oliwa z oliwek). W potocznym rozumieniu substancje chemiczne są wytwarzane wyłącznie w laboratorium. W rzeczywistości bezpieczne lub niebezpieczne dla zdrowia mogą  być zarówno substancje chemiczne pochodzenia naturalnego, jak i uzyskiwane w syntetycznej produkcji. Pamiętajmy o tym, że natura może wytwarzać składniki szkodliwe, jak na przykład alergeny roślinne lub trując grzyby. Naukowcom warto zaufać, ponieważ w warunkach laboratoryjnych powstają produkty, które mają na celu zapewnić konsumetom stuprocentowe bezpieczeństwo.

Fakt: Zapach w kosmetyku ma znaczenie!

Zapachy bezpośrednio wpływają na emocje i wspomnienia, zarówno te przyjemnie jak i nieprzyjemnie – nie unikajmy ich kupując produkty dla maluszków! Noworodki korzystają z węchu w większym stopniu niż z innych zmysłów. Do najważniejszych korzyści ze stymulacji zapachowej dziecka zaliczamy: silniejszą więź między matką i dzieckiem, większe odprężenie i głębszy sen.

Mit: oliwa z oliwek lub olej kokosowy mogą skutecznie zastąpić krem

Należy zacząć od tego, że olej z oliwek i olej kokosowy nie są kosmetykami. Produkty pielęgnacyjne i myjące, które znajdują się na półkach sklepowych przechodzą bardzo szczegółowe i restrykcyjne badania oraz ocenę bezpieczeństwa. Natomiast oleje różnią się między sobą – ich jakość zależy od miejsca zakupu, producenta. Dodatkowo posiadają bardzo krótki termin ważności i łatwo jełczeją. Stosowane na skórę mogą działać komadogennie, czyli zatykać pory. Oliwa z oliwek oraz olej kokosowy m.inze względu na dużą zawartość kwasu oleinowego źle wpływają na kondycję naskórka, a przy długim stosowaniu prowadzą do jego przesuszania.

jakich kosmetyków używać do pielęgnacji dziecka
Johnson's Baby
Pielęgnacja dziecka
Johnson's Baby

 
Ciekawi Cię temat faktów i mitów? Chcesz samodzielnie stworzyć kosmetyk, poznać tajemnice benzoesanu sodu, oleju parafinowego i innych składników kosmetyków JOHNSON'S®? Zapisz się na: warsztaty „Sprawdzone – udowodnione! Czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci”

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab