Objawy ospy u dziecka
fot. AdobeStock

Obalamy mity o ospie wietrznej – to musisz wiedzieć

Czy ospę można przejść tylko raz, a noworodki są całkowicie chronione przed tą chorobą? Odpowiedzi na te i inne popularne pytania na temat ospy wietrznej.
Objawy ospy u dziecka
fot. AdobeStock

Powikłania, bardzo złe samopoczucie dziecka – ospa wietrzna to coś więcej niż tylko kilka krostek! Wirus nie wszystkich traktuje równie łagodnie. Poznaj najczęstsze fakty i mity o tej chorobie. 

Na ospę wietrzną można chorować tylko raz

FAŁSZ: Po ospie wietrznej u dzieci mogą zostać na skórze brzydkie blizny, a do tego wirus ospy (varicella zoster virus, czyli VZV) pozostaje w zwojach nerwowych w postaci utajonej i może ujawnić się w okresach obniżonej odporności i dać o sobie znać pod postacią np. półpaśca.
Redakcja poleca: Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film
Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.

Ospa wietrzna to niegroźna choroba

FAŁSZ: Oswoiliśmy się już z tą chorobą (z dziada pradziada) i pewnie dlatego zachorowanie nikogo nie niepokoi, a powinno. Ospa wietrzna jest wyjątkowo zaraźliwa. W niektórych przypadkach może skończyć się ostrą małopłytkowością (niedobór płytek krwi) albo groźnymi zakażeniami bakteryjnymi skóry. Zdarza się też, że chore na ospę wietrzną dziecko zapada na zapalenie płuc, serca albo opon mózgowo-rdzeniowych. Warto wspomnieć, że większość hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu choroby dotyczy w 89% osób wcześniej zdrowych.  W 2012 roku w Polsce zarejestrowano 1361 hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu ospy wietrznej. 

Noworodki nie chorują na ospę wietrzną

FAŁSZ: Przeciwciała mamy nie ochronią maluszka, dlatego jeśli ty (lub ktoś z domowników) zachorowałaś na ospę wietrzną tuż przed narodzinami dziecka lub tuż po, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Ospy wietrznej się nie leczy

PRAWDA/FAŁSZ: Leczenie ospy wietrznej sprowadza się do podawania leków łagodzących objawy, zmniejszających ryzyko wystąpienia powikłań, nie ma zaś leczenia przyczynowego.
Zobacz też: Jak pomóc dziecku, które ma ospę i wszystko je swędzi?

Przed ospą wietrzną nie można się uchronić

FAŁSZ: Szczepionkę można podać już od ukończenia 9. miesiąca życia dziecka. Możesz też zaszczepić starsze maluchy, a nawet siebie. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej to dwie dawki szczepionki podane w odstępie co najmniej 6 tyg., bez względu na wiek szczepionej osoby.

Nie wolno myć skóry z pęcherzykami

FAŁSZ: Codziennie wieczorem można płukać skórę pod prysznicem, a następnie delikatnie ją osuszać, dotykając ręcznikiem – bez pocierania, aby nie oderwać strupków (grozi to powstaniem blizn). Potem posmarować strupki – każdy z osobna, pędzelkiem lub wacikiem.

Gdy pokażą się krostki, chory przestaje już zarażać

FAŁSZ: Niestety, chore dziecko zaraża już dwa dni przed ukazaniem się pierwszych wykwitów. Dopiero mniej więcej po dwóch tygodniach od początku choroby, czyli wtedy gdy przyschną wszystkie pęcherzyki, chory przestaje rozsiewać wirusy.

Objawy ospy wietrznej występują jedynie na skórze

FAŁSZ: Wysypka może być niewielka i pojawić się wyłącznie na plecach i brzuchu. Czasem jednak obejmuje całe ciało, w tym narządy płciowe, odbyt, powieki i wnętrze ust. Zdarza się, że pęcherze są nawet na gałce ocznej. Dziecko musi wówczas jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza – zlekceważenie ich mogłoby doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.

Z ospą wietrzną nie można wychodzić na spacer

PRAWDA: Dziecko z ospą wietrzną nie powinno wychodzić na dwór przynajmniej przez dwa tygodnie (nawet jeśli gorączka minie po dwóch, trzech dniach). Maluch mógłby zarazić inne dzieci ospą wietrzną, a sam mógłby wtedy złapać dodatkową infekcję. Pamiętajcie, że jeśli dziecko choruje latem, gdy świeci ostre słońce, należy unikać wystawiania skóry na promienie słoneczne, gdyż w miejscu śladów po ospie mogą pojawić się przebarwienia.

Wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu ospy u dziecka powinnaś skonsultować z lekarzem. Jeśli nie masz możliwości zrobić tego osobiście, skorzystaj z opcji porady zdalnej:


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 30 głosy

Zobacz także

Popularne tematy