czy ospa jest zaraźliwa
fot. Adobe Stock

Czy ospa jest zaraźliwa: jak można się zarazić ospą

Czy ospa jest zaraźliwa? Zdecydowanie tak, gdyż jest to choroba zakaźna. Sprawdź, jak można zarazić się ospą oraz kiedy chora osoba przestaje zakażać. Poznaj także inne fakty i mity na temat tej choroby.
czy ospa jest zaraźliwa
fot. Adobe Stock
Jeśli zastanawiasz się, czy ospa jest zaraźliwa, to owszem, jest to choroba, którą można się łatwo zarazić. Źródłem zakażenia jest najczęściej drugi człowiek, jednak to nie jedyny sposób, w jaki przenosi się wirus. Ospą wietrzną, potocznie nazywaną „wiatrówką”, można zarazić się też przez ruch powietrza. 

Czy ospę można przejść tylko raz, a noworodki są całkowicie chronione przed tą chorobą? Poniżej znajdziesz też odpowiedzi na te i inne popularne pytania na temat ospy u dziecka

Spis treści: 
  1. Jak można zarazić się ospą?
  2. Ospa: kiedy dziecko zaraża?
  3. Fakty i mity o ospie wietrznej
Na ospę wietrzną można chorować tylko raz
Ospa wietrzna to niegroźna choroba
- Noworodki nie chorują na ospę wietrzną
Ospy wietrznej się nie leczy
Przed ospą wietrzną nie można się uchronić
Nie wolno myć skóry z pęcherzykami
Objawy ospy wietrznej występują jedynie na skórze
Z ospą wietrzną nie można wychodzić na spacer

Jak można zarazić się ospą?

Wirus ospy przenosi się drogą kropelkową, a także wraz z ruchem powietrza (nawet na odległość kilkudziesięciu metrów). Stąd właśnie wywodzi się nazwa „ospa wietrzna”. Zarażenie się ospą jest także możliwe poprzez kontakt bezpośredni, np. z przedmiotami, ręcznikami i innymi rzeczami, które miały styczność z płynem wydostającym się z pęcherzyków skórnych osoby zakażonej. Ospą wietrzną można także zarazić się od osoby chorej na półpasiec, ponieważ za obie te choroby odpowiada ten sam wirus.

Ospa to powszechna choroba wieku dziecięcego, jednak chorują na nią także osoby dorosłe. Każdego roku ospą wietrzną w naszym kraju zaraża się około 200 tys. osób.

Ospa: kiedy dziecko zaraża?

Do zakażenia ospą dochodzi jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, czyli pęcherzyków i wysypki. Ile trwa ospa? Od zetknięcia się z wirusem do pojawienia się pierwszych oznak zwykle mija od 10 do 21 dni. Kiedy dziecko zaraża ospą? Chory zaraża ospą nawet dwa dni przed ukazaniem się pierwszych wykwitów. Dopiero mniej więcej po dwóch tygodniach od początku choroby, czyli wtedy, gdy przyschną wszystkie pęcherzyki, przestaje on rozsiewać wirusy.

Na ospę najczęściej chorują dzieci w wieku od 5 do 9 lat, jednak mogą na nią zachorować wszyscy (ospa u dorosłych jest bardziej niebezpieczna niż w przypadku dzieci). Wirus ospy (varicella zoster virus, czyli VZV) pozostaje w zwojach nerwowych w postaci utajonej i może ujawnić się w okresach obniżonej odporności i dać o sobie znać pod postacią np. półpaśca.

Fakty i mity o ospie wietrznej

Powikłania, bardzo złe samopoczucie dziecka – ospa wietrzna to coś więcej niż tylko kilka krostek! Wirus nie wszystkich traktuje równie łagodnie. Poznaj najczęstsze fakty i mity o tej chorobie. 

Ospa wietrzna to niegroźna choroba

FAŁSZ: Oswoiliśmy się już z tą chorobą i pewnie dlatego zachorowanie nikogo nie niepokoi, a powinno. Ospa wietrzna jest wyjątkowo zaraźliwa. W niektórych przypadkach może skończyć się ostrą małopłytkowością (niedobór płytek krwi) albo groźnymi zakażeniami bakteryjnymi skóry. Zdarza się też, że chore na ospę wietrzną dziecko zapada na zapalenie płuc, serca albo opon mózgowo-rdzeniowych. 
Redakcja poleca: Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film
Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.

Noworodki nie chorują na ospę wietrzną

FAŁSZ. Przeciwciała mamy nie ochronią maluszka, dlatego jeśli ty (lub ktoś z domowników) zachorowałaś na ospę wietrzną jeszcze przed narodzinami dziecka lub tuż po nich, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Ospy wietrznej się nie leczy

PRAWDA/FAŁSZ: Leczenie ospy wietrznej sprowadza się do podawania leków łagodzących objawy, zmniejszających ryzyko wystąpienia powikłań, nie ma zaś leczenia przyczynowego.

Przed ospą wietrzną nie można się uchronić

FAŁSZ: Szczepionkę można podać już od ukończenia 9. miesiąca życia dziecka. Możesz też zaszczepić starsze maluchy, a nawet siebie. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej to dwie dawki szczepionki podane w odstępie co najmniej 6 tyg., bez względu na wiek szczepionej osoby.

Nie wolno myć skóry z pęcherzykami

FAŁSZ: Codziennie wieczorem można płukać skórę pod prysznicem, a następnie delikatnie ją osuszać, dotykając ręcznikiem – bez pocierania, aby nie oderwać strupków (grozi to powstaniem blizn po ospie). Potem posmarować strupki – każdy z osobna, pędzelkiem lub wacikiem.

Objawy ospy wietrznej występują jedynie na skórze

FAŁSZ: Wysypka może być niewielka i pojawić się wyłącznie na plecach i brzuchu. Czasem jednak obejmuje całe ciało, w tym narządy płciowe, odbyt, powieki i wnętrze ust. Zdarza się, że pęcherze są nawet na gałce ocznej. Dziecko musi wówczas jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza – zlekceważenie ich mogłoby doprowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.

Z ospą wietrzną nie można wychodzić na spacer

PRAWDA: Dziecko z ospą wietrzną nie powinno wychodzić na dwór przynajmniej przez dwa tygodnie (nawet jeśli gorączka minie po dwóch, trzech dniach). Maluch mógłby zarazić inne dzieci ospą wietrzną, a sam mógłby wtedy złapać dodatkową infekcję. Pamiętajcie, że jeśli dziecko choruje latem, gdy świeci ostre słońce, należy unikać wystawiania skóry na promienie słoneczne, gdyż w miejscu śladów po ospie mogą pojawić się przebarwienia.

Wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu ospy u dziecka powinnaś skonsultować z lekarzem. Jeśli nie masz możliwości zrobić tego osobiście, skorzystaj z opcji porady zdalnej:


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 31 głosy

Zobacz także

Popularne tematy