GRY
 
 

Fałszywa Księżniczka

08-10-2011r., godz.17.00 premiera w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

wydarzenia
fot. Olsztyński Teatr Lalek
„Fałszywa księżniczka” - najnowsza sztuka OTL w reżyserii Krystyny Jakóbczyk - oparta została na powiastce autorstwa dziewiętnastowiecznej angielskiej pisarki Mary de Morgan pt. "A Toy Princess" (1877 r.). Ta krótka bajka nie tylko bawiła dzieci i dorosłych, ale zmuszała także do refleksji, poddając pod wątpliwość wiktoriańskie zasady dobrego tonu, które nie pozwalały angielskim kobietom na bycie sobą. Opowieść przeniesiona na scenę przez Krystynę Jakóbczyk - dzieje się w królestwie, którego mieszkańcy spętani są więzami konwenansu. W ich życiu nie ma miejsca na uczucia, emocje, odstępstwa od utartych reguł. Liczy się beznamiętne podążanie za schematem. Dworzanie są wobec siebie obojętni. Milczą – a to milczenie ma wymiar emocjonalny i uczuciowy. Kiedy w ich życie - za sprawą księżniczki Felicji - ma szansę wkraść się odrobina radości i szaleństwa- nie godzą się na to. Wybierają to, co zgodne z utartymi zasadami, przewidywalne, ale i sztuczne - Fałszywą Księżniczkę, która urzeka smutny i milczący dwór królewski.
 
Ta historia nie kończy się happy endem. Zmusza do refleksji i dyskusji nad koniecznością wyboru pomiędzy powinnością a prawem człowieka do szczęścia i miłości. Można w niej odnaleźć prawdy uniwersalne, które odnoszą się zarówno do zamierzchłej przeszłości, jak i dzisiejszej rzeczywistości. Ani na kartach historii, ani obecnie, nie brak bowiem ludzi tkwiących w pułapce konwenansu, którzy zamiast okazać emocje przybierają maski, czyniąc siebie i otoczenie nieszczęśliwymi.
 
"Fałszywa księżniczka" to już kolejna reżyserska realizacja Krystyny Jakóbczyk. Wyreżyserowała w naszym teatrze takie spektakle jak: "Tajemnice Olsztyńskiego Zamku", "Malutka czarownica", "Bracia Lwie Serce" czy cieszącą się ogromnym powodzeniem i do dziś będącą na afiszu naszego teatru "Opowieść wigilijną".
 
Twórcy:
autor: Krystyna Jakóbczyk
reżyseria: Krystyna Jakóbczyk
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Salaber
choreografia i plastyka ruchu scenicznego: Henryk Konwiński

Obsada:
* Hanna Banasiak
* Jarek Cupriak
* Elżbieta Grad-Cupriak
* Monika Gryc
* Adam Hajduczenia
* Agnieszka Harasimowicz
* Anna Kukułowicz
* Marcin Młynarczyk
* Agnieszka Roszko
* Roman Wołosik
* Alicja Wroniszewska

więcej »
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj